Важко повірити, але через поштові конверти в Україні почали зриватись судові засідання. Річ у тім, що через недофінансування судовій владі катастрофічно бракує коштів, зокрема, на поштові послуги. Відтак суди не можуть навіть вчасно надіслати повістки учасникам процесів і повідомити про день і час судового засідання.
Водночас змінилося процесуальне законодавство, яке передбачає відправку кореспонденції рекомендованим листом із повідомленням. Тим часом «Укрпошта» суттєво підвищила тарифи за свої послуги, зважаючи, що суди надсилають позивачу й відповідачу не лише повістки, а й повні тексти заяв, апеляційні скарги тощо, у середньому лист від Феміди коштує 35 -70 грн.
Відповідно до списку справ, оприлюднених на сайті господарського суду Тернопільської області, на 3 червня 2020 р. призначено 17 справ. Навіть якщо повідомляти потрібно лише двох осіб, це вже 34 листи помножити на 35 грн. і виходить 1 тис. 190 грн. Суд працює 5 днів на тиждень, у місяці — чотири тижні. Відтак витрати лише на листи щонайменше становлять 23 тис. 800 грн. Звісно, якщо сторони по справі не пропускають судові засідання, їм повістки не надсилаються. Але й учасників процесу, як правило, завжди більше. До того ж варто врахувати, якщо громадянин не з’явився на засідання, суддя не знає, належно він повідомлений чи ні, відтак розгляд справи переноситься. І так може тривати місяцями. Зокрема, досить часто до суду не приходять свідки, свідомо чи ні, затягуючи процес.
Враховуючи ці “нюанси”, у судах згадали, що законодавством дозволено інші способи повідомлення: електронною поштою, у великих містах – доставку кур’єром, факсом, телефоном (мобільним та стаціонарним), СМС- повідомлення.
З цього приводу господарський суд Тернопільської області звернувся до учасників процесів із проханням скористатися: сервісом « Електронний суд», сторінкою суду на порталі «Судова влада», телефоном гарячої лінії.
Скажімо, кожна судова установа має свою офіційну інтернет-сторінку, на якій у розділі «Громадянам» щодня оприлюднюються списки справ, призначених до розгляду.
Також дату судового засідання можна знайти за рішенням судді в Єдиному державному реєстрі судових рішень (ЄДРСР), що є у відкритому доступі, варто лише вказати номер справи.
Що ж, «Країну в смартфоні» наразі ми не отримали, а от електронний суд стає реальністю.
Джерело: Тижневик "Номер один"