Найсвіжіше:
• Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень • На Тернопільщині на сьогодні відмінили графік погодинних вимкнень світла • На Тернопільщині поховали уродженця Києва, котрий загинув у Курській області • Передчасно пішла із життя депутатка Гусятинськоі селищної ради • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 21 листопада • Церебральна кома: у лікарні на Вінничині помер 53-річний воїн з Тернопільщини • Найвідоміше підприємство Тернопільщини змінило голову правління • Вісім місяців надій та сподівань: війна забрала життя водія саперного взводу з Тернопільщини • На Тернопільщині втратили бронювання робітники аграрного сектору • Ще один син Підгаєччини віддав своє життя за Батьківщину • Бандити вимагали неіснуючий борг у підприємця з Тернопільщини • Дітей та дорослих залякують: з’явилися нові деталі про скандальну спецшколу на Тернопільщині • Професійне виготовлення бірок для одягу: від ідеї до реалізації • Тернопільську міськраду cуд зобов’язав укласти охоронний договір щодо пам’ятки архітектури • Командир гармати з Тернопільщини відтепер повний кавалер ордена «За мужність» • У Тернополі водій спровокував ДТП, в якій постраждало четверо людей
rss

Віктор Кміта: З 1 квітня в силу вступить нова медична реформа, і це буде прорив


Опубліковано: 24 Лютого 2020р. о 9:51

Другий етап медичної реформи розпочато. Із 1 квітня 2020 року програма медичних гарантій запрацює у повному обсязі. Це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Програма медичних гарантій приходить на заміну псевдобезкоштовній медицині. Сюди увійдуть послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації. Чи готове місто до таких змін? На якому етапі підготовка та чи справді медицина буде безкоштовною? Розповідає медичний директор з обслуговування населення Тернопільської міської лікарні № 2 Віктор Кміта.

БІОГРАФІЯ

Віктор Кміта – заслужений лікар України, який має 50 років медичного стажу, із них 43 роки лікарського. Він починав фельдшером швидкої допомоги у Підволочиську, а зараз стоїть на сторожі людського здоров’я. Щоб умови та лікування влаштовували повністю і пацієнти не боялися звертатися за допомогою. Віктор Вікторович пишається колективом, у якому працює. Він запевняє, що коли тут є розуміння та повага одне до одного, це великий успіх. Весь медичний персонал –  це кваліфіковані люди у своїй сфері та великі спеціалісти. Також він хвилюється за майбутнє покоління. Переконаний, що молоді варто бути трішки наполегливішою і не чекати на те, що кар’єрний ріст впаде з неба. А ще Віктор Вікторович – серйозний противник алкоголю та тютюнопаління. Лікар запевняє, якщо молодь буде так зловживати ним і далі,  то медицина тоді безсила….

«Жодної копійки за народження дитини»

– Реформи в міській медицині почалися ще у 2018 році, коли всі лікувальні установи міста стали  комунальними некомерційними підприємствами, тоді як лікарні інших міст робили це пізніше. Більше того, у цьому ж році в нас відбулася повна комп’ютеризація закладу за кошти міської ради. Це розширило горизонти та пришвидшило роботу медичного персоналу. Таким чином перший етап медичної реформи наша лікарня пройшла успішно. Другий етап, який вступить у силу першого квітня, включає в себе роботу опорних лікарень. В області їх уже шість. Це перша лікарня, університетська, друга Тернопільська міська комунальна лікарня №2 та лікарня швидкої допомоги. Також опорними лікарнями стануть заклади у Кременці, Бережанах та Чорткові. Основною функцією опорних лікарень є надання мультифункціональної допомоги. Тобто за різними спеціальностями. На сьогоднішній день Міністерство охорони здоров’я через Національну службу здоров’я повинно виділяти фінансування не за проведення ліжко-днів, а за пролікованих пацієнтів. Таким чином дана реформа передбачає надходження коштів «за пацієнтом», – розповідає Віктор Кміта.

