Уже тиждень цей термін не сходить зі шпальт газет та телеекранів. «Формулу Штайнмайєра» обговорюють у магазинах, на ринках, у поліклініках, школах, кафе, органах виконавчої влади та навіть вдома за вечерею. Ще у вересні президент України Володимир Зеленський почав розглядати цю формулу як один із можливих шляхів для поновлення переговорів з Росією, яка триває з 2014 року, і це не на жарт сколихнуло всю країну.
Хронологія подій
1 жовтня російські ЗМІ оголосили, що українська делегація підписала «формулу Штайнмайєра» на черговому засіданні тристоронньої контактної групи.
ЗМІ російських терористичних організацій на окупованому Донбасі заявили, що підписання даних домовленостей — «це перемога ДНР і ЛНР над Україною».
Через декілька годин офіс президента анонсував терміновий брифінг. На ньому Володимир Зеленський повідомив, що Україна погодила так звану «формулу Штайнмайєра». Після оприлюднення цієї інформації у Києві на Майдані Незалежності почали збиратися люди. Також акції протесту відбулися у Львові, Харкові, Маріуполі та Запоріжжі.
Як відреагувала Тернопільщина?
Вранці 2 жовтня будівлю Тернопільської обласної ради пікетували активісти. Щоправда, їх було всього кілька десятків, правоохоронців – удвічі більше. Ініціативна група домовилась із представниками обласної ради про скликання позачергової сесії.
Врешті-решт по обіді вдалося зібрати кворум, за що голова обласної ради Віктор Овчарук висловив вдячність депутатському корпусу. Також на засіданні були присутні і громадські активісти, які зазначили, що влада приховує зміст «формули Штайнмайєра, що у свою чергу наштовхує на думку про те, що підписання цієї формули – це зрада українських інтересів, послаблення або навіть зняття санкцій з Росії, а також легітимізація окупованого Росією Донбасу та фактичне визнання незаконної анексії українського Криму. Тому активісти зачитали своє звернення і попросили направити його до президента. У документі представники громадськості вимагають негайного оприлюднення тексту документа, підписаного Леонідом Кучмою на зустрічі тристоронньої контактної групи. А у випадку підписання угоди на умовах Росії вимагають відставки міністра закордонних справ Вадима Пристайка й офіційного представника України у переговорах Леоніда Кучми та надання їхнім діям правової оцінки. Також активісти закликають усі патріотичні сили та народних депутатів, що представляють інтереси українського народу, заблокувати нову редакцію закону України про надання особливого статусу Донбасу в частині про визнання місцевих виборів на тимчасово окупованій території в окремих районах Донецької та Луганської областей та їх подальшої імплементації в Україну, а також у частині відведення військ від лінії розмежування. Під текстом звернення підписалися понад 10 громадських організацій.
До депутатів та всіх присутніх звернувся відомий волонтер із Тернопільщини, голова ГО «Схід та захід єдині назавжди» Василь Конько: «Чому не українці вирішують долю українців? Нам завжди намагаються «допомогти». Друзі, як дивитися бійцям в очі після цього, як дивитися в очі батькові, який втратив на Майдані єдиного сина? По клаптику, по вулиці, по селу відвойовували нашу українську землю, а зараз просто так її віддати – 10 кілометрів по лінії розмежування? Доведеться здати Мар’їнку, Піски, і сепаратисти вже під Константинівкою. А що далі? А далі вони захочуть Харківську, Запорізьку, Херсонську області. Треба стояти до кінця, щоби тих 5 років не було витрачено даремно. Україна повинна бути цілісною!»
– Ми сьогодні демонструємо надзвичайну єдність і братерство. Ми об’єдналися всі навколо одного звернення. У нас немає амбіцій, ми лише хочемо зберегти нашу державу. Коли ми почули слова президента України на брифінгу, то виникало багато незрозумілих запитань у простих людей, цивільних. Вони жахнулися, коли почули про відведення військ. Хто буде тримати рубіж? Якщо агресор уже раз перетнув наш кордон, які гарантії, що він не піде далі? Саме тому потрібно чути громадськість. Ми вимагаємо і закликаємо наших обранців та керівництво держави почути і зрозуміти, що такі рішення приймаються не одноосібно, а з діалогом із народом, – доповнила голова правління ГО «ВО учасники АТО Галичини» Ружена Волянська.
Заступник голови облради Любомир Крупа зачитав підготовлений депутатами проєкт звернення до керівництва держави, де висловили своє обурення документом, що став підсумком засідання тристоронньої контактної групи у Мінську з реалізації так званої «формули Штайнмайєра».
«Ми, депутати Тернопільської обласної ради, рішуче заперечуємо спроби через реалізацію так званої «формули Штайнмайєра» розміняти перспективи Української державності на примарний мир ціною приниження країною-агресором, що знову зробить Україну частиною Росії. Закликаємо органи місцевого самоврядування Тернопільської області висловлювати свої протести проти початку капітуляції. Підтверджуємо готовність Тернопільської обласної ради та звертаємось до Асоціації міст України з пропозицією провести позачергові сесії на Майдані Незалежності або під стінами Верховної Ради України», – йдеться у документі, прийнятому за основу.
Депутати також одностайно прийняли звернення до перших осіб держави з приводу неприпустимості відведення сил і засобів Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових правоохоронних органів спеціального призначення, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, розвідувальних органів України від меж тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.
Сесія підтримала і звернення до президента України, голови Верховної Ради України, прем’єр-міністра України, генерального прокурора України, міністра внутрішніх справ України, директора Державного бюро розслідувань щодо силового розгону мирного протесту ветеранів АТО/ООС та мешканців міста Соснівка Львівської області 21 вересня 2019 року. «Ми, депутати Тернопільської обласної ради, обурені фактом силового розгону акції мирного протесту ветеранів АТО/ООС та мешканців 12-тисячного шахтарського міста Соснівка Львівської області через блокування ними перевезень вугілля російського походження на підприємство регіону. Ми переконані, що дії працівників правоохоронних органів стосовно затриманих учасників мирної акції є протизаконними і такими, що порушують Конституцію України та її закони», – йдеться, зокрема, у документі.
– «Формула Штайнмайєра» – це формула Путіна, яка була ним озвучена. Вона передбачає реінтеграцію Донбасу, але це має відбутися без відведення російських військ та за умови амністії терористів, які вбивали наших громадян. Позиція нашої фракції принципова, ми не можемо цього допустити. Тут присутні депутати, які допомагали будувати фортифікаційні споруди між Попасною і Золотим. Саме будуючи ці споруди і риючи окопи, ми створили умови для воїнів. Політика передбачає відвести від цих позицій українських солдатів і загнати їх у поле. Колись це вже було зроблено і прикладом цьому був Іловайськ. Що буде з тими українцями, які нас підтримали? Їх будуть переслідувати, – прокоментував представник фракції БПП «Солідарність» Олег Барна.
– Ми підтримуємо звернення і хочемо, щоби миру було досягнуто без капітуляції. На тимчасово окуповані території повинна повернутись українська влада. Ми пропонуємо президенту і провідним політичним силам організувати всеукраїнський круглий стіл для обговорення цього питання, і після того, як деталі формули буде оприлюднено та обговорено, приймати рішення, – заявив представник фракції «Громадянська позиція» Олег Шуляр.
Наприкінці засідання слово взяв відомий тернопільський доброволець Дмитро Гайдуцький, який повідомив усім присутнім, що йому з передової надійшло повідомлення від побратимів, у якому вони просили передати: «Голосуйте, ми прикриємо!»
Ні капітуляції!
«Ні капітуляції!» – саме так назвали акції протесту в Україні проти політики президента України Володимира Зеленського щодо врегулювання війни на сході України. Учасники акцій вважають імплементацію Мінських угод за «формулою Штайнмайєра» капітуляцією перед Росією в російсько-українській війні.
6 жовтня на Майдані Незалежності у Києві зібралося близько 10 тисяч протестувальників. Зокрема, акції відбулися у більшості обласних центрів. Тернопіль – не виняток. Співорганізатор акції Дмитро Гайдуцький розповів, що віче скликали для того, аби висловити свою позицію стосовно виводу українських військ зі сходу та підтримати мітингувальників у інших містах України.
Продовження повномасштабної акції у Києві заплановано на 14 жовтня, саме в цей день Україна буде святкувати День захисника України. Військові та волонтери планують ще раз попередити владу про неприпустимість порушення «червоних ліній». Також можна прогнозувати і запеклі сутички, які, ймовірно, відбудуться під час голосування за законопроєкт про «особливий статус Донбасу».
Вікторія Ушакова
Ігор Василів, народний депутат:
– Якщо є хоча б якийсь шанс повернути Донбас в Україну, то необхідно вести переговори у нормандському форматі, але на українських умовах. Закон про особливий статус Донбасу чинний до 31 грудня 2019 року. Його ключові положення передбачають амністію, проведення виборів та економічну підтримку Донбасу. Зараз мені як депутату необхідно буде приймати новий закон, але я ще навіть не бачив його проєкту, тому не розумію з приводу чого відбуваються протести. Вкотре вже кажу, ми не ведемо переговорів із терористами. Ми готові дискутувати з усіма політичними силами, представниками громадськості, експертами. Якщо лист Сайдіку – це ключ до проведення переговорів у нормандському форматі, то я за це. Бо за стільки років «Мінськ» не спрацював. На Майдані є багато моїх друзів, а також тих людей, які свідомо займаються підбурюванням. Хотілось би, щоб вони поділилися своїм планом і баченням вирішення ситуації. Якщо їхній вихід оголосити ядерній державі війну, поставити бетонну стіну чи здатися – то ми не погоджуємось. У президента є чітке розуміння того, на що він не піде. Особисто я не збираюся здавати Україну.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: «Формула Штайнмайєра», «Формула Штайнмайєра» –Тернопільщина проти!, газета "Номер один", новини Тернополя