Ситуація, що виникла на вулиці Уласа Самчука, є типовою не лише для Тернополя, а й для багатьох інших міст України. З нею пов’язана наразі ще невирішена, але дуже серйозна проблема. Та в нашій публікації мова піде про те, як спільними зусиллями забудовника і мешканців сусідніх будинків можна знайти порозуміння. Будівельний конфлікт на вулиці Уласа Самчука, 31 щоразу набував усе більшого загострення, але сторони дійшли між собою згоди. Поки що…
Жителі будинку на вулиці Самчука були занепокоєні сусідньою з ним реконструкцією
Як повідомила одна із мешканок 6-поверхівки, що на вулиці Уласа Самчука, 31, Софія Калинюк, під час реконструкції дотичного до їхнього будинку колишнього торгового приміщення його нинішній власник грубо порушує чинні архітектурно-будівельні норми України.
– Свого часу при зведенні нашого будинку тут було збудовано магазин. Його приміщення мають спільний із нашим під’їздом фундамент. Після того, як торговий заклад припинив діяльність, приміщення мало 2 чи 3 власників. Нинішній господар затіяв реконструкцію. Ми спершу не мали нічого проти, бо тривалий період цей об’єкт пустував. Та коли з підвалу вивезли майже 20 вантажівок землі, у нас виникли підозри, що власник цієї будови здійснив підкоп нижче фундаменту несучої стіни нашого будинку. Така реконструкція, на нашу думку, становитиме небезпеку для конструкції нашого будинку і може призвести до її руйнації.
Однак ці аргументи були лише припущеннями жителів шестиповерхівки. Так це чи ні, можна було переконатися, побачивши, як відбуваються роботи. Мешканці будинку з цього приводу звернулися до депутата міськради від свого виборчого округу Тараса Білана. Однак обранця громади будівельники на об’єкт теж не впустили.
– Разом зі своїми виборцями я був занепокоєний діями власника цього об’єкта. На контакт ані зі мною, ані з мешканцями він не йде. За нашими даними, у підвальному приміщенні вирили землю нижче фундамента житлового будинку. І нібито там облаштують сауну. Цим дуже занепокоєні мешканці, особливо крайнього під’їзду. Тож на їхню вимогу я як депутат вживатиму всіх заходів, щоби порушення не сталося, – розповів Тарас Богданович.
За словами пана Білана, у жителів шестиповерхівки є зауваження до сусіда-власника комплексу щодо невиконання ним взятих перед ними зобов’язань.
– Перед тим як проводити реконструкцію, Микола Заляско обіцяв на прилеглій до свого об’єкта території спорудити дитячий майданчик. Час іде, а він не зробив жодного кроку для виконання своєї обіцянки, – каже пан Білан.
«Будівельники не впустили до підвалу навіть інспекторів служби»
Щодо відповідності будівельним нормам України реконструкції згаданого приміщення Тарас Білан звернувся з офіційним запитом до контролюючого органу в місцевому самоврядуванні Тернополя. Але і після цього дива не сталося – будівельники не впустили до підвалу навіть інспекторів цієї служби. І, як виявляється, мали на це законні підстави. Ситуацію, що тоді склалася, нам прокоментував начальник відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради Михайло Горішний.
– Згідно із чинним законодавством України, виконавці різних будівельних та реконструкційних робіт без дозволу їхнього замовника не мають права впускати на територію об’єкта, який є його приватною власністю, будь-яких інших осіб. Цим часто користаються спритники. Нещодавно в Тернополі була ситуація, коли у зведеному в повоєнні роки будинку внаслідок ремонтних робіт одного сусіда в стіні іншого відбулися тріщини. Однак ані наша служба, ані правоохоронці не могли вжити щодо порушника жодних заходів, бо замовник робіт, себто власник оселі, перебуває за кордоном. Звісно, що цю справу можна вирішити в суді. Але Фемідна тяганина може тривати місяцями, а наслідки від пошкодження несучих і не тільки конструкцій можуть бути фатальними.
Як стверджує Михайло Васильович, на щастя і на відміну від інших міст, особливо мільйонників, у нас наразі не виявлено таких грубих порушень і не сталося біди.
– Там, де виникає потенційне підґрунтя для цього, спільно із громадськістю тримаємо такі об’єкти під спільним пильним контролем. Також ми клопотаємо вищестоящі органи, в тому числі й уряд, про надання органам Держбудконтролю усіх рівнів повноважень контролювати реконструкцію осель, будівель та інших об’єктів. За нашим поданням, Тернопільська міська рада на одній зі своїх попередніх сесій прийняла відповідне звернення до Кабінету Міністрів України. Сподіватимемось, там із розумінням поставляться до цього. Наразі усією громадою мусимо контролювати такі явища. Взагалі кожен, хто здійснює якусь реконструкцію, повинен усвідомити, що його порушення у будівельній сфері можуть призвести до загибелі сусідів, його рідних і навіть його самого, – каже керівник міського ДАБІ.
