17 травня Верховна Рада України проголосувала за законопроект, який дозволятиме трансплантувати органи. Відтак у нашій країні вже через рік впроваджуватиметься система трансплантології. Крім того, законопроектом передбачено й створення Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.
Як пояснив народний депутат з Тернопільщини Микола Люшняк, прийняття цього закону допоможе рятувати українські життя та скоротить витрати на лікування.
– Проголосований закон є надзвичайно прогресивним. Наша країна потребувала його вже багато років. Верховна Рада п’яти скликань не могла ухвалити цього законопроекту. Останні зміни приймалися ще в 1999 році. Варто зауважити, що упродовж останніх років наша держава виділяла мільярди гривень на трансплантацію, яку проводили за кордоном. Зокрема, у 2017 році з держбюджету виділили понад 500 мільйонів гривень. Тепер же прийняті зміни дадуть можливість акумулювати ці кошти та спрямувати їх на вирішення інших нагальних проблем. Також прийняття закону збереже значно більше українських життів. Якщо подивитися на досвід найближчих країн-сусідів, то в Білорусі після прийняття подібного закону смертність хворих, які потребували трансплантації, скоротилася у 40 разів. Іншим позитивним моментом для людей стане й те, що затрати на лікування кожного хворого скоротяться у рази, а українські медики зможуть покращити свій професійний рівень, – зауважив Микола Люшняк.
Прийнятим законопроектом передбачено, що трансплантація буде безкоштовною. Винятком стане пересадка гемопоетичних стовбурових клітин. Також документ вносить поняття «презумпції незгоди»: вилучення органа для трансплантації можливе лише у разі письмової згоди, яку повнолітня дієздатна людина надає при житті. Цю згоду реєструватимуть у Єдиній державній інформаційній системі трансплантації, а відомості про неї відображатимуться у паспорті або у водійських правах.
До слова, за законопроект «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» (реєстраційний номер 2386-а-1) проголосувало 255 народних обранців. У дію він вступить через рік з дня його офіційного оприлюднення.
Джерело: Тижневик "Номер один"