Тернопільщину вперше відвідав Надзвичайний та Повноважний посол Ізраїлю в Україні Джоел Ліон. Перебуваючи в нашому місті, пан посол дав ексклюзивне інтерв’ю нашому виданню – тижневику “Номер один”. Ми розпочали розмову із дуже важливих питань співпраці нашої області і держави Ізраїль у рамках дії Угоди про зону вільної торгівлі. Очікується, що Угода допоможе знизити ціну українських товарів в Ізраїлі, а ізраїльських – в Україні. Ця країна також зацікавлена в імпорті товарів сільського господарства з України, а Тернопільщина є одним з лідерів в аграрній сфері.
«У вас насправді є великий потенціал: Тернопільщина – перспективний регіон»
– Пане посол, яка мета Вашого приїзду в Тернопіль? З ким мали зустріч та які питання обговорювали?
– Основною метою мого візиту в Тернопіль є бажання познайомитись з Тернопільським регіоном України ближче. Я зустрівся з головою Тернопільської облдержадміністрації Степаном Барною, який на днях повернувся з Ізраїлю. Ми обговорили багато важливих питань, але основним акцентом перемовин був пошук шляхів нашої співпраці в економічній площині. У вас насправді є великий потенціал: Тернопільщина – перспективний регіон. Я дійсно вважаю, що ми можемо співпрацювати разом. До речі, я навіть пообіцяв очільнику адміністрації Степану Барні дослідити, яким чином ізраїльські бізнесмени могли б відкрити свій бізнес тут. Також я бачу великий потенціал нашої співпраці у сільському господарстві.
Як ви знаєте, Ізраїль – лідер у питаннях, що стосуються новітніх технологій в агропромисловості та агротехніці, у нас багато проектів по всьому світу – від крапельного зрошення до повної комп’ютеризації поля. Тому я дійсно бачу шляхи покращення ведення сільського господарства у вашому краї. Щодо питань, які стосуються Угоди про зону вільної торгівлі, хочу сказати, що це лише початок довгого шляху. В рамках Угоди у двосторонньому порядку скасовуються ввізні мита для 80% українських промислових товарів та 70% ізраїльських промислових товарів. Передбачається скасування мита на сільськогосподарську продукцію. Далі, коли Угода набере оборотів між компаніями, ви продаєте нам – ми продаємо вам, задаємо запитання, приглядаємось. Ви вподобаєте собі якусь технологію, ми побачимо щось цікаве у вас, і в кінцевому результаті отримаємо дещо більше, ніж просто економічну співпрацю. Я сподіваюся, що це приведе нашу країну і ваш регіон до міцної дружби.
– Чи можна розцінювати Ваш приїзд як перший крок до партнерства та співпраці з нашим краєм?
– Я дуже на це сподіваюся.
«Влада проголосила Єрусалим столицею, хоча весь світ не хотів цього визнавати»
– Знаково, що церемонія підписання Угоди про зону вільної торгівлі відбулася в Єрусалимі. Багато країн визнали Єрусалим столицею Ізраїлю. На якій стадії зараз знаходиться питання про перенесення посольства України з Тель-Авіва в Єрусалим. Чому це важливо?
