У Тернополі викрили мережу розповсюдження наркотиків через інтернет
На Тернопільщині затримано групу із чотирьох студентів, що продавали наркотики за допомогою соцмереж. Упродовж 2018 року вони незаконно збували наркотичний засіб марихуана, використовуючи месенджер «Telegram». До складу групи входили іногородні студенти тернопільських вишів, очолив її мешканець Миколаївської області, який розподілив функції між учасниками та координував їхню діяльність.
Правоохоронці провели обшуки у місцях проживання всіх учасників злочинної групи. Під час них виявлено та вилучено близько трьох кілограмів наркотичного засобу марихуана, пристрої для його вживання, комп’ютерну техніку, грошові кошти, мобільні телефони, банківські картки, аерозольні балончики, електронні ваги, які учасники групи використовували у своїй злочинній діяльності, пов’язаній зі збутом наркотиків. У таких справах зазвичай поліція надає сухі офіційні коментарі. Журналісти «Номер один» провели своє власне розслідування.
Наркотики стали доступнішими
За останнє десятиліття портрет наркомана переформатувався. На зміну 30-40 річним наркозалежним чоловікам та жінкам із поколеними руками прийшли…підлітки. І якщо раніше потрібно було особисто знати дилера і приходити до нього на квартиру, де він виготовляв і реалізовував свій «товар», то зараз використовують зовсім інші канали поширення. Часто на вулицях міст ми помічаємо незрозумілі написи на стінах будинків: «соль», «скорость», «мет», «шишки», а внизу посилання на інтернет-ресурс. Переходячи на ці сторінки, потрапляєш у справжній рай для наркомана. Тернопіль не є винятком. Нещодавно наші журналісти натрапили на цікаву рекламу в Тернополі, перейшовши за посиланням, ми опинилися в одному з таких «магазинів». У цій групі знаходиться близько 200 учасників, деякі з них не приховують свого обличчя та прізвища, візуально більшість – це молоді люди віком 14-20 років.
Проблема набуває загрозливих масштабів і вже перетворилася, без жодного перебільшення, в соціальну катастрофу, тому що в цю пастку щодня по всій країні потрапляють тисячі хлопців і дівчат. Причина в тому, що синтетичні наркотики є надзвичайно популярними серед молодіжної спільноти і коштують дешевше за натуральні.
Адже навіщо тягнути дорогий героїн, скажімо, з Афганістану через ланцюжок посередників, ризикуючи на кордонах, якщо можна зробити вдома буквально за копійки синтетичний замінник будь-якого наркотику? І потім продати його анонімно. Такий наркотик може виготовити навіть успішний студент-хімік.
Розповсюджувачів «синтетики» через інтернет вирахувати майже не можливо.
Необхідно визнати, що інтернет-торгівля наркотиками завела правоохоронців у глухий кут. Навіть ті кримінальні провадження, які вдається відкрити і довести до суду, стосуються в основному нижчої ланки ланцюжка наркомагазину – кур’єрів. Але навіть якщо їх і затримують, то зазвичай вони твердять про те, що знайдені при них наркотики призначалися для власного вживання. Поліцейські і слідчі фактично не можуть довести прямого зв’язку кур’єрів з організаторами таких інтернет-магазинів.
Раніше правоохоронцям працювалося простіше. Вони володіли агентурною мережею. Інформаторів вербували з числа наркоманів та власників притонів, де варили і продавали «ширку». У кожному місті України були цілі райони, в яких поголовно торгували наркотою. Зараз же наркоманів, які споживають дорогий героїн або саморобні опіати, стає все менше – молодь переходить на «синтетику» і купує її в інтернеті.
Чим небезпечні синтетичні «дизайнерські» наркотики?
Про класичні наркотики усі знають: заборонені законом, важкі наслідки для здоров’я. Статус нових психоактивних речовин хиткий: частина з них дуже швидко синтезована і введена на ринок, вони ще не потрапили під заборону. Однак законодавчого дозволу на вживання таких речовин також немає. Та й відповідальності людини за свою поведінку і здоров’я ніхто не відміняв.
Синтетичні або, як їх ще називають, «дизайнерські» наркотики спотворюють біохімічні обмінні процеси в головному мозку, впливають на процеси мислення. Виникають галюцинації, емоційні порушення. Бувають випадки, коли у молодої людини або підлітка навіть після однократного вживання «синтетики» розвивається шизофренічний спектр мислення, і навіть лікарі, не дивлячись на всі зусилля, повністю повернути психічне здоров’я не можуть. Найстрашніше, що і після лікування в медустанові часто такі молоді люди не можуть відмовитися від згубної звички. У них порушується емоційний фон, повністю зникає радість життя, і повернути її хлопці й дівчата намагаються за допомогою небезпечних речовин. Їхня дія може бути хвилеподібною, коли накриває так звана «друга хвиля», «третя хвиля». Тобто людина начебто тверезіє на якийсь час, а потім знову починається зміна свідомості. Настрій не покращується, але виникає різкий афект страху. Тривога доходить до такого ступеня, що людина починає лякатися власної тіні. З’являються ідеї переслідування, марення. І вся ця симптоматика призводить до того, що людина стає неадекватною, не розуміє навколишнього оточення, тому що для неї найголовніше те, що відбувається у неї в голові. Люди біжать, рятуються або нападають на уявних переслідувачів. Ще гірше, якщо до цього приєднуються ще й напливи галюцинацій. Це можуть бути персонажі із фільмів жахів, людина «переноситься» з реального життя у нереальне, втрачає себе, і тому ризик загибелі вкрай високий. Багато суїцидів і нещасних випадків стаються саме в цьому стані. До того ж зміни в організмі, які можуть викликати «дизайнерські» наркотики, часто несумісні з життям. Це різке прискорення серцебиття, як наслідок – зупинка серця, поглиблення дихання, потім його уповільнення і зупинка, набряк мозку.
