На Зборівщині вдруге відбувся Дітковецький мистецький етнофестиваль. Його організатор і натхненник усіх дійств – уродженка села Марія Младика, Мшанецька сільська рада, куди територіально входить с. Дітківці, долучилася до святкової фієсти, яка тривала два дні. Значну допомогу в проведенні надали сільські фермери Василь Табака, Василь Кравчук та районна й обласна влади.
На свято прийшло багато дітей, молоді, представників середнього і старшого покоління. Фізкультурники Дітківців, Мшанця, Залізців та інших навколишніх сіл організували веломаршрут, що охопив усі криївки УПА на горі Гунтова, що входить у зелений пояс Медоборів. Тут, за словами першого заступника голови Зборівської РДА Марії Назарчук, на початку весни 1948 року відбувся один з найзапекліших боїв 18-ти молодих повстанців із сотнею енкаведистів. Захищалися безвусі юнаки до останнього патрона й гранати. Але їхні сили танули, вони не хотіли живими здаватися й захисники криївки підірвали себе гранатою. На місці останнього бою героїв-повстанців височіє пам’ятний хрест.
Історія, на жаль, має властивість повторюватись, зазначив під час розмови з батьками загиблого під Луганськом 22-річного українського воїна, що служив в АТО, Ярослава Смолінського з Дітківців. У жовтні на фасаді Мшанецької загальноосвітньої школи буде відкрито меморіальну дошку відважному захиснику України.
Першому серед присутніх на сільському фестивалі гостей надали слово народному депутату України Тарасу Юрику. За його сприяння вдалося капітально відремонтувати сільський клуб. За словами завклубом Світлани Гнатко, було виділено 350 тисяч гривень на капітальний ремонт та відновлення закладу культури. Ще півтора мільйона надійне коштів із держбюджету на капітальний ремонт і будівництво котельні Дітківецького садочка на 25 місць, вирішуються спільно із Мшанецькою громадою й інші соціальні та культурні проекти для населених пунктів.
Своїми піснями учасників свята вітали народний аматорський самодіяльний мшанецький хор «Галичина», тернопільський народний хор ім. Йосипа Кобилянського, народний аматорський хоровий колектив села Кобилля Збаразького району. Ведучі фестивалю Наталія Зятківська та Ярослав Слотюк запросили наймолодшу учасницю фестивалю Діанку Мартинишин. Дівчинка натхненно прочитала вірш «Розквітай, Україно». Із власними віршами перед земляками виступила Ганна Шевчук, учасники художньої самодіяльності школи, навколишніх сіл, а також митці з Тернополя.
На святі, що пройшло під гаслом «Живи, усміхайся, жартуй!», мали нагоду продемонструвати свої таланти не лише митці сцени і гумору, а й майстри гончарства, вишивання, ткацтва, куховарства. Усіх бажаючих смачною рибною юшкою частував кухар із Білої Церкви Юрій Ковтуненко, а справжнім узбецьким пловом – місцевий житель, кухар-ентузіаст Михайло Балюх.
Етнофестиваль у Дітківцях виходить на нові горизонти, пропагуючи українські звичаї, традиції, пісні, поетичне слово. І немає значення, що він відбувся у невеличкому селі. Щирі та працьовиті люди заслуговують на таке свято!
Ярослав Бачинський
Джерело: Тижневик "Номер один"