За словами медичного директора, за реформою пацієнт до медичного закладу повинен поступати згідно з чіткими правилами. Через направлення сімейного лікаря, з яким має бути підписана декларація, котрий, базуючись на обстеженні  та самопочутті хворого, вирішить, чи справді потрібен для пацієнта стаціонар. Через екстрену медичну допомогу, яка надається пацієнту на місці. У таких випадках усі витрати за лікування бере на себе держава. У разі самостійного  звернення до лікувальної установи пацієнт повністю бере на себе усі витрати за своє лікування.

– За даними НСЗ, відомо, скільки коштів повинно виділятися на лікування інфаркту, інсульту та яка вартість пологів. Усі інші дані буде оприлюднено згодом. Вісім тисяч гривень мають виділяти на одні пологи. Близько 2-х тисяч пологів у нас проходять щороку, приблизна сума сягатиме 16 мільйонів гривень. Насправді це не дуже багато. Беручи до уваги той факт, що народження дитини на світ в Україні повинно бути безоплатним, тому за надання медичної допомоги, обладнання (системи, капельниці та ін.) та планові дослідження жінка не повинна платити жодної копійки. Витрати у неї можуть бути на засоби гігієни та особисті потреби, – роз’яснює Віктор Вікторович.

Хоча такі зміни функціонуватимуть з першого квітня, друга лікарня вже багато років зарекомендувала себе як лікувальний заклад із хорошою репутацією. Тернополяни відмічають поіменно лікарів, які рятували їм життя або помогли народитися на світ дітям. У цьому закладі проводять надскладні оперативні втручання. Уперше в області у КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» зроблено операцію зі стентування судин серця, а також на відкритому серці. У гінекологічних відділах також проводять втручання, які в Україні зробили вперше. Дирекція пишається колегами та славним ім’ям лікарні, яка повинна процвітати.

– Якщо говорити про той самий пологовий будинок, то не дарма наш заклад отримав назву «лікарня, доброзичлива до дитини». Ми перші обладнали всім необхідним палати сумісного перебування , у яких при пологах може знаходитися чоловік породіллі. Так звані партнерські пологи. Нещодавно за підтримки міської ради ми обладнали та створили відділення реанімації  для новонароджених. Відділ кардіології також стоїть на високому рівні. Тому наша лікарня має необхідне обладнання і тих спеціалістів, яких вимагає Національна служба здоров’я. Ми готові надавати всі необхідні медичні послуги.

Проте є свої проблеми, які повинні бути вирішені також у першу чергу. Корпус лікарні побудований близько 50 років тому, зведено його за всіма тогочасними вимогами. На сьогоднішній день ці вимоги змінилися і ми витрачаємо велику кількість коштів, аби усувати проблеми та відповідати критеріям НСЗ. Підготовка лікарні, яка йшла цілеспрямовано до реформування, мала планомірний характер. Лікарі, котрі у нас працюють, постійно поглиблюють свої знання, відвідуючи різні конференції з підвищення кваліфікації, у тому числі за кордоном. Так молодий хірург, вивчившись за кордоном, проводить до 400 операцій на рік на лор-органах згідно з сучасними вимогами. Освоєно новітні методики лікування хірургічних патологій. На базі нашої лікарні є чотири кафедри медичного університету, з якими ми плідно співпрацюємо. Отже, я вважаю, що наша лікарня цілком готова до входження у другий етап реформування і з гідністю буде виконувати свої обов’язки та нові поставлені цілі, – підсумував Віктор Кміта.

Лікарня потребує нового обладнання, тому керівництво сподівається, що нові зміни приведуть до повного укомплектування

«Якщо держава заявила, що медицина повинна бути безкоштовна, то так і має бути»

Звісно, опис такої реформи, на мій погляд, абсолютно позитивно вплине на медицину. А стосовно медичного персоналу, чи торкнуться дані зміни їх?

