29 серпня вступили у силу норми законів другого пакета змін у рамках ініціативи Мінюсту #ЧужихДітейНеБуває. Про особливості цих змін розповів начальник Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області Едуард Кольцов.
За несплату аліментів – штрафні санкції
Одна з основних змін стосується накладання додаткових фінансових санкцій для неплатників аліментів у розмірі від 20% до 50% від суми боргу.
– Якщо у платника аліментів виникає заборгованість у сукупному розмірі більша, ніж сума відповідних платежів за 1 рік, то на таку особу накладатиметься штраф у розмірі 20% від заборгованої суми. Якщо ж заборгована сума перевищуватиме в сукупному розмірі суму відповідних платежів за 2 роки, то в такому випадку штраф збільшуватиметься і відповідно становитиме вже 30% відповідно. У випадку заборгованості на суму платежів за 3 роки штраф зросте до 50% від суми боргу», – повідомив начальник управління юстиції Едуард Кольцов.
Сьогодні на виконанні у працівників Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області перебуває 701 виконавче провадження, де заборгованість по сплаті аліментів складає понад 1 рік, 205 – від одного до двох років, від двох до трьох – 194, понад три роки – 252. Це власне ті особи, по відношенню до яких першими можуть бути застосовані штрафні санкції, згідно з законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання».
Також введено ще ряд суттєвих змін, які посилюють захист дитини:
– вводиться система автоматизованого арешту коштів боржників;
– притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від суспільно-корисних робіт;
– обов’язок засуджених працювати, щоби забезпечити сплату аліментів;
– українці, які хочуть посісти керівні посади на держслужбі, повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців;
– звільнення чиновників, які мають заборгованість понад 12 місяців;
– звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних батьків, які не платили аліментів понад 3 роки;
– застосування обмежень першого пакета до батьків, які не платять дітям з інвалідністю або тяжкохворим дітям вже після того, коли борг перевищить суму понад 3 місяці;
– збільшення рівня мінімального утримання дитини тим із батьків, хто не проживає з родиною.
Дозвіл на виїзд за кордон дитини від неплатника аліментів не потрібен
Ще однією новацією другого пакета законів #ЧужихДітейНеБуває стало впровадження змін у правилах виїзду дитини за кордон.
– Не новою є ситуація, коли один із батьків не лише не сплачує аліментів, а й шантажує того із батьків, який виховує дитину, вимагає гроші за надання дозволу на виїзд. Тепер той із батьків, з ким проживає дитина, самостійно буде вирішувати питання виїзду дитини за кордон до 1 місяця з метою лікування, навчання чи участі дитини в різних змаганнях, – повідомив Едуард Кольцов.
Той із батьків (мати або батько), який вивозить дитину, обов’язково має повідомити про виїзд рекомендованим листом другого з батьків, що сплачує аліменти. У листі необхідно зазначити мету виїзду, куди саме їде дитина, а також час, на який дитина залишає територію України. При перетині кордону необхідні будуть такі документи: рішення суду чи органів опіки та піклування, якими визначено місце проживання дитини, та документи, що підтверджують мету і терміни виїзду (наприклад, це може бути довідка з медичного або навчального закладу, бронювання квитків тощо).
Дозвіл також не буде потрібний, навіть якщо один із батьків має намір виїхати за кордон більше, ніж на 1 місяць, у випадку наявності боргу по аліментах у другого з батьків за 4 місяці або за 3 місяці, якщо дитина є важкохворою. У такому разі на кордоні необхідно буде надати довідку про заборгованість другого з батьків зі сплати аліментів і за необхідності довідку про хворобу дитини. Довідку про заборгованість по аліментах можна буде отримати у державного чи приватного виконавця.
– Якщо ж батько або матір, з якими дитина виїхала за кордон, умисно порушать строк повернення в Україну, то їх буде обмежено в праві самостійного вирішення питання виїзду дитини за кордон протягом одного року та накладено штраф, – зазначив пан Кольцов.
Іван Білий
Джерело: Тижневик "Номер один"