Прийшла осінь. Дошкільнята – в садочку, діти – у школах, начебто трішки легше. Але це не про українців. Із приходом другого осіннього місяця все частіше задумуємось про теплу квартиру. Тепло та затишок у ній напряму залежать від вчасного підключення опалення або ж навпаки. З року в рік тернополяни стикаються з холодними батареями після 15 жовтня та агресивно реагують на підняття тарифів. У літку Кабінет Міністрів України вніс зміни до законопро’кту про перехід квартир на індивідуальне опалення та встановлення бойлерів. Правда чи вигадка – чого від нововведення чекати тернополянам? Про це наші журналісти розпитали у депутата Тернопільської міської ради, члена комісії з питань житлово-комунального господарства, екології, надзвичайних ситуацій, енергозабезпечення та енергоефективності Тараса Білана.
«За чий кошт будуть міняти газову трубу»
До 2010 року індивідуальне опалення було дозволено і люди, котрі мали відповідні кошти (це задоволення було не з дешевих), ставили у квартирах автономне опалення. Купували котли, встановлювали батареї, але перед цим, звісно, збирали ряд довідок та дозволів. Потім несподівано Кабмін заборонив встановлювати індивідуальне опалення в багатоповерхівках.
– Не все та просто, як може здатися на перший погляд, – розпочав бесіду Тарас Білан. – Говорячи простою мовою, поясню: діаметр газової труби, котру всі мешканці можуть побачити у себе біля будинку, не здатен дати настільки потужний тиск газу, щоби котел працював максимально. Відповідно були звернення від мешканців (на вул. Тарнавського) про низький рівень тиску газу. Таким чином, якщо в під’їзді всі мешканці переходять на індивідуальне опалення, виникає запитання: хто і за чий кошт буде міняти газову трубу на ту, котра годиться та підходить за всіма стандартами, а головне, за технікою безпеки для котлів індивідуального опалення?
Згідно з діючими будівельними нормами, які вступили нещодавно в силу, вище третього поверху індивідуальне газове опалення встановлювати заборонено.
– У змінах до законопроєкту є безліч пунктів, котрі суперечать одні одним. Наприклад: немає заборони на встановлення електричного опалення, тому ми вже чекаємо роз’яснення деяких пунктів. Передусім хочу застерегти людей, щоби не панікували, не здіймали крику, а дочекалися постанови, де чітко окресляться правила надання дозволу на опалення, кому можна його встановлювати, а кому ні, і з яких причин, – мовить пан Тарас.
«Усі дозволи тернополяни отримають безкоштовно»
Через лічені дні стартуватиме новий опалювальний сезон, а, як відомо, від його початку і до завершення врізання або відрізання від централізованого опалення заборонені.
– У будь-якому випадку за час цього періоду ви не отримаєте дозволу і не зможете встановити собі індивідуального опалення. Якщо ж знайдуться ті, котрі встановлять, їм все одно буде нарахована оплата за централізоване опалення. Чому? Ви ж розумієте, щоби встановити індивідуальне, вам потрібно відрізати центральне опалення, а отже, забрати труби, таким чином залишити на деякий час без тепла весь під’їзд. Наголошую, що є так звана шахрайська схема, за якою діють начебто солідні фірми, приїздять до вас, встановлюють опалення без дозволу, запевняють вас, що за кілька гривень вирішать питання з дозволами з міською радою. Ні, такого не буває! Та й усі дозволи тернополяни отримають безкоштовно, – наголошує депутат.
Член комісії з ЖКГ пояснив, що робити громадянам, якщо вони зіткнуться із шахрайськими схемами.
– Були випадки, коли приїхала фірма для встановлення опалення, сказала, мовляв, ми монтуємо його сьогодні, а завтра будемо «отримувати» дозвіл відповідно за немалу суму в доларовому еквіваленті. У такому разі негайно треба звертатися в поліцію або напряму до мене. Ніхто не вимагає грошей за дозвіл, ви його отримаєте безкоштовно, якщо буде відповідний закон. Маючи довідки, які вимагаються, ви отримуєте дозвіл на встановлення опалення у своєму помешканні. Гірко пригадувати, проте моя знайома заплатила 600 доларів шахраям, котрі пообіцяли їй дозвіл на встановлення опалення. Прикро, але є такі випадки, тому будьте пильні, – каже Тарас Білан.
