Влітку цього року на Тернопільщині анонсували масштабне будівництво сучасних казарм для військовослужбовців Збройних сил України. Дві з семи казарм покращеного планування мали звести у Тернополі. Всі роботи, згідно з договорами, мали би бути виконані до 31 січня 2019 року, але вже зараз зрозуміло, що цього не станеться.
Ще в липні заступник начальника управління-головний інженер Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління Василь Стеців повідомив, що генпідрядники приступили до виконання робіт.
– Термін будівництва казарм покращеного планування, згідно з тендерною документацією, не буде перевищувати 210 днів. Таким чином очікуємо, що у першому півріччі 2019 року в новенькі казарми вселяться військовослужбовці-контрактники, – заявив пан Стеців.
Наближається зима, а роботи поки на початковому етапі – закладено фундамент, хоча на цей час, згідно з договірними зобов’язаннями, мали збудувати два поверхи та прокласти електро-, тепло- і водопостачання на першому поверсі.
Побачивши, що слова, сказані влітку паном Стецівим, розходяться з реальними справами восени, ми звернулися за поясненням до замовника будівництва.
– Роботи по вищевказаних об’єктах (двох казармах, – авт.) призупинено з 21 вересня у зв’язку з виявленням на території будівельного майданчика вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни. Вживаються заходи з організації проведення повного обстеження будівельного майданчика на території військового містечка для запобігання нещасних випадків, які можуть виникнути в результаті здетонування вибухонебезпечних предметів, – повідомив начальник відділу капітального будівництва та ремонту Західного ТКЕУ, підполковник Володимир Клецун.
Після цих слів підполковника наші журналісти знову навідалися на об’єкт і побачили за роботою маленького тракторця і двох робочих. Очевидно, розмінування території вже завершилося. Хоча, як нам повідомили, небезпечні предмети були виявлені не на місці зведення казарм, а на території Тернопільського зонального відділу Військової служби правопорядку. Справжні причини того, що роботи на об’єкті призупинено, зовсім інші. Як виявилось, і це підтвердили в Західному ТКЕУ, генпідрядником зі зведення двох казарм у Тернополі є ТзОВ «Виробничо-комерційна фірма «Астера» з нікопольською реєстрацією (Дніпропетровська область).
У тендері з будівництва двох казарм взяли участь по дев’ять претендентів. В обох випадках перемогла фірма «Астера», яка погодилася збудувати одну казарму за ціною 14,19 млн. грн., другу – 13,905 млн. грн. При цьому сумарно з початкової вартості по двох об’єктах нікопольські будівельники «скинули» понад 6,6 мільйона гривень.
Чи спроможні дніпропетровці зі статутним фондом усього 70 700 грн. виконати взяті зобов’язання – питання риторичне. Очевидно, нікопольська фірма і не збиралася проводити будівельні роботи, адже до цього мала досвід виконання подібних робіт із будівництва… котельні та реконструкції…. системи опалення, але аж ніяк не мала справи з будівництвом потужних житлових об’єктів. А тому «Астера» найняла місцевого підрядника, і той на перших порах, вкладаючи власні оборотні кошти, виконав певний обсяг робіт. Але згодом побачив, що з ним не розраховуються (борги за виконані роботи склали близько 400 тис. грн.), і роботи призупинив.
Саме недосконале законодавство в плані тендерних закупівель призводить до того, що подібні фірми з мінімумом досвіду і ще меншою кількістю працівників обертають мільйонами державних гривень, виділених Міністерством оборони України. Можливо, ми б і не піднімали дану тему, якби не йшлося про об’єкти, які мають стратегічне значення для обороноздатності нашої країни.
Що цікаво, поряд з двома тернопільськими ще три казарми мають збудувати в Теребовлі і дві – у Чорткові. Там роботи проходять значно інтенсивніше, ніж у Тернополі. За словами прес-офіцера 44-ої артилерійської бригади Юрія Кульпи, у Чорткові і особливо Теребовлі підрядні організації будівельні роботи проводять у тому числі й за рахунок власних обігових коштів та допомоги районної влади, тому й обсяг виконаного значно більший, ніж у Тернополі. Зокрема, там зведено стіни, встановлено пластикові вікна, йде справа до перекриття даху. Однак, незважаючи на слабкий темп будівництва казарм у Тернополі, тимчасово виконуючий обов’язки командира військової частини А3215, полковник Олександр Машковський сподівається, що до нового року, якщо все буде нормально і не завадять погодні умови та інші обставини, встигнуть «вигнати» стіни і, можливо, візьмуться за дах. А далі із незначною затримкою таки вдасться повністю завершити будівництво казарм в обласному центрі і цілісний майновий комплекс буде передано для потреб місцевої артбригади.
Віталій Попович
ДОВІДКА
Загалом на будівництво семи казарм на Тернопільщині планується виділити 104,9 млн. грн. Казарма поліпшеного планування – це двоповерхова цегляна споруда, на кожному поверсі розміщуватимуться 6 житлових блок-секцій та кухня. На першому поверсі будівлі передбачено пральню з сушарнею. Кожна блок-секція матиме площу 54,5 кв. м, розрахована на 10 ліжко-місць і складається з двох житлових кімнат по 20 квадратних метрів кожна, душової кімнати та туалету. У кімнаті для кожного військовослужбовця передбачено ліжко на металокаркасі, напівм’який стілець, приліжкову шафу з полицями та шафу для одягу.
ЦИФРА: 875 військовослужбовців-контрактників (без сімей) зможуть прийняти нові казарми в трьох містах Тернопільщини.
За даними Західного ТКЕУ
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: будівництво, газета "Номер один", казарми, новини Тернополя