– Якщо ви читали Біблію, то знаєте, що столиця Ізраїлю – це Єрусалим! Єрусалим був столицею Ізраїлю, коли ми були суверенні 2000 років тому, і зараз, коли ми знову здобули свою суверенність. Влада проголосила Єрусалим столицею, хоча весь світ не хотів цього визнавати. І питання полягає в тому, чи має право країна самостійно обирати свою столицю, чи світ нам цей вибір буде диктувати? Ми вважаємо, що кожен має право вибирати свою столицю. Наше коріння історично тягнеться з Єрусалима. Фактом цьому служать вулиці Єрусалима, які ніби кричать до тебе: «Це і є столиця єврейського краю». Чому ж світ цього не сприймає? Ще одним фактом є те, що свобода релігії у Єрусалимі ніколи не була кращою, ніж з тих пір, як ми вибороли суверенність знову. Кожна релігія має право творити себе так, як їй заманеться. Раніше все було не так. Єврей не міг піти туди, куди хотів, єврей не міг молитися, де хотів. Були часи, коли під окупацією мусульман християни не могли молитися в Єрусалимі. З тих пір, як ми знову отримали незалежність нашого міста, релігія повернулася туди. Тож що ми хочемо сказати – це був абсолютно логічний та історичний крок для того, аби світ визнав Єрусалим столицею Ізраїлю не лише історично та духовно, а й політично. Уся адміністрація країни знаходиться в Єрусалимі: парламент, високий суд юстиції, резиденції Прем’єр-міністра та Президента. Навіть з цієї точки зору Єрусалим можна вважати столицею. Сполучені Штати Америки зробили сміливий вибір – бути на правильній стороні історії (в грудні минулого року Президент США Дональд Трамп оголосив про перенесення посольства США з Тель-Авіва до Єрусалима, – авт. ). Ми просимо наших друзів по всьому світу ставати на правильний бік історії. Деякі країни вже роблять кроки нам назустріч. Чехія перемістила частину посольства, зокрема відділ культури, в Єрусалим; Словаччина та Угорщина наступні у черзі на зміни; стосовно Польщі ми ще не впевнені (побачимо); представництво Гватемали зараз у Єрусалимі; Гондурас також веде перемовини щодо перенесення посольства у Єрусалим, а також Бразилія. Але факт полягає у тому, що нашу культуру сприймають, люди розуміють важливість цього для нас. Звісно, що всьому є своя ціна, нічого безкоштовно не дається. Ви питаєте мене, на якій стадії знаходиться питання перенесення Українського посольства? Це запитання треба задавати не мені. Я сам задаю ці запитання Україні, Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу порушував питання перенесення Українського посольства в Єрусалим під час його останньої зустрічі із Президентом Петром Порошенком у процесі підписання Угоди про зону вільної торгівлі. Побачимо, як це питання буде розвиватися надалі. У вас не за горами вибори, думаю, що до виборів це питання не вирішиться. Але після виборів, я думаю, ми знову піднімемо питання перенесення посольства, це буде одразу після того, як ми привітаємо переможця. Тому що це дуже важливо бути на правильному боці історії.
«Звертаюся до українців: навіть не намагайтеся просити політичного притулку, адже ви його все одно не отримаєте»
– Як би Ви охарактеризували двосторонні відносини між Україною та Ізраїлем після скасування візового режиму?
– Можу сказати, що сталися вагомі зміни в плані туризму. Майже 160 тисяч українців щороку відвідують Ізраїль, і в свою чергу 300 тисяч ізраїльтян їздять в Україну. Я думаю, що ізраїльтяни займають друге місце за кількістю серед туристів, що відвідують Київ. Тож це дуже великі зміни, які добре впливають на економіку обох країн і, зокрема, бізнес. Але нічого не дається просто так. Був такий фільм «Кожна магія має свою ціну», в житті все відбувається за таким самим принципом. На сьогоднішній день ми маємо приклад міцної співпраці між поліцією Ізраїлю та Службою безпеки України. Саме сьогодні вони разом затримали 42 особи (в Україні та в Ізраїлі), які займалися наркотиками. Бізнес був розрахований на споживачів – ізраїльтян, які перебували за кордоном або в самому Ізраїлі. Я дуже радий з приводу того, що ця операціє слугує хорошим знаком для співпраці України та Ізраїлю!
– Чи збільшилась кількість нелегальних мігрантів з України після впровадження безвізового режиму?
– Ми хотіли збільшити число українців, які б легально відвідували нашу країну, натомість після відміни візового режиму збільшилась кількість нелегальних працівників і ця цифра лише зростає. Ми намагаємось боротися з нелегальними працівниками та депортуємо тих, кого можемо відслідкувати, але люди знаходять нові шляхи, аби нелегально працювати в Ізраїлі. Тож це дуже проблематична для нас сторона відміни візового режиму. Багато людей приїжджають в Ізраїль у пошуках політичного притулку. Українці не можуть отримати політичного притулку в Ізраїлі, оскільки ми бачимо Україну безпечною країною. Згідно з ізраїльським законодавством, Україна – безпечна країна, тож буде краще, якщо ми зможемо зменшити цифру таких прохань.
На будівництві в Ізраїлі українцям пропонують зарплату 2000 доларів
– Зараз діє договір про тимчасове працевлаштування українських будівельників в Ізраїлі. Минулого року з України приїхало 150 спеціалістів при квоті 3000 на рік. Чому, на Вашу думку, цією пропозицією скористалася досить невелика кількість фахівців?
