Із 25 травня по 30 липня в Україні проводитимуть набір на строкову військову службу. З Тернопільської області мають призвати пів тисячі юнаків, повідомив тимчасово виконувач обов’язків військового комісара Тернопільського ОВК, полковник Олександр Скумбрій.
– На військову службу призиваються придатні за станом здоров’я до військової служби громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилось 20 років, та старші особи, які не досягнули 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу, – розповів Олександр Скумбрій.
Термін служби в армії, згідно із Законом «Про військовий обов’язок і військову службу», для юнаків, які не мають вищої освіти, становить 18 місяців. Для тих, хто має ступінь спеціаліста або магістра, – 12 місяців. Попри підвищення призовного віку до 20 років юнаки 18-19-річного віку мають можливість за бажанням пройти строкову військову службу.
Перша відправка з призовного пункту в Тернополі відбудеться 15 червня. Географія команд дуже широка – від Львівської до Чернігівської, Полтавської та Миколаївської областей. В основному юнаків розподілятимуть у підрозділи Збройних сил, а також Державної спеціальної служби транспорту, прикордонних військ та Нацгвардії.
У разі, якщо громадянин отримав повістку з військкомату, він зобов’язаний прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці.
– Неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, після оголошення про початок нового призову в армію військовозобов’язаним громадянам, згідно з законом, дається 10 днів на явку у військовий комісаріат, – каже заступник начальника відділу комплектування та призову обласного військового комісаріату, майор Юрій Дмитрів.
Поважними причинами неявки до військкомату, додав підполковник, можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації, серед яких: смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі), стихійне лихо, хвороба призовника.
Законодавством України також передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку або взагалі не підлягають військовому призову.
– Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» за сімейними обставинами, станом здоров’я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності. Наприклад, якщо призовник має дитину до 3-х років або двох і більше дітей, студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій, призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї, священнослужителі та ін. Відстрочка надається на підставі довідок, виписок та інших документів, – наголосив Юрій Дмитрів.
У законі також перераховано категорії громадян, які мають повне звільнення від служби в армії. Серед них ті, хто визнаний за станом здоров’я непридатним до військової служби, хто досяг 27-річного віку на день відправлення на строкову службу, засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі зі звільненням від відбування покарання тощо.
При військових комісаріатах уже розпочали працювати військово-лікарські комісії.
– У комісії входять лікарі-спеціалісти: хірурги, терапевти, невропатологи, психіатри, офтальмологи, оторунгологи і стоматологи. За необхідності залучаються лікарі й інших спеціальностей. Придатність до військової служби лікарями визначається методом індивідуальної оцінки. Ще до проходження юнаками комісії у ВЛК надходить документація із лікувально-профілактичних закладів для визначення стану здоров’я, фізичного розвитку та ступеня придатності юнаків до військової служби. Якщо лікарю важко визначити стан здоров’я призовника або для цього йому необхідні інші додаткові дослідження, юнак направляється на медичне обстеження в районні або обласні лікувальні заклади. Зауважу, що медичні огляди призовників проводяться з дотриманням загальних санітарно-епідеміологічних заходів, – повідомив заступник голови позаштатної військово-лікарської комісії, капітан медичної служби Василь Зарівний.
Варто зазначити, що в українському законодавстві передбачені адміністративна і кримінальна відповідальності за порушення норм, які стосуються військової служби.
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"