В області цьогоріч перероблятимуть цукровий буряк одразу чотири цукрових заводи, які входять у структуру ТОВ «Радехівський цукор».
Як повідомив виконувач обов’язків директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Володимир Стахів, першим 4 вересня розпочав роботу Хоростківський цукровий завод, 7 вересня – Чортківський і за графіком 12 і 15 вересня сезон цукроваріння почнеться на Козівській та Збаразькій цукроварнях.
Очікувана тривалість сезону на Чортківському виробництві – 102 доби, на Хоростківському – 96 діб, Збаразькому – 71 і Козівському виробництві – 68 діб. Цукровиробництво в області планується завершити у другій декаді грудня.
Від господарств населення буряки прийматимуться оптовими партіями через комерційні заготівельні структури. Заготівля сировини буде проводитись на призаводських бурякопунктах працюючих заводів, при потребі планується задіяти бурякопункти в інших районах.
За даними Володимира Стахіва, загалом в області планується виробити понад 270 тисяч тонн цукру-піску, що понад 6 разів перевищує нормативну потребу споживання цукру населенням і харчовими підприємствами області.
Він також зазначив, що при прогнозованій середній урожайності 490 ц з гектара очікуваний вал цукросировини, вирощеної на полях області господарствами всіх категорій, складає в межах 1,66 млн. т.
Усього ТОВ «Радехівський цукор» планує отримати за договорами, укладеними в області, а також за межами регіону, 1,9 млн. т сировини до переробки, що на 210 тис. т або на 12,4% більше, ніж минулого року.
На сьогодні до власників усіх чотирьох заводів, які працюватимуть на Тернопільщині, певні критичні стріли направили представники влади. Вони в один голос повідомили, що товариство на перевезення буряка укладає договори з транспортними підприємствами інших регіонів (зокрема Закарпаття), а тернопільські залишаються ні з чим. Причому руйнуються місцеві дороги, а податки сплачують в інших областях. На ці закиди голова ТОВ «Радехівський цукор» Віталій Сікорський зауважив, що звертався до місцевих перевізників, але ті довго мовчали, та й за прикладами минулих років він не знаходив у них партнерів, бо коли погода сонячна, вони їздили, а як почалися дощі, то знаходили будь-які причини, щоби не виїжджати на поля за цукровим буряком. Відповідно були перебої із постачанням сировини безпосередньо на цукроварні. Цьогоріч у ТОВ вирішили укласти договір із перевізниками з сусідньої галузі, сподіваючись, що з їхнього боку вже не буде форс-мажорних обставин.
Іван Білий
Джерело: Тижневик "Номер один"