Верховна Рада України підтримала пропозицію Президента Петра Порошенка призначити Якова Смолія, який з 11 травня 2017 року виконує обов’язки голови Національного банку, на цю посаду на постійній основі. За Смолія відповідно проголосували 247 депутатів за необхідного мінімуму в 226 голосів.
Виступаючи перед депутатами, представник Президента в парламенті Ірина Луценко зазначила, що Смолій має науковий ступінь кандидата економічних наук і працює в банківській системі України понад 25 років.
«З огляду на зазначений практичний досвід, високий професіоналізм Якова Смолія, а також на його бездоганну ділову репутацію, Президент України звертається до парламенту з пропозицією підтримати запропоновану ним кандидатуру на пост голови Національного банку України», – сказала вона.
Якова Смолія на посаду голови Національного банку України також рекомендував
парламентський комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності у
Верховній Раді.
Виступаючи перед голосуванням, Смолій зазначив, що мета НБУ під його керівництвом залишається незмінною – це збереження цінової і фінансової стабільності, сприяння економічному зростанню та інтеграція української фінансової системи в європейську.
– Ми продовжимо докладати зусиль, щоби фінансова система стала ще більш стійкою до зовнішніх шоків. Будемо захищати її стабільність від політичних впливів, стояти на сторожі інтересів ринку. І ми не допустимо повернення до домінування фіскальної політики над монетарною ціною купівельної спроможності українців, – підкреслив Яків Смолій.
Нагадаємо, голова НБУ Валерія Гонтарева після трирічного перебування на посаді подала Президенту Петру Порошенку прохання про відставку з 10 травня 2017 року та пішла у тривалу відпустку. З 11 травня минулого року її обов’язки виконував перший заступник голови НБУ Яків Смолій. Президент 18 січня подав у парламент, як того вимагає Конституція, пропозицію звільнити з посади голови Національного банку Гонтареву і призначити на її місце Смолія. 15 березня Верховна Рада підтримала пропозицію Президента Петра Порошенка звільнити Валерію Гонтареву з посади голови Національного банку України.
Яків Смолій народився у селі Вербовець Лановецького району. Його трудовий шлях не можна назвати кар’єрою банкіра, хоча саме банківській системі він присвятив левову частку свого робочого часу. Математична освіта у Львівському університеті, а також досвід інженера-програміста у Тернопільському фінансово-економічному інституті і на заводі “Оріон” дозволили йому в 1991 році потрапити до Тернопільського обласного управління НБУ, де він пройшов посади від провідного інженера до заступника керівника управління. Від 1994-го майже такий самий шлях – із технічних до керівних посад – Яків Смолій пройшов і у банку “Аваль”. Прийшовши на посаду начальника управління автоматизації, у 2005-му він залишив банк на посаді заступника голови правління. Очевидно, саме тоді Яків Смолій став доларовим мільйонером. У 2005-му власники “Авалю” продали його австрійській групі Raiffeisen за понад мільярд доларів. Оскільки всі керівники банку були і його акціонерами, після продажу своїх акцій Яків Смолій отримав певну частку доходів, що мали б обчислюватись мільйонами доларів.
У 2006 році колишні власники “Авалю” зареєстрували новий банк – “Престиж”, і у тому ж році продали його ще одній австрійській групі – Erste. Проте певні проекти “Престиж-групи” – страхування, аграрний бізнес – розвивалися окремо.
В офіційній біографії Якова Смолія 2006-2014 роки – це робота на посаді директора з питань банківського бізнесу товариства “Престиж-груп”.
Після приходу до НБУ на посаду заступника голови банку у квітні 2014 року Яків Смолій курував діяльність платіжних систем, безготівкові розрахунки, політику Нацбанку у сфері ІТ. Під його керівництвом були Банкнотно-монетний двір та Державна скарбниця України.
У жовтні 2016-го він став першим заступником Валерії Гонтаревої і після її заяви про відставку від 11 травня 2017 року виконував обов’язки голови НБУ.
Згідно з декларацією за 2017 рік, загальний дохід Якова Смолія склав 15,2 млн. грн., з них заробітна платня становить 2,3 млн грн. Левову частку доходів пана Смолія у 2017 році становили: дивіденди – 5,4 млн. грн., відсотки за депозитами – 4,8 млн. грн.,
дохід від передачі в оренду – 2,5 млн. грн.
Яків Смолій віддає перевагу заощадженням у доларах. На рахунку в “Укрексімбанку” у нього майже 4 млн. доларів, а у “Райффайзен банк Аваль” – 4,5 тис. доларів.
У декларації за 2017 рік Яків Смолій також задекларував житловий будинок у понад 654 кв. м, будинок сімейного відпочинку – 280 «квадратів» й апартаменти площею 177 кв. м. Його дружина має квартиру площею понад 223 кв. м.
Джерело: Тижневик "Номер один"