Багато років існувала така судова практика: якщо пішохід сам постраждав у ДТП, то в позові власнику автомобіля до нього відмовляли. Мовляв, пішохід – не господар джерела підвищеної небезпеки (таким за законом вважається будь-який транспорт). І стягувати з нього за «пошкодження джерела підвищеної небезпеки» нібито не було підстав.
Тепер же пішоходи, які опинилися винуватцями ДТП, зобов’язані відповідати матеріально за свої дії – таке рішення виніс днями Верховний суд України (ВСУ). Така відповідальність була прописана у Цивільному кодексі, але на практиці суди її майже не застосовували, а ухвалені рішення скасовував суд вищої інстанції. Тепер судді при розгляді таких справ зобов’язані враховувати рішення ВСУ.
Пункт 4.10 ПДР України говорить про те, що перед виходом на проїжджу частину пішоходи повинні впевнитись у відсутності транспорту, що наближається. Пункт 4.13 прямо забороняє пішоходам виходити на дорогу, не переконавшись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху; раптово виходити чи вибігати на пішохідний перехід; допускати самостійний, без нагляду дорослих вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину.
На жаль, чимало пішоходів вимоги правил ігнорують і стають винуватцями ДТП, при цьому гинуть або отримують травми. За даними патрульної поліції, за 10 місяців 2019 року в Україні з вини пішоходів сталося 579 ДТП з потерпілими (2,7% від усієї кількості ДТП із постраждалими), загинуло 83 людини (3% від усієї кількості загиблих у ДТП), травмовано 533 особи (2% від усієї кількості загиблих у ДТП). Усього в Тернопільській області за 11 місяців було здійснено 128 наїздів на пішохода і 20 – на велосипедистів. З вини пішоходів трапилось 9 ДТП, в яких загинуло 4 особи.
Цих жертв можна було б уникнути за умови дотримання пішоходами правил дорожнього руху.
Головна користь від рішення ВСУ – зниження у перспективі кількості ДТП з вини пішоходів. Правовими позиціями ВСУ зобов’язані керуватися всі суди. Хоча діє стаття 1187 ЦК, яка встановлює «відповідальність власника джерела підвищеної небезпеки без вини», тобто буває, що невинний водій платить винному пішоходу. Але ВСУ застосував статтю 1166 ЦК, яка регулює загальні підстави відповідальності за завдану матеріальну шкоду.
Головний висновок: в автомобілістів з’являється право і можливість вимагати відшкодування збитків, заподіяних із вини пішохода. Страхові компанії також отримали можливість стягувати в порядку регресного позову з пішоходів-винуватців ДТП суми, виплачені в якості страхових відшкодувань за полісами КАСКО.
Також матеріальні збитки можна стягнути не тільки з живого потерпілого пішохода, а й із загиблого – точніше, з його спадкоємців, але не більше, ніж у розмірі отриманої спадщини.
КОМЕНТАР
Олена Степанова, юрист:
– Пішоходи є повноправними учасниками дорожнього руху і мають не тільки права, а й обов’язки. Згідно з ПДР учасником дорожнього руху є особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин, велосипедист, а також особа, яка рухається у колісному кріслі. Але велика кількість пішоходів про це просто не знає. Вони звикли переміщуватись так, наче лише той, хто за кермом, має дотримуватись правил дорожнього руху.
Часто трапляється так, що пішохід не дотримується елементарних правил і переходить проїзну частину, де йому заманеться, вважаючи, що тільки водії нестимуть відповідальність за порушення. Така позиція є хибною, оскільки за порушення правил дорожнього руху пішоходи так само, як і водії, можуть бути притягнені до відповідальності – як адміністративної, так і кримінальної (якщо це спричинить загибель людей або інші тяжкі наслідки).
Як на мене, таке рішення ВСУ є цілком законним, але певна, що змусити платити за пошкоджений автомобіль буде важко. Адже для цього потрібна хороша доказова база. Добре, коли у водія в машині є відеореєстратор або ж якщо у місці ДТП встановлені камери вуличного спостереження. Але якщо відеодоказів немає, то визначити, з чиєї вини трапилась ДТП, зможе лише експертиза, а її зазвичай проводять протягом тривалого часу та й задоволення це не з дешевих. Зрештою, таке рішення позитивно вплине на зменшення кількості ДТП з вини пішоходів. Зараз це питання набуло широкого розголосу і, на мою думку, змусить пішохода зайвий раз подумати, перед тим як вчинити необдуманий крок. І факт того, що необхідно буде платити за ремонт автомобіля, стане для пішоходів додатковим стимулом «подивитися наліво, потім -направо», перш ніж переходити вулицю.
Джерело: Тижневик "Номер один"