На господарській карті Тернопілля компанія «Агропродсервіс» – це багатогалузеве сільгосппідприємство європейського типу з потужною виробничою і кадровою базою. Її становлення із самого зародку пішло за новою економічною схемою, що на 360 градусів відрізнялася від колгоспно-радгоспної системи попередньої суспільно- політичної формації. Можливо, дещо й символічно, що саме 19 грудня, на День святого Миколая, і припадає дата створення цього підприємства. Рівно 20 років тому зародився один із нинішніх лідерів виробництва сільськогосподарської продукції в Україні.
Тоді грудневого вечора 1998 року у вщент заповненому залі місцевого будинку культури, до речі, новому й одному з найкращих у районі, зібралися колгоспники, пенсіонери і просто жителі села Настасова на загальні збори. Всіх хвилювало одне питання: колгосп «Колос» (зауважте – у 80-х роках передове господарство) тріщав по швах, людям місяцями не видавали зарплату, заростали берізками і бур’янами родючі настасівські чорноземи, на ладан дихали тракторна бригада, свинокомплекс, а головне – зневіра людей, розчарування. На повістці селянського зібрання було одне питання – вибори керівника. Обговорювали три кандидатури: діючого голови Надії Брикайло, інженера Степана Пиндуса та підприємця Івана Чайківського.
Яким же було здивування, коли в чесній і справедливій боротьбі із солідним відривом голосів переміг 26-річний Іван Чайківський. Голосування було таємним, до тих, хто не був у залі, відправили членів лічильної комісії. Цю новину ще довго обговорювали господарники, спеціалісти агросектора не лише Тернопільського району, а й всієї області.
За «колосівську» господарку новому керівнику разом зі своїми прихильниками довелося повоювати і добряче понервуватися, випити не один ківш лиха, сварок тощо. Одразу ж скажу: до честі Івана Чайківського, який ні на крок не відступив, а навпаки, уже в червні 1999 року заснував приватне агропідприємство. Таких в області на той час на пальцях двох рук можна було порахувати.
Згадує заступник головного бухгалтера ПАП «Агропродсервіс» Марія Кулик:
– На перших порах 360 пайовиків передали земельні паї в оренду новоутвореному господарству. З колгоспом усе ділили на емоціях і сварках. На свинокомплексі єдиним вцілілим приміщенням був адмінбудинок, а решта – руїни тваринницьких приміщень. Така ж ситуація із токовим господарством, машинно-тракторною бригадою. Оті руїни нам зарахували як майно, так само добиті трактори і причепи, бочки, що годилися хіба що на металобрухт. Одним словом, на тобі, небоже, що мені негоже.
Уже в 2000 році ПАП «Агропродсервіс» засіяв півтори тисячі гектарів ріллі, придбав новий трактор на умовах лізингу, розраховувався із 120 працюючими, частково покрив борги, а вони сягали 5 млн. грн. Молодий керівник повірив у себе, а люди повірили і довірили йому землю.
Є в Івана Адамовича два життєвих правила та родзинки. Красти не можна, п’яному на роботу – зась. І друге: цінуй і примножуй те, що маєш. І одвічне життєве кредо, що супроводжує його братів Адама і Віталія, дружину Тетяну, дітей Катю і Павла, що здобувають престижну освіту: «Робіть сьогодні те, чого інші не хочуть, і завтра будете жити так, як інші не зможуть».
Іванові Чайківському пощастило, що він запросив до спільної праці Андрія Барана, на той час уже відомого економіста, господарника, організатора й агроменеджера. Саме цей тандем став основним рушієм усіх векторів багатьох галузей, згуртував навколо себе здібних спеціалістів, партнерів по агробізнесу, професійних механізаторів, водіїв, виробничників, адміністративний персонал, топ-менеджерів.
Саме щаблі 20-річної нової європейського типу господарки красномовні і вражаючі. Земельний банк ПАП «Агропродсервіс» становить 45 тисяч гектарів землі, орендованої у восьми районах області, а також на Львівщині і Прикарпатті. Одна з найпотужніших в Україні вертикально інтегрована компанія об’єднує понад 22 юридичні структури. В її складі – 11 сучасних тваринницьких комплексів із 130-тисячним поголів’ям свиней, 4 молочно-товарні ферми із 1200 поголів’ям високопродуктивного дійного стада, три птахівничі комплекси у Зборівському районі Тернопільської області і на Львівщині, де вирощують бройлери, індики. Дві лінії насіннєвого заводу «Кімбрія», комбікормовий та соєвий заводи у Настасові.
80 процентів їхньої продукції іде на забезпечення потреб свинарства, тваринництва, реалізацію для дрібних і середніх фермерів тощо. Три потужні елеватори у Козовій, Настасові та Яструбові, що забезпечують зберігання зернових не лише з полів компанії «Агропродсервіс», а й сусідів-аграрників з області та за її межами.
А ще в структуру компанії входить Тернопільський м’ясокомбінат, який відродився, як фенікс, із розвалених цехів, будівель, заіржавілого та застарілого обладнання. Це підприємство високої технологічної і виробничої культури з широкою мережею фірмових магазинів «Студія м’яса». Їх налічується 26 закладів із продажу свіжої, свіжомороженої та консервованої м’ясної продукції, ковбас, а також у повному асортименті круп та інших продовольчих товарів власного виробництва. На черзі відкриття ще 8 таких закладів на теренах Тернопільщини, а один вже успішно працює в Києві.
ПАП «Агропродсервіс» створило декілька сотень нових робочих місць, є одним із небагатьох в області бюджетонаповнювачем податків, передусім до Пенсійного фонду України. Чималі кошти тут виділяються на соціально-культурний, духовний розвиток населених пунктів, де орендують землю, гідну оплату праці, орендну плату пайовикам. Іван Чайківський – меценат і спонсор багатьох заходів, що відбуваються на теренах краю, а ще – знаний у краї громадсько-політичний діяч.
Ярослав Бачинський
Джерело: Тижневик "Номер один"