А між тим, відрізати лише свою квартиру від подачі централізованого опалення не можна.
– Якщо у під’їзді, до прикладу, десять квартир і всі вони, обговоривши питання від’єднання від централізованого опалення, погодили цей факт, подається заява з підписами, копіями документів на право власності на квартири, і в міській раді розглядається питання відрізки цього будинку від опалення. Про відрізку окремої квартири я не поспішаю говорити, адже знову ж таки чекаємо роз’яснення. Тому я би волів почекати та не поспішати приймати рішення, – каже Тарас Богданович.
Зміни до закону ввели, кинули громадянам надію, але поки жодних законних кроків у напрямку становлення індивідуального опалення робити не можна.
– Можливо, смішно звучатиме, але в теперішній час необхідно почекати зі встановленням індивідуального опалення та дочекатися роз’яснення. Тоді ми чітко усвідомимо і знатимемо, на що маємо право, як відбуватиметься встановлення та хто може претендувати на нього. Коли міська рада отримає роз’яснення, ми радо надамо інформацію людям. Також раджу передивитися свій бюджет, адже купівля опалювальної техніки не є дешевою, а оскільки курс валюти щодня змінюється, можливо, варто зачекати до кінця опалювального сезону, адже ніхто нічого робити законно й так не зможе. Розгляньте питання встановлення сучасних кондиціонерів типу «зима – літо». Їхня вартість – близько 7000 грн. плюс 700 грн. Кондиціонери не потребують дозволів на встановлення, працюють літом на охолодження квартири, а зимою – на обігрів. При цьому Ви економите кошти на котел, радіатори опалення, роботу майстрів, не пробиваєте перестінки між кімнатами, допомагаєте державі Україна стати енергонезалежнішими від газу Російської Федерації.
«Правила техніки безпеки написані кров’ю та людськими жертвами»
Кожному з тернополян вирішувати, яку систему опалення мати в себе у квартирі. Та як би там не було, передусім потрібно дбати про безпеку.
– Хочеться згадати минулі часи, коли в Тернополі була фірма «Димок» (думаю, старші люди згадають). Працівники якої перед початком опалювального сезону навідувались у квартири і перевіряла систему тяги, щоби люди не задихнулися. Якщо все було в нормі, опалення подавалося без жодних проблем. Після того, як цієї фірми не стало, хто цим займається? Ніхто. Таким чином після встановлення котла, який ви придбали, технічного огляду газовиками чи іншою службою він не проходить. У більшості випадків буває так: фірма приїхала, встановила і поїхала, роботою котла вона не переймається. І чи буде він працювати надійно через два роки, ця сама фірма також не переживає. Правила техніки безпеки написані кров’ю та людськими жертвами. Думаю, не одна сотня людей загинула від вибуху газового котла. Не виключено, що відпрацювавши певний свій ресурс, елемент котла, який вийшов із ладу, призведе до жахливих наслідків. Беручи до уваги, що панельні будинки в разі вибуху «складаються», як коробка, страждає не одна квартира, а весь будинок, у гіршому випадку багатоповерхівка. Я не закликаю не ставити опалення, бо розумію, що люди це роблять аби зекономити, але не варто економити на своїй безпеці та житті інших людей. В ідеалі повинна бути створена фірма, котра жорстко контролювала би цей процес і люди б не піддавалися небезпеці, – каже пан Білан.
Індивідуальне опалення – річ не з дешевих
А ось чи довіряють індивідуальному опаленню тернополяни, запитали ми у них самих.
– У нас опалення централізоване. Не можу сказати, що задоволена, бо минулої зими оплачували 900 гривень і більше. У нас трикімнатна квартира. Але є і свій плюс, оскільки в помешканні справді тепло, можна сказати жарко. Коли приїжджають внуки, бігають у футболках. Як буде цього сезону, не знаю. Але встановлювати індивідуальне опалення на даний час не маємо фінансової можливості,– каже тернополянка Надія Юхнівець.
– Встановили опалення близько семи років тому, все було добре. Взимку вийшов з ладу котел, викликала сервісне обслуговування, заплатила 500 гривень і залишилася незадоволеною, оскільки сказали, що треба міняти пружини. Їхня вартість – близько 200 доларів. У наявності їх не виявилось, чекали два тижні. Цей час припав на сильні морози. Тому трішки мерзли, і навіть після заміни котел працював не на повну потужність, а в квартирі ходили одягнуті. Проте хочу зазначити, що індивідуальне опалення обходиться майже вдвічі дешевше, ніж централізоване. Взяти до уваги той факт, що я сама контролюю подачу газу, їду до батьків у село на кілька днів, вимкнула котел і не оплачую за цей час. Але, напевне, старість котлу дається взнаки, – сказала мешканка Файного міста Ірина Побережна.
– Мешкаємо в центрі міста. Загальна площа двокімнатної квартири – 31 квадратний метр. Опалення централізоване. Сума за місяць напряму залежала від температури зовнішнього повітря. Доводилося сплачувати 1600 гривень за місяць, а іноді і 1200. Але, щоправда, у квартирі було дуже тепло, – додав мешканець міста Олександр Галка.
Обирати встановлення індивідуального опалення чи залишатися на централізованому – вільний вибір кожного громадянина. Проте є ряд проблем, над якими, на наш погляд, варто задуматися, всі хочуть жити у комфорті, тим паче в холодну пору року. Ні для кого не секрет, що коли у тепломережі відбувається поломка, вона не вирішується за лічені хвилини, але споживачу від цього не легше, адже він і платить, і мерзне водночас. При від’їзді споживача на деякий час централізоване опалення прогріває квартиру цілодобово, таким чином знову великі витрати, адже вимкнути його не реально. Люди хочуть жити у вільній країні, де погоджуються з їхніми думками, прислухаються до бачень та щоби влада створювала необхідні умови для комфортного життя, а не виживання. Будемо сподіватися, що ми заживемо в країні, де спочатку думають про людей та їхній добробут, котрий не відбиватиметься на гаманцях…
Соломія Вершигора
КОМЕНТАР
Андрій Мельник, заступник начальника служби збуту теплової енергії КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»:
– На даний час визначений тариф на опалення становить 42,24 грн. за метр квадратний площі. Проте він може змінюватись від температури – якщо вона буде нижчою, ніж 0,2 градуси ціна буде вищою та навпаки. До прикладу, якщо згадати січень 2019 року, то фактична кількість днів надання послуги сягала 31, середня фактична температура зовнішнього повітря становила мінус 4,210 градусів, таким чином вартість опалення 1 кв. метра сягала 51,5467. Тому повідомити точну інформацію, скільки платитимуть люди цієї зими за опалення, ми не можемо. Усе залежатиме від погодних умов.
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
Яку процедуру варто пройти, щоби все-таки від’єднатися від централізованого опалення?
Для початку треба зазначити, що відрізати свою квартиру заборонено законом, від’єднатися можна цілим будинком. Наступний крок – це набратися колосального терпіння, адже отримати всі дозволи на індивідуальне опалення або ж відрізання не так вже й просто. Щоби розійтися з тепломережами, треба витратити не лише час, а й добру копійку, яку люди готові викласти. Загалом уся процедура триває близько двох місяців, проте почати її необхідно завчасно, до початку опалювального сезону. Спершу ви отримуєте дозвіл від міської ради на підключення індивідуального опалення, далі треба замовити три проєкти із тепломережі, управління архітектури та газової служби або РЕМу. Після того відбувається відрізання батарей, яке також варто зафіксувати інспекцією тепломережі, і лише потім відбувається монтаж газового котла або електропанелей. Не відомо, за скільки отриманих папірців вам доведеться заплатити, хоча офіційно ця процедура є безкоштовною. Якщо ваш будинок, у якому, до прикладу, 10 квартир, погодиться перейти на електричне тепло, вам доведеться мати справу з електропостачальниками, які навряд чи погодяться замінювати всі необхідні прилади за свій кошт. Тому висновок один: хочете іншого тепла, замінюйте за свій кошт усе газове або електричне обладнання, але це вартує досить дорого.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: індивідуальне опалення, Від'єднатися від центрального опалення, газета "Номер один", новини Тернополя