Кожний погожий жовтневий день, що зменшується щодня за тривалістю, для сільських трудівників на вагу золота. Урожай рахують восени, і треба оперативно та якісно провести увесь польовий комплекс. Сьогодні на повістці дня для колективу сільгоспвиробників ТзОВ «Бучачагрохлібпром», яким керує відомий в Україні аграрник, Герой України та заслужений працівник сільського господарства України Петро Гадз, збирання соняшнику, сої, цукрових буряків, догляд за посівами озимого ріпаку, зяблева й глибока оранка.
– Окрім того, не слід забувати про тваринництво, кормозаготівлю, підготовку всього господарського і виробничого комплексу до зими, також належну увагу приділяємо соціальним об’єктам населених пунктів, де орендуємо і обробляємо землю, – розповідає Петро Гадз.
Головне вчасно і з дотриманням усіх новітніх технологій, сучасної європейської науки, а також у добре вироблений грунт заробити насіння вітчизняних та імпортних сортів і гібридів, які вже добре зарекомендували себе на бучацьких полях, озимої пшениці, ячменю.
– Озимий клин тільки колоскових культур склав 8,5 тис. га, зокрема озимої пшениці – понад 6 тис. га, з якої до 70 відсотків вітчизняної селекції, – каже заступник директора з рослинництва Тарас Швець. – Прекрасно зійшли сходи озимого ріпаку, якого маємо майже півтори тисячі гектарів. Щоденно на посівній 2019 року було задіяно майже два десятки посівних агрегатів, до сорока транспортних одиниць, а головне –професійні, відповідальні й старанні механізатори. Ми маємо потужний насіннєвий завод, де керує досвідчений агроном, агроменеджер нового покоління Михайло Євусяк. І високо дотримуємося своєї марки «Насіння з Бучача – гарантія урожаю!». Тепер понад десять комбайнів у дві зміни працюють на звільненні площ від сої, якої збираємо з гектара 35-33 центнери. Добре зародила олійна й прибуткова культура – соняшник, через два-три дні його повністю зберуть із ланів. За підрахунками спеціалістів, його намолочують понад три з половиною тонни.
Агроном-інспектор ТзОВ «Бучачагрохлібпром» Леонід Усатюк, у свій час випускник Уманського сільськогосподарського інституту, спеціаліст високого класу, що чотири десятиліття присвятив нелегкому хліборобському ремеслу, щоденно на бурякових площах сільгосппідприємства. Плантації солодких коренів займають понад 3 тисячі гектарів, у заліковій вазі з кожного із них отримають 540-550 центнерів, що на 60 ц з га більше обласного загальносереднього показника. Постійно на збиранні цукристих працюють п’ять потужних імпортних бурякозбиральних комплексів марки «Холмер» та «Ропа», навантажувальна і транспортна техніка, відповідні технічні й інженерні підрозділи. Серед комбайнерів за старанність високу, якість копання він відзначає досвідченого комбайнера Василя Молодана.
– Маючи таку потужну техніку, відповідні технічні ресурси, щодня могли відвантажувати на Чортківське виробництво ТОВ «Радехів-цукор» до п’яти тисяч тонн цукросировини, та доводиться транспортувати від півтора до двох із половиною тисяч тонн, що удвічі менше. Переробник не дотримується графіка, а сільгоспвиробник терпить, втрачається дорогоцінний час, техніка працює у півсили, люди спішать до холодів і морозів зібрати весь вирощений урожай, – сказав Леонід Усатюк.
Зауважу, що сільгоспвиробники області на чотири цукрових заводи – у Чортків, Хоростків, Збараж і Козову – вже відтранспортували понад 350 тисяч тонн цукросировини, а цукровари наварили понад 195 тисяч тонн цукру-піску. Він на початку виробничого сезону значно впав у ціні і тепер 50-кілограмовий мішок солодких кристалів коштує 530 грн. А тим часом у сільгосппідприємствах та великих фермерських господарствах тривають «бурякові жнива», посиленими темпами збирають те, що вирощували, пам’ятаючи прорахунки в організації, транспортуванні минулих років…
Ярослав Бачинський
Джерело: Тижневик "Номер один"