80 відсотків населення Тернополя може залишитися без води
Начальник Тернопільського обласного управління водних ресурсів Анатолій Качка підняв на поверхню задавнену проблему Івачівського водосховища. Через його замулення, а також наявність плавунів різко зменшується глибина. Якщо цей процес не зупинити, наслідки можуть бути непередбачувані.
– Нам потрібно рятувати Івачівське водосховище! І це питання не сьогоднішнього, а вчорашнього дня. З водозабору отримують воду 80 відсотків населення обласного центру. Свердловини, а їх є 16-ть, гідравлічно з’єднані з водосховищем. Є вода у водосховищі – є вода і в свердловинах, немає у водосховищі – відповідно немає у свердловинах. На сьогодні зафіксовано значне зниження рівня води, в окремих місцях на 40-50 см. Це суттєво, якщо врахувати, що в середньому водосховище має глибину близько одного метра і лише більша глибина біля шлюзів (до 3,5 метра). Коли не підняти рівня води, то більша частина Тернополя може залишитися без води, – переконує Анатолій Качка.
Також десь четверта частина води на водозаборі вже заросла плавунами, які тільки з берега милують око, а насправді є дуже небезпечними.
– Чим мілкіша водойма, тим швидше прогрівається вода, а це призводить до активного росту водоростей, з яких утворюються плавуни. Останні є теж дуже небезпечними, адже коли піднімається вітер, їх несе за течією – до греблі. І якщо рослини перекриють шлюзи, то є реальна загроза руйнування греблі, і навколишні села та частину Тернополя може затопити водою, – розповідає Анатолій Качка.
Проблему частково можна вирішити, почистивши та поглибивши Івачівське водосховище.
– Потрібно поглибити дно у верхній частині Івачівського водосховища. Найкраще це можна зробити за допомогою земснаряда. Він навіть може працювати при невеликих глибинах (30-40 см) і поглибити дно на задану відстань. А весь намул, який викидатиме земснаряд на берег, може бути використаний як органічне добриво на полях, – каже пан Анатолій.
Керівник водного господарства області усвідомлює, що земснаряд – це дороге задоволення, але по-іншому не можна.
– Площа водосховища – 315 гектарів. Необхідно чистити майже всю верхню частину Івачівського водозабору. До того ж земснаряд можна буде використовувати і на інших водоймах області. Чому ставки висихають? Їх підживлюють джерела, які замулюються. Ніхто ставків не чистить, а при наявності земснаряда цю проблему можна частково вирішити, – каже Анатолій Качка.
На сьогодні обласне управління водних ресурсів звернулося до обласної ради, щоби та виділила гроші на придбання земснаряда. Але щоби комплексно вирішити проблему Івачівського водозабору, до неї мають підключатися всі гілки влади – міська рада Тернополя, адже звідти споживають воду 80 відсотків мешканців Тернополя, область, якій належить водойма, та Тернопільський район, частина його може постраждати від небезпечних плавунів. Проект порятунку Івачівського водосховища дуже дорогий. І за нинішніми цінами ніхто навіть не може приблизно сказати, скільки він вартуватиме, адже ще років п’ять тому йшлося про півмільярда гривень….
Джерело: Тижневик "Номер один"