На об’єкті не було інформаційного стенда
Інспектори з Відділу державного архітектурно-будівельного контролю, за словами їхнього очільника пана Горішного, навіть не побувавши тоді в згаданому приміщенні, таки знайшли недоліки в діях забудовника.
– Наші фахівці одразу ж помітили відсутність обов’язкового для проведення таких обсягів будівельних чи реставраційних робіт інформаційного стенда. У телефонному режимі вказали забудовнику його встановити. І будівельники це одразу ж зробили, – мовив пан Горішний.
Оскільки офіційно суб’єктами будівельного конфлікту є сусіди – мешканці будинку і власник будови, то фахівці відділу попросили перших із них написати відповідну скаргу на дії замовника робіт. А його – допустити інспекторів до перевірки підвального приміщення.
– Ми вжили заходів щодо відповідного звернення депутата міськради від цього округу. Але суб’єктами правовідносин у таких випадках є власники будівель – шестиповерхівки і прилеглого до неї колишнього торгового комплексу. Мешканці будинку написали відповідну заяву щодо перевірки законності робіт, які відбуваються у цьому приміщенні. Його власник усунув недолік, який виявили наші працівники, та погодився пустити їх туди за своєї присутності для перевірки, – розповів чиновник мерії.
Замовник реконструкції вважає конфлікт звичайним сусідським непорозумінням
Зателефонувавши за вказаним в інформаційному стенді телефоном, я був приємно здивований, що забудовник Микола Заляско без жодних претензій, як це переважно буває за таких будівельних конфліктів, люб’язно погодився зі свого боку прояснити ситуацію.
– На мою думку, жодних підстав для конфлікту між мною та мешканцями цього будинку немає. Всі документи на цю реконструкцію я подав до ЦНАПу, вони затверджені міською радою. Я як власник і замовник робіт чітко виконую усі встановлені законодавством вимоги. А щодо інформаційного стенда, то його швидше через власну халатність, а не через якісь зумисні дії пересунули будівельники. Цей недолік ми одразу ж ліквідували.
Звинувачення мешканцями у нібито здійсненому ним підкопі фундаменту житлового будинку пан Микола назвав безпідставними.
– Самі подумайте: який самогубець буде підкопувати свій же спільний із багатоповерховим будинком фундамент? Це ж завдати велетенської шкоди і непоправної біди передусім собі, а потім уже і їм. Приміщення, в якому я проводжу реконструкцію, тривалий час пустувало. Тут проживали безхатьки, збиралися наркомани. Тож довелося вивозити спершу гори сміття, а потім для впорядкування підлоги підвального приміщення будівельники зняли 40 сантиметрів землі. Як я міг підкопати фундамент будинку, який, згідно з архітектурно-будівельною документацією, стоїть на шестиметровій основі з палів?
Загалом вважаю цей конфлікт звичайним непорозумінням між сусідами і не більше. А дане приміщення після реконструкції я здаватиму в оренду. Сподіваюся, його обидва поверхи стануть у нагоді як для моїх сусідів, так і загалом жителів вулиці і масиву, – стверджує власник приміщення.
«Побачивши на власні очі, що відбувається, люди заспокоїлись»
Як повідомив Михайло Горішний, працівники Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради таки проінспектували хід реконструкції прилеглого до житлового будинку на вулиці Уласа Самчука, 31 об’єкта.
– Інспектування відбулося за присутності замовника робіт і мешканців будинку. Порушення архітектурно-будівельних норм у діях Миколи Заляска не було виявлено. Щодо зняття ним певного рівня землі, то за візуальним оглядом фахівців, це не становить небезпеки для конструкцій ані житлового будинку, ані цього об’єкта. До того ж там він змонтував та залив теплу підлогу, – інформує пан Михайло.
Побачивши на власні очі, що відбувається у прилеглому до їхнього будинку підвальному приміщенні, люди заспокоїлись і тепер вже не мають претензій до їхнього власника.
– Нас разом із перевіряючими допустили у підвал. І ми побачили, що підлогу там залили. Небезпеки нашому фундаменту ці роботи не становлять. Тож ми, мешканці будинку на Уласа Самчука, 31, тепер не маємо претензій щодо робіт, які тут відбуватимуться, – розповіла Софія Калиняк.
Завдяки такій зустрічі вдалося узгодити й питання щодо земельної ділянки біля цього комплексу.
Тож, як бачимо, при відкритості дій замовника можна зняти соціальний ажіотаж стосовно законності тих чи інших будівельних робіт. А досягнути згоди не лише після втручання контролюючих органів розумні люди можуть за будь-якого конфлікту. Зі свого боку ми обіцяємо слідкувати за роботами на цьому об’єкті та повідомити, чи дотримався забудовник взятих на себе зобов’язань…
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"