– На сьогоднішній день питання кадрів стоїть дуже гостро. Чому? Молодому та амбітному лікарю, який хоче працювати і вчитися, вкрай важко, я би сказав, неможливо утримувати сім’ю із заробітною платою в чотири тисячі. Тому ми надіємось, що це актуальне питання у скорому часі буде вирішено. Якщо реформа буде працювати належним чином і кошти поступатимуть без жодних проблем, ми зможемо добитися підвищення заробітної плати. Те ж саме стосується і медичних сестер, яких дуже не вистачає. Більшість виїхали за кордон, тому що 3 тисячі гривень – це мізерні гроші. У колективному договорі прописано, що лікарня має право підвищувати заробітну плату при умові, якщо сама заробить ці гроші. Процедура наступна: якщо у лікарні є кадри, які гідно виконують свій обов’язок, то пацієнт піде до того лікаря, який надає  професійну медичну допомогу  . Таким чином кошти за лікування того пацієнта поступають у  лікарню, де і є кваліфіковані кадри.

Ви сказали, що обстеження пацієнтів також буде проводитись за кошт НСЗ, поясніть детальніше.

– Національна служба здоров’я повідомляє, що так і буде. Аналізи повинні бути безкоштовними для пацієнта при наявності необхідних скерувань. Є великий перелік аналізів, які для людей будуть безоплатними. Що стосується дорогого обстеження, до прикладу МРТ, то наша лікарня, на жаль, не має власного обладнання, однак укладено договір із приватним кабінетом, де вказано, що обстеження, які проводяться за направленням лікарні, оплачуватись будуть саме через НСЗ. Тобто якщо пацієнт за направленням сімейного лікаря або по екстреній медичній допомозі потрапляє у відділення і йому  показана  магнітно-резонансна терапія, то він за таку процедуру не оплачує.

Чи буде контролюватися процес лікування?

– Так. Колись люди могли собі дозволити домовитись із лікарем, щоби полежати у стаціонарі 21 день через неприємності на роботі. Зараз такого не буде. Перш ніж сімейному лікареві давати направлення для стаціонарного лікування, слід дотримуватись чітких інструкцій, які перевірятиме Національна служба здоров’я України. Те ж саме стосується і дорогого обстеження, наприклад комп’ютерної томографії. Якщо лікуючий лікар призначить дане обстеження, а НСЗУ, перевіряючи цей факт, вияснить, що можна було цього й не робити, дана процедура не буде оплачуватись. За статистикою 2019 року, приблизно стаціонарне лікування у нас займає вісім днів. Це дуже багато. Повірте, для Європи це згаяний час і кошти. Тепер створено суворі критерії, скільки часу повинен знаходитись пацієнт у стаціонарі з певною патологією згідно з міжнародними протоколами, та які дії має зробити лікуючий лікар і персонал на перший, другий день і т. д.                                                                                                                                                                                                                                 

Чи очікуєте Ви припливу пацієнтів, оскільки лікарня є опорною?

– Повірте, нам вистачає хворих. Лікарі працюють інтенсивно. Щороку в нас у стаціонарі проліковується 15-16 тисяч осіб. Але мова йде не про кількість, а про якість. До прикладу, якщо пацієнт звернеться із гострим болем у грудях в лікарню району, де немає належного обладнання та підготовлених медичних працівників, то він дуже сильно ризикує, що не буде надано адекватної медичної допомоги.

Чи потребує друга лікарня додаткового обладнання?

– Звичайно. Нам би дуже хотілося мати той самий магнітно-резонансний томограф, який би був у власності лікарні. Нещодавно отримали інформацію, що прем’єр хоче оснастити всі опорні лікарні новим обладнанням. Ми надали всі необхідні дані та будемо очікувати.

На Вашу думку, така революція в медицині піде на користь?

– Це – зміни. Певний прорив у розвитку медицини. Подумайте, чому для людей лікарі є ворогами? Все просто, лікар призначає препарат, який точно зможе допомогти у даному захворюванні. Пацієнт через брак коштів не може дозволити собі його і купує те, що прочитав в інтернеті, який начебто, на його думку,  нічим не відрізняється. У кінцевому результаті недуга може прогресувати або давати ускладнення. І хто винен? У даних змінах є те, чого хотіли люди. Якщо держава заявила, що медицина повинна бути безкоштовною у визначених випадках, значить, так і має бути.

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,





Новини
21 Листопада
20 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше