Найсвіжіше:
• Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків • У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів
rss

Хірург Володимир Пятночка: «У Центрі хірургічного лікування гриж живота пацієнт позбувається грижі й отримує бажані форми тіла»


Опубліковано: 19 Грудня 2019р. о 12:26

Однією з найпоширеніших проблем зі здоров’ям у нашого населення є грижі живота. Більшість думають, що вони виникають у тих, хто піднімає важкі предмети, наприклад, часто порається по господарству, а заодно і тягає важкі мішки чи приладдя. Однак для тих, хто з року в рік сезонно займається працею, грижі не такі страшні, адже їхній організм до таких навантажень звик. Чого не скажеш про тих, хто рветься до штанги і за пів року мріє хизуватися кубиками на пресі. Хірург Тернопільської міської комунальної лікарні №2, доктор медичних наук, доцент кафедри хірургії ННІ ПО Тернопільського національного медичного університету ім. І. Горбачевського Володимир Пятночка переконує, що у такої хвороби, як грижа, немає статі та віку, у ризику знаходяться чоловіка та жінки. У нього ми й дізнавалися про нові методи лікування цієї недуги.

Володимир Пятночка

«Руки хірурга не повинні йти попереду його голови»

Пане Володимире, розкажіть трішки про себе…

– Родом я із Кременця. Батько працював асистентом кафедри туберкульозу Тернопільського медичного інституту, і коли я навчався у 4-му класі, наша сім’я перебралася до Тернополя. У 1981році закінчив 17-ту школу. Знав чітко, що поступатиму в медичний інститут, однак з першого разу поступити не вдалося. Хірургію обрав серцем, це взагалі, на мій погляд, робота для живих людей, адреналін, праця дуже не стандартна. Тут треба мати швидку, але правильну думку та реакцію. Як казав мій учитель, професор Юрій Теофілович Коморовський, руки хірурга не повинні йти попереду його голови. Колись, мабуть, напишу книгу про цю професію. У 1989 році прийшов на роботу в Тернопільську міську комунальну лікарню №2 і працюю тут протягом 31 року.

В операційній під керівництвом Володимира Пятночки панує спокійна та абсолютно керована атмосфера

Коли Ви почали оперувати? Пам’ятаєте першу операцію?

– Важко одразу пригадати. Були випадки, що життя рятував, а були й інші ситуації, наша робота залежить від практики. Оперувати почав досить рано. На третьому курсі провів операцію з приводу гострого апендициту, на 5-му – оперативне втручання з видалення жовчного міхура. Але це великі заслуги моїх вчителів, які мене навчали та давали можливість набивати руку. Про операції можу сказати, що кожна з них є складна, а результат залежить від професійної грамотності оперуючого хірурга та практики.

– Ви також проводите оперативні втручання з видалення гриж живота?

– Так. У  Тернополі є Центр хірургічного лікування гриж живота, створений на базі нашої другої міської лікарні. Це другий центр, створений в Україні. На сьогодні маємо дуже хороші результати лікування, багато задоволених пацієнтів та хороших відгуків. Провести таке хірургічне втручання є непросто, грамотно виконана реконструкція передньої черевної стінки є складною операцією. Уявіть собі грижу об’ємом з відро. Така операція надскладна. Оскільки проводиться втручання як у черевній порожнині, так і на передній черевній стінці, максимально все робиться так, щоби повернути органи в належне місце і виконати надійну пластику грижі. Післяопераційний період також є дуже важливим, оскільки після такої операції збільшується внутрішньочеревний тиск, прогресування якого може призводити до негативних результатів,  тому ведеться належний догляд за пацієнтами.

Поясніть по-простому, що ж таке грижа?

– Випинання внутрішніх органів у ділянках передньої стінки в медицині називають грижею живота. Візуально вона схожа на пухлину з чіткими контурами. Розміри грижі можуть коливатися від 1-3 до 30-40 сантиметрів. Зазвичай грижа не викликає у людини больових відчуттів. При фізичних навантаженнях вона збільшується, а при прийнятті тілом горизонтального положення може зникати. Найчастіше схильність до захворювання передається спадково, проте і зовнішні чинники ризику присутні. Досить часто грижі виникають у людей на фоні так званого синдрому недиференційованої дисплазії сполучної тканини, який часто не враховується хірургами при лікуванні грижі. Основними чинниками виникнення гриж живота є підвищення внутрішньочеревного тиску. Даний процес зазвичай розвивається в результаті тривалих закрепів, сильного кашлю, що триває протягом довгого часу, підняття важких предметів і пологів. Друга причина появи симптомів грижі живота – це розтягнення і витончення передньої черевної стінки. Найчастіше вона є наслідком вагітності, травми або інших патологічних процесів.

Післяопераційні грижі є значно складнішими у плані хірургічного лікування. Тут потрібно розібратися, чому виникла грижа. Вибір способу хірургічного лікування, а також додаткового укріплюючого матеріалу є складним питанням у сучасній герніології.

«Пацієнти позбувалися грижі й отримували бажані форми»

Чи обов’язково завжди оперувати грижу?

– Консервативних методів лікування грижі немає. Лише хірургічне втручання. Однак є моменти, при яких ми відмовляємо пацієнтам, а саме хворим із супутніми захворюваннями в стадії декомпенсації, при якій ризик операційного втручання є дуже високий.

Ігор Дзюбановський

– Чому виникло питання створення Центру хірургічного лікування гриж живота?

– У 2001 році почали з’являтися перші повідомлення про операційне лікування гриж із використанням синтетичних матеріалів, тобто сіток. Професор Ігор Дзюбановський запросив команду одеських хірургів, які пройшли стажування в США. Упродовж двох днів вони оперували хворих, а ми були асистентами. Після їхнього від’їзду ми активно почали займатися цією проблемою. Їздили на конференції, стажування, проводили експериментальні дослідження, удосконалювали існуючі методики операційних втручань. Сам Центр з’явився пізніше, але методики лікування вже були відпрацьовані.  Загалом усі ці події наштовхнули мене на написання докторської дисертації, яку нещодавно захистив. Її тема – «Прогнозування та попередження ускладнень при хірургічному лікуванні первинних та післяопераційних гриж за умов коморбідності». Коморбідність – це стан пацієнта, при якому є ряд супутніх захворювань, таких як ожиріння, гіпертензія, цукровий діабет і ряд інших проблем, на які варто детально звертати увагу при хірургічному лікуванні гриж живота.

Скільки на даний час у Центрі прооперовано пацієнтів?

– З 2011 року, коли відкрився наш центр, – понад три тисячі. Більше того, ми суттєво знизили статистику, котра показувала невтішні результати, а саме рецидиви після операцій. При ожирінні, що вже стало золотим стандартом, ми виконуємо герніопластику в комбінації з дерматоліпектомією, або ж ліпосакцією. Пацієнт позбувається грижі й отримує бажані форми тіла.

«Застосування мембран плазми крові пацієнтів»

Чи часто оперуєте рецидиви гриж?

– Звісно. Це й було основною причиною відкриття Центру. Наш Центр приділяє цьому особливу увагу, адже велика кількість пацієнтів звертається до нас саме через рецидиви. Рецидив – це виникнення грижі після операційного втручання з приводу грижі, з ними працювати досить складно. Велику шану та подяку хочу віддати головному ініціатору створення Центру  Ігорю Дзюбановському. Це надзвичайно талановитий чоловік, я багато чого у нього навчився. Дякую тодішньому головному лікарю Віктору Кміті, який підтримав нашу ініціативу, і за сприяння міського голови Сергія Надала Центр було відкрито у жовтні 2011 року. Велику підтримку ми відчули з приходом нового директора Тернопільської міської лікарні №2 Ростислава Левчука, ініціативою якого є розвиток сучасних інноваційних малоінвазивних технологій у лікуванні гриж живота. Коли є команда, хочеться працювати, лікувати, рятувати та допомагати!

Віктор Кміта

Центр надає допомогу лише місцевим жителям?

– З моменту створення в Центрі було прооперовано як людей з Тернополя, так і інших регіонів України. Завдяки використанню сучасних технологій, прецезійної техніки, ми отримали прекрасні результати, а саме зменшили відсоток рецидивів із 48% до 4,3%, що у свою чергу значно покращило якість життя оперованих.

Ростислав Левчук

Відомо, що серед Ваших пацієнтів є професійні спортсмени.

– Так, це пацієнти з так званим синдромом хронічного пахвинного болю. Грижа Гілмора – це складна форма гриж. Як правило, вона виникає у спортсменів. Незважаючи на те, що з часу першого опису грижі Гілмора минуло понад 30 років,  на сьогодні цей вид патології в Україні діагностується й ефективно лікується надзвичайно рідко, що зумовлено відсутністю належних знань про це захворювання й методів його вірогідного виявлення. У зв’язку з тим точність діагностики набуває особливо важливого значення у вирішенні завдання ефективного хірургічного лікування даної категорії хворих і передбачає опрацювання конкретної програми діагностичного пошуку – діагностичного алгоритму. Наш Центр один з небагатьох, який займається лікуванням даної патології. Після оперативного втручання, проведеного в нашому Центрі, спортсмени вже через два тижні можуть повернутися до своїх фізичних навантажень.

Розкажіть, які нововведення Ви використовуєте при хірургічному лікуванні гриж?

У групі пацієнтів із грижами та наявною недиференційованою дисплазією сполучної тканини, з іншими захворюваннями, що супроводжуються ареактивністю організму, виконання оперативного втручання з використанням сітчастих імплантів не завжди дає змогу досягнути очікуваного результату. З огляду на високу частоту рецидивувань нами вперше проведено поглиблене вивчення поєднаного застосування поліпропіленової сітки з PRF-мембраною, що складається зі збагаченого тромбоцитами фібрину при хірургічному лікуванні гриж, зокрема у пацієнтів, які входять до групи ризику. Біосумісні мембрани, які ми використовуємо, збагачені факторами росту. При застосуванні PRF-мембран плазми крові пацієнта стимулюється активне збільшення нових капілярів, покращується кровотік, пришвидшуються обмінні процеси у тканинах, різко збільшується утворення колагену, гіалуронової кислоти, значно зменшується запальний процес у тканинах. Дане нововведення, яке ми запропонували і використовуємо у щоденній роботі, дозволило значно покращити результати хірургічного лікування пацієнтів групи ризику.

На завершення пан Володимир розповів, що у цьому році фахівці Центру п’ять разів брали участь у міжнародних та всеукраїнських конференціях, де доповідали про свої напрацювання, ділилися власним досвідом та отримували новий. Близько трьох тисяч пацієнтів мали змогу упевнитись у високій професійності хірургів Центру хірургічного лікування гриж живота.

Дуже хочеться, щоби люди піклувалися про своє здоров’я. Якщо вже трапилося так, що ви стикнулися з грижею, то треба звертатися до кваліфікованих спеціалістів, котрі нададуть правильну медичну допомогу та спостерігатимуть за вашим станом тривалий час.

Соломія Вершигора

 

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
23 Листопада
22 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше