У Кременецькому районі десятеро дітей отруїлися в місцевому дитсадку. Дев’ятеро з них перебувають на стаціонарному лікуванні (в інфекційному відділенні Кременецької райлікарні) і одна – на амбулаторному лікуванні. Всі діти відвідують різновікову дитячу групу НВК «Гаївська ЗОШ І-ІІ ст-ДНЗ».
У всіх захворілих останній день відвідування дитячого навчального закладу – 13 червня. У ДНЗ функціонує одна різновікова група, в якій, згідно зі списком, перебувають 24 дитини. Всім хворим дітям поставлено діагноз гастроентероколіт (кишкова інфекція).
За даними ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» на 18 червня стосовно обстеження хворих та контактних, у працівника кухні виділено патогенний збудник – Salmonella enteritidis. Отож можна говорити про виявлення джерела інфекції – носія сальмонельозу, що при наявних порушеннях санітарного законодавства у дитячому закладі і послужило зараженню дітей. Носій сальмонельозу – працівник НВК – відсторонений від роботи до закінчення лікування та результатів контрольних лабораторних обстежень. Епідрозслідування ще не закінчено.
Працівниками Тернопільської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби було проведено відбір зразків готових страв, харчових продуктів та питної води. Отримані результати лабораторних досліджень показали відхилення за мікробіологічними показниками (бактерії групи кишкової палички), виявлені у зразку «фаршу свинного». У добових пробах за 13 червня, змивах і взірцях харчових продуктів, відібраних 14 червня (яйця, риба «хек» морожений, масло солодковершкове), збудників інфекцій не виявлено.
Розпочато епізоотичне обстеження приватного господарства працівника закладу, в якого виявлено носія сальмонельозу, з метою встановлення ймовірного фактора передачі сальмонельозу через домашню птицю. Продовжується перевірка фактів обігу немаркованої продукції у дитячому закладі, а саме стосовно постачання і використання у закладі немаркованих яєць.
А тим часом у ході розслідування спеціалісти Кременецького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області у дитсадку виявили й інші порушення: на момент обстеження відсутні інструкції з використання та супровідні документи на дезінфікуючі засоби, відсутні правила миття посуду, не ведуться журнали складського обліку, журнал бракеражу продукції, яка швидко псується, використання та запасу деззасобів, інвентар для прибирання харчоблоку не промаркований, недостатньо ванн для миття кухонного посуду в роздавальній у групі, технологічні картки з посиланням на державний рецептурник страв відсутні, не дотримуються погодженого перспективного меню.
На сьогодні спалах кишкової інфекції в Кременецькому районі локалізований – зареєстровано 10 хворих, нових випадків не було.
Також у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Тернопільській області спростували повідомлення деяких ЗМІ, що захворювання дітей могло бути пов’язане з обробкою полів засобами захисту рослин.
– Сільгоспугіддя дійсно піддавалися обробці сумішшю препаратів «Біскайя» та «Амістар Екстра», але вона проводилася 12-15 травня цього року, тому поєднувати цей випадок з обробкою, проведеною агропідприємством, на даному етапі розслідування вважаємо недоречно, – зазначили у прес-службі Держпродспоживслужби.
Іван Білий
Джерело: Тижневик "Номер один"