– Є п’ять видів спеціалістів, яких ми потребуємо. Дуже легко отримати таку роботу, ви можете зареєструватись у будь-якому центрі зайнятості по всій Україні. Просто необхідно прийти в центр і попросити місце роботи в Ізраїлі. Але люди не думають про Ізраїль як про місце, де можна отримати хорошу роботу. Тим часом ми пропонуємо хорошу заробітну платню, на мою думку, вищу, ніж у більшості інших країн. Також ви можете отримати страхування та інші необхідні бонуси. Ми запрошуємо людей приїхати та спробувати! Звісно, треба буде пройти певні атестації, адже ми шукаємо професіоналів своєї справи. Зараз бачимо хорошу тенденцію у зростанні працівників від початку цього року. Знову ж таки ми закликаємо людей приїжджати на роботу легально, аніж шукати нелегального заробітку. Працюючи легально, ви маєте змогу отримати більшу заробітну платню, права, а також набагато більше перспектив. Ми підписали цю угоду, тож я прошу людей скористатися цією пропозицією – піти у центри зайнятості та отримати можливість працювати на достойній роботі!
– Робота в Ізраїлі на сьогоднішній день – це хороша перспектива для якісного працевлаштування. Які ще є популярні вакансії для українців та яка середня заробітна плата? Чи є особливі умови для офіційного працевлаштування?
– Є п’ять категорій робіт у сфері будівництва. Державна служба зайнятості висуває такі умови: у вас немає бути родичів першого ступеня спорідненості. працюючих або проживаючих в Ізраїлі (винятком є брати чи сестри), ви не працювали раніше в Ізраїлі, у вас немає судимості, ви маєте бути розумово та фізично підготовлені до роботи надворі, в умовах кліматичних особливостей Ізраїлю у будівельному секторі, що включає в себе: здатність працювати на висоті, переносити тяжкі предмети, мати мінімальну професійну кваліфікацію. Також працівники мають довести свої професійні навички, досвід та можливості високого рівня в одній чи більше галузях будівельної промисловості, таких як вміння читати будівельні плани, зварювальні роботи, кладення плитки на підлозі та стінах, штукатурні роботи. Заяви будуть розглядатися місцевими агенціями, кожен кандидат повинен буде заповнити анкету. При прийнятті заяви агенції нададуть повну інформацію стосовно вакансії, а далі йде процедура укладання контракту.
Заробітна платня, наскільки мені відомо, становить близько двох тисяч доларів, у більшості працівники висилають ці гроші своїм сім’ям в Україну, тож це дуже хороша угода. Цю інформацію потрібно розповсюджувати, бо проблема полягає у необізнаності людей щодо цього питання.
– Робота в Ізраїлі пропонується лише у галузі будівництва і тільки для чоловіків?
– На даний час є потреба лише у цій сфері. Та якщо нам все вдасться і люди будуть у нас працювати, то з’являться й інші можливості. Але зараз поки попиту на інші вакансії немає. Ми розуміємо, що, можливо, людям це не цікаво, проте я сподіваюся, що вони таки зацікавляться. Наприклад, із Молдовою у нас є домовленість про таку вакансію, як медичний опікун, і щорічно в Ізраїль приїздить приблизно три тисячі фахівців на цю роботу. У вас є багато хороших працівників, які шукають роботу. Можливо, у майбутньому можливість вакансії медичного опікуна буде діяти і в Україні.
«Вам потрібно мати хорошу судову систему, щоби люди відчували захищеність»
– Національною стратегією розвитку освіти в Україні на період до 2021 року визначено необхідність модернізації професійно-технічної освіти в напрямку збільшення її привабливості та відповідності вимогам ринку праці. Продуктивним є вивчення інноваційного досвіду Ізраїлю. Ізраїль є надзвичайно активним у реалізації проектів щодо впровадження дуальної освіти. Чи розглядається можливість участі професійно-технічних навчальних закладів Тернопільської області в таких проектах?
– Насправді це дуже хороше запитання і чудова ідея. Ми обов’язково маємо взятися за розгляд цих можливостей. Ми говорили з губернатором і дійшли висновку, що освіта має велике значення і це саме та сфера, якій ми хочемо приділити увагу. Я готовий розглядати майбутні можливості у цій сфері, в Ізраїлі багато курсів, спрямованих саме на спеціалізовану освіту. Українська сторона теж дуже зацікавлена у цьому питанні. До речі, нещодавно у Львові ми також обговорювали це на семінарах. Останніми роками наша співпраця з Україною не стосувалася питання про професійну освіту, але це хороша ідея і ми повинні її спробувати втілити.
– Дипломи ізраїльських вузів добре котируються в європейських країнах і США. Чи багато студентів з України навчаються в Ізраїлі?
– Я не оперую цифрами у цьому питанні. У нас є деякі програми докторантури та аспірантури, але точної цифри студентів я вам не можу назвати, проте вона не велика.
– Україна та Ізраїль підписали двосторонні документи про співпрацю в галузі охорони здоров’я та медицини. Сторони здійснюють обмін спеціалістами в різних галузях медичної науки, реабілітації, психології, парамедичних професій. Чи розглядається участь в обміні медиків Тернопілля в рамках цієї співпраці?
– Боюся, на даному етапі – ні. Тому що ми зараз сконцентрували свою увагу на двох шпиталях – у Дніпрі та Харкові, які спеціалізуються на реабілітації ветеранів війни. Тому ми зосереджені на співпраці саме з ними. Але знову ж таки у майбутньому все можливо.
– Що, на Вашу думку, потрібно Україні, аби приватний бізнес Ізраїлю почав вкладати інвестиції в медицину та сільське господарство України?
– На мою думку, треба продовжувати впроваджувати реформи, як ви робите це зараз. Вам потрібно мати хорошу судову систему, щоби люди відчували захищеність, аби вони знали, що при виникненні проблем вони можуть звернутися до суду, який буде вільним та некорупційним. У вас зараз багато можливостей для запровадження таких реформ. Це, звісно, довгий шлях, але ви рухаєтесь у правильному напрямку, вам треба покращувати інвестування в оборону. Просто продовжувати все те, що ви зараз робите, тому що ви уже почали рухатись у правильному напрямку, зокрема, продовжуйте боротися з корупцією. Ви робите багато, все перед вами! Я думаю, що коли дійдете до усвідомлення цього, коли прості люди відчують безпеку, тоді великі компанії почнуть брати з них приклад. Якщо співпраця буде на рівні двох компаній, аграрна компанія з Тернопільської області приїде в Ізраїль, знайде собі партнера і вони вирішать об’єднатись і створити разом спільне підприємство. Я бачу в цьому великі можливості. У червні в Ізраїлі має відбутися великий ярмарок аграрної техніки, думаю, що багато компаній будуть зацікавлені відвідати цю подію у пошуках співпраці.
«Аби не віддати перемогу ворогові, ми повинні працювати, як працювали і навіть ще краще»
– Ізраїльський бізнес успішно розвивається у тривалих військових протистояннях. Що би Ви порадили українському малому і середньому бізнесу в умовах непевної безпекової ситуації?
– Продовжуйте робити те, чим ви зараз займаєтесь. Тому що мета терористів полягає у тому, аби дестабілізувати нормальний ритм життя. Люди, які живуть на півдні Ізраїлю, завжди під загрозою ракетних атак, і не тільки перебувають під загрозою, а й страждали від атак. Терористів у тому регіоні спонсорує Іран. Але люди продовжують своє життя, там є сільське господарство, люди виходять в поле і продовжують займатися своїми справами. Там також розташовані малі та середні об’єкти промисловості, і вони теж не перестають працювати. Тому що перестати робити те, що ми робимо, – це рівноцінно віддати перемогу своєму ворогу. Я думаю, це найкраща порада. Тому, аби не віддати перемогу ворогові, ми повинні працювати, як працювали і навіть ще краще. Так ми показуємо ворогу, терористам, що їм нас так просто не залякати.
– Україна наділена надзвичайними природними ресурсами та висококваліфікованими людьми, однак зарплата та рівень життя найнижчі в Європі. Що, на Вашу думку, не вистачає нашій країні, аби не стояти на місці?
– Це ваша країна, і лише у ваших руках можливість усе змінити на краще! Вам потрібно вирішити для себе, куди ви хочете рухатись і що хочете робити. Ніхто зі сторони не може вказувати вам чи давати поради. Оскільки це ваша країна, то ви краще інших знаєте, що вам треба робити.
Софія Гусак
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Joel Lion, газета "Номер один", Джоел Ліон, новини Тернопільщини, новини Тернополя, посол Ізраїлю