Журналісти «Номер один» подалися у передноворічний вояж ринком та торговими мережами, аби підрахувати, у скільки обійдеться новорічний стіл українській родині.
У своїх підрахунках орієнтувалися на святковий стіл для 4-х осіб, адже саме такою є середньостатистична родина. У нашому меню – традиційний салат олів’є, нарізка (м’ясо, ковбаса, риба, сир), фрукти, солодощі, бутерброди та алкоголь.
Незмінний атрибут новорічного столу – пляшка найдешевшого шампанського вітчизняного виробництва – обійдеться у 90 гривень. Ціна на напій, виготовлений у Грузії чи Іспанії, стартуватиме від 130 гривень.
Середня ціна пляшки (0,7 л) «бюджетного» червоного сухого вина обійдеться в середньому близько 60-80 гривень. Вина імпортного виробництва (Грузія, Франція, Іспанія, Італія, Чилі) вартуватимуть у середньому від 150 до 300 гривень за пляшку.
Для тих, хто має намір зустріти Новий рік із більш міцним напоєм – горілкою, то як ведеться, цього напою на прилавках магазинів завжди великий вибір. Півлітрова пляшка оковитої середнього цінового сегменту вартуватиме близько 90 гривень, звісно, можна й дорожче.
Ціни на популярні на новорічному столі цитрусові (мандарини й апельсини, лимони), а також банани відрізняються від місця покупки, сорту та свіжості самого продукту.
Тому з гаманця доведеться викласти від 28 до 50 грн. за кілограм мандаринів, лимони – від 30 грн. за кг, апельсини ж значно дешевші – від 25 грн.
Як гарячій новорічній страві, багато українців віддають перевагу курці. Середнього розміру ціла курка в переддень свята обійдеться приблизно 130 гривень. Отже, кілограм курятини вартуватиме близько 55 грн. Той, кому ліньки готувати, може придбати вже запечену курку, але в такому випадку ціна зросте майже вдвічі – 98 грн. за кг. Якщо ж, окрім курятини, господиня забажає приготувати ще й свинину, то за кілограм корейки свинячої доведеться викласти від 150 гривень. Кілограм курячого філе для жульєну вартуватиме від 100 грн.
Оселедець, який нерідко стає одним із атрибутів святкового столу, обійдеться у 65 гривень за кілограм філе, заморожена рибка до святкового столу – 80 гривень за кілограм минтая або ж 91 грн. за кг скумбрії. Любителям червоної рибки цього року улюблені ласощі коштуватимуть недешево. 100 грамів філе слабосоленого лосося обійдеться у 70 грн., можна, звісно, трохи зекономити і придбати філе горбуші, яке буде дещо дешевше – 50 грн. за 100 грамів. Баночка червоної ікри (120 г) вартуватиме 250 гривень.
Полюбилися багатьом українцям і маслини, їхня вартість – 20 грн. за 170-грамовий пакет.
Для приготування традиційного салату олів’є знадобляться зелений горошок, майонез, ковбаса і яйця. Вартість півлітрової баночки горошку – від 16 гривень, у залежності від виробника. В середньому упаковка (350 г) майонезу коштує близько 20 грн. Найдешевший соус обійдеться у 13 гривень. Десяток яєць коштуватиме як мінімум 26 грн. При цьому варто відзначити, що до Нового року так само, як і до Великодня, яйця в Україні зазвичай дорожчають. Ковбаса варена, ну так, аби вже зовсім не «туалетний папір» – від 100 грн. за кг. Традиційна копчена ковбаса для бутербродів коштує від 80 грн. за кілограм. А, наприклад, більш «святковий» варіант салямі хорошої якості – від 250 гривень за кг, таким чином палка такої ковбаси заважить на 65 гривень. Пачка масла – 30 грн. Вартість овочів на новорічному столі складе 214 гривень у середньому. Картопля (2 кг) коштуватиме 14 грн., гриби (1 кг) – 50 грн., перець солодкий (0,5 кг) – 70 грн., півкіло свіжих огірків – 35 грн., а кілограм свіжих помідорів – 45 грн.
Ціна кілограма сиру, який також дуже популярний на святкових столах, становить приблизно від 180 грн. за кг. На стіл беруть. як правило, до 0,5 кг різних сортів. Булка пшеничного хліба – від 10 гривень. Пляшка (1,5 л) мінеральної або солодкої води, як правило, коштує 10-15 грн. Літровий пакет соку, який також популярний серед українців, обійдеться мінімум у 20 гривень. На десерт можна купити торт вартістю в середньому 150 грн. за 1 кг або шоколадні цукерки, їхній мікс обійдеться у 170 грн. за кг.
Таким чином, виходячи із середніх цін, накрити стіл на Новий рік вартуватиме тернополянам мінімум у 1442 грн. Тим часом Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» також провів відповідний розрахунок. За їхніми даними, вартість святкового столу складе 1535 грн. Ціна бюджетного варіанту новорічного столу в Києві – 1647,60 грн., таким чином бачимо, що цифри більш-менш реальні і збігаються. Безумовно, зустріти Новий рік можна і дорожче. Наприклад, у ресторані новорічна ніч обійдеться від 700 грн. на одну людину. Є й такі заклади, де вартість місця сягає 2-х тисяч гривень.
До речі, згідно зі статистичними даними, середня зарплата в Тернопільській області становить 7290 грн. (дані Головного управління статистики у Тернопільські області станом на 03.12.18). Розмір мінімальної заробітної плати – 3723 грн.
Вікторія Ушакова
ОПИТУВАННЯ: Скільки витратимо на свята?
Наталя та її чоловік:
– У нас буде велика компанія, плануємо стіл десь орієнтовно 500 гривень з особи. Не будемо економити на м’ясних продуктах. Звісно, можна було б і дешевше зробити меню, але ж Новий рік раз на рік.
Олена Кульчицька:
– Ми з подругами зберемося, курку запечемо, пляшку вина відкоркуємо. Не будемо чогось фантазувати, але й готувати так, аби потім на тиждень лишилося, також не плануємо. Якщо нас буде троє чоловік, то на всіх десь гривень 700 потрібно буде викласти.
Ірина:
– Ми із хлопцем підемо до батьків. Тому просто прихопимо з собою банку ікри та пляшку шампанського, тому сильно не витратимося.
Джерело: Тижневик "Номер один"