Як працює «схема»
Про те, як працює новітня мережа наркоторгівлі, розповімо на прикладі вже вищезгаданого «магазину», на який натрапили випадково.
У групі в месенджері «Telegram» так званий оператор періодично надає інформацію, що в нього є у наявності. Людина замовляє, оплачує, а потім їй кажуть місце, де кур’єр ховає «товар». Зарплата такого кур’єра або, як його ще називають, «кладмена» залежить від того, на який «магазин» він працює. В середньому це 100 гривень за один «заклад». Це легкі гроші для підлітків, тому найчастіше завербовують саме їх. Навіть якщо припустити, що кур’єр буде робити три «закладки» в день, то за місяць це немаленька сума – 6000 гривень. Неповнолітніх вербують і розповідають казки про те, що поки їм не виповнилося 18 років, навіть якщо правоохоронці впіймають їх на «гарячому», то максимум, що зроблять, поставлять на облік та випишуть штраф батькам. Однак це все брехня, оскільки кримінальна відповідальність за такі злочини настає із 14 років.
«Кладмени» – це нижча сходинка ієрархії. Трохи вище стоять «складмени». Це люди, які розвозять оптові «закладки» для «кладменів». Взагалі «складмени» й оператори – одні й ті ж люди. У них дві функції – знайти «кладменів» і забезпечити їх «товаром». Але «кладмен» ніколи не зустрінеться зі «складменом», а тому не зможе його здати.
Переваги такого збуту наркоторговці оцінили вже давно. Поява доступу громадян до інтернету, можливість спілкуватися без прямого контакту через месенджер і створення електронних платіжних систем вдосконалили цю схему. Не дивлячись на те, що кур’єром може стати кожен, необхідно сплатити попередній внесок за наркотики. Зазвичай його обґрунтовують тим, що це така перестраховка. Щоби не попався «розумник», який просто забере весь «товар» собі. Тому з’являються і такі умови: застава від 2 тисяч гривень (чим більша застава, тим більше «товару» кур’єр отримає для роботи). Кур’єрам категорично заборонено закладати «товар» у місцях, що знаходяться в межах поля зору камер зовнішнього спостереження. Не рекомендується розміщувати його поруч зі школами та дитячими садами, адже діти допитливі і часто помічають дивних «дядів» чи «тьоть», які ховають щось у потаємних місцях. Бувають і «кладмени» з фантазією. В одному з обговорень хлопці розповідали про «товар», захований у кишенях джинсів, що продаються в секонд-хенді, і навіть на вивісках, розташованих на десятиметровій висоті.
Окремий «квест» – пошук «закладки». Клієнту приходить повідомлення: зроби 100 кроків, шукай у будинку під деревом. На одному з пабліків періодично вивішуються анонімні історії, в яких покупці-наркомани діляться своїми враженнями від пошуку дози.
Дуже часто для створення позитивної репутації магазин після свого відкриття видає всім бажаючим безкоштовні проби продукції, а натомість вимагає лише розгорнутий позитивний відгук для залучення більшої кількості клієнтів. Також за безкоштовними наркотиками полюють і «чайки», тобто люди готові ходити по району, де ймовірно розкладений «товар», і заглядати у важкодоступні місця в пошуках заповітного згортка. Як наслідок, у середовищі «чайок» передозування не є рідкісним явищем, адже в багатьох випадках вони вживають вміст такого згортка, не маючи найменшого поняття про те, що це за речовина. Але любителів «халяви» це не зупиняє.
У магазині, за яким слідкували ми, періодично проводять конкурс, називають його рулетка. Умови участі прості: запросити до магазину двох осіб, тоді проводять розіграш між тими, хто виконав умови.
Призовий фонд – сумнівний: за перше місце – 0,25 г наркотику МДМА, за друге – 0,5 г амфетаміну, за третє – 0,25 г амфетаміну. Як бачимо, таким чином оператори підсаджують молодь і провокують вживання наркотиків на «халяву», а від цього до залежності – один крок.
Наркоманами стають діти, яким бракує батьківської уваги
Більшість підлітків уперше пробують наркотики у віці до 18 років і вважають це просто розвагою. Свідомо вони не хочуть стати наркоманами, ставляться до наркотиків легковажно і вважають, що можуть у будь-який момент відмовитись від них. Однак вони не думають про те, що коли фізіологічна і психологічна залежність від наркотиків уже сформувалася, то відмовитися від них буде неймовірно складно.
Багато хто чув про те, що розпізнати людину, яка приймає наркотики, можна за станом її зіниць. І дійсно, зіниця людини, яка вживала наркотики, не реагує на зміну освітлення, як зіниця тверезої людини (у всіх людей зіниці мають властивість звужуватися при яскравому світлі і розширюватися при недостатньому освітленні). Фахівці відзначають, що у наркомана зіниця або постійно звужена, або постійно розширена. Але для батьків існує ще безліч показових ознак, за якими можна визначити, потрапила їхня дитина в залежність від наркотиків чи ні. Часто трапляються випадки, коли батьки не вірять у те, що їхнє чадо може піддатися пагубному впливу. Особливо така думка поширена в благополучних сім’ях із високим рівнем доходу, однак це не так. Усе частіше трапляються випадки, коли наркоманом стає дитина, в якої є все: гроші, дорогий телефон, якісні речі, немає лише одного – батьківської уваги. Тому на сьогодні наркотики вживають як діти прокурорів, депутатів, лікарів, так і представників робітничих професій.
Іван Білий
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", наркоманія, наркотики, новини Тернополя