Одна з найбільш тонких і делікатних медичних сфер – проктологія. Зіштовхнувшись із нею, пацієнти відчувають цілу гаму емоцій – від сорому до жаху. Про те, як подолати зніяковіння, чому потрібно відвідувати проктолога раз на рік, як підготуватися до візиту, розповідає провідний фахівець – колопроктолог Назар Герасимюк – доцент кафедри хірургії №2 Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського.
«Я не прихильних гомеопатії, астрології, шаманізму і замовлянь»
– Хвороби товстого кишківника та заднього проходу в уявленні людей дуже інтимні. Чи не звертаються пацієнти за допомогою до фахівців уже тоді, коли є запущена клінічна картина?
– Тут справа в самій ментальності, зокрема галичан, а з іншого боку – пережитки Радянського Союзу. Раніше проктологія була складовою абдомінальної хірургії – великої і базової області, яка спеціалізується на виконанні планових й екстрених операцій на черевній порожнині. Проктологія як окрема область медицини виділилась у світі в середині минулого століття. Те, що це молода галузь, є одним із факторів того, що люди соромляться звертатися за допомогою. Раніше вони не мали доступу до інформації, тому не могли знати про велику кількість захворювань і не усвідомлювали, що певні прояви – це хвороба. Зараз люди краще поінформовані і я бачу позитивну динаміку протягом останніх 10 років. Але в основному це стосується молодих людей, старші ж соромляться. Побутує думка: «Я все життя так живу і якось буде», тому запущених проктологічних захворювань у них більше, ніж у молодих.
– Які хвороби лікує проктолог?
– Найпоширеніша патологія, яка спадає людям на думку при слові «проктолог», –геморой. Та це далеко не єдине захворювання, хоча і в процентному відношенні займає більше половини звернень. Крім геморою, такий лікар займається діагностикою, профілактикою та лікуванням інших проктологічних захворювань: гострий та хронічний парапроктит, тріщини заднього проходу, доброякісні та злоякісні новоутвори, запалення шкіри навколо заднього проходу (перианальний дерматит, який проявляється як самостійне захворювання або прояв якогось іншого), захворювання товстої і прямої кишки (доброякісні новоутвори, поліпи, рак різних відділів товстого кишечника), запальні захворювання товстого кишечника – неспецифічний виразковий коліт і хвороба Крона, захворювання перианальної ділянки, зокрема нагноєння епітеліальних куприкових ходів.
– В якому віці найчастіше потрапляють на прийом до проктолога?
– У переважній більшості конкретно мої пацієнти – молоді люди працездатного і дітородного віку. Це у принципі відображає і світову статистику – люди працездатного віку найчастіше звертаються за допомогою до проктолога.
– Що можете сказати з приводу самолікування та чи застосовуєте народну медицину у своїй практиці?
– Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Якщо говорити про народну медицину, то, звісно, є такі речі, які лікарі можуть використовувати у своїй практиці, але наголошую, це роблять фахівці. У той же час можна зіштовхнутися з такими порадами, які тільки зашкодять людині, якщо вона сама щось прочитала і на собі застосувала. Я не прихильних гомеопатії, астрології, шаманізму і замовлянь (сміється, – прим. авт.), але у своїй практиці використовую ванночки з відвару ромашки чи кори дуба, що можна віднести до народної медицини. Але це лише маленька частина загального лікування.
«Алкоголь – це токсин, і мало хто знає, що перший орган людського організму, який реагує на його шкідливий вплив – це пряма кишка»
Чи пов’язаний вплив харчування й алкоголю із проктологічними захворюваннями?
– Якщо говорити про найпоширенішу патологію – геморой та й, зрештою, про інші захворювання, то тут харчування буде мати визначальний вплив. Наші українські традиції відрізняються від правильного харчування. Ми вживаємо багато їжі, на яку в західних країнах дивитимуться скоса. Українці люблять, щоби смачно й багато. Та науково доведено, що правильним і корисним є харчування не 3-разове, а 5-6-ти.
Нераціональна дієта чи харчування можуть призвести до утворення закрепів або проносів. Закрепи у свою чергу – один із основних провокуючих факторів для розвитку геморою. Алкоголь також провокує проктологічні захворювання. Якщо говорити про походження геморою як захворювання, то це порушення кровообігу в малому тазі (підвищений приплив крові або погіршений відплив), що пов’язано з підвищеним кров’яним тиском у малому тазі і передусім у гемороїдальних сплетіннях.
Алкоголь – це токсин, і мало хто знає, що перший орган людського організму, який реагує на його шкідливий вплив,- це пряма кишка, а не печінка чи голова. Люди про це не здогадуються, бо у прямій кишці немає больових рецепторів. У людей, які хронічно зловживають алкоголем навіть при відсутності геморою, шкода проявлятиметься у вигляді подразнення кишківника. Думаю, багато хто зауважував, що після хорошого застілля, де було випито багато алкоголю, на наступний день – пронос. Це власне спричинено токсичним впливом алкоголю на кишківник, який таким чином намагається позбутися токсину.
– Якщо не лікувати геморою, то чим усе може закінчитися для людини?
– Своїм студентам на лекціях я говорю, що людей без геморою не існує, якщо мова йде про дорослих. Геморой є у всіх, але одним його не потрібно лікувати, іншим можна лікувати консервативно чи малоінвазивними методами, а третіх треба оперувати. У першу чергу ця хвороба – частий супутник мешканців міст. Адже люди
нерегулярно і неправильно харчуються, після робочого тижня у п’ятницю хочуть розслабитись і випити 100 грамів, що власне і провокує дане захворювання. У багатьох дорослих людей гемороїдальні вузли збільшені, але це лише І ступінь геморою і він не несе суттєвої загрози і не часто ускладнюється. А от ускладнення у вигляді кровотечі чи тромбозу потрібно лікувати консервативно. Жодна людина не померла від геморою за все існування людства і ніколи не помре. Але на якість життя це захворювання впливає конкретно, адже печіння, свербіж, мокнення, кровотечі і тромбоз – речі неприємні.
– Як проходить обстеження у лікаря-проктолога та як до нього готуватися?
– Знаю, що багатьом дуже боязко йти на прийом до проктолога. Люди думають, що треба сходити в церкву посповідатися чи записати хату на внуків (сміється, – прим. авт.). Але нічого надзвичайного в першому огляді немає. Ми знайомимось, спілкуємось і тоді зовнішній огляд та пальцьове обстеження, за необхідності – очистка кишківника. Скажу одразу, що попри усталений стереотип робити клізму не обов’язково і навіть не бажано. Її проводять з метою очистки прямої кишки від калових мас, щоби в подальшому провести інструментальне обстеження. Зауважу, що для деяких проктологічних хвороб (епітеліальні куприкові ходи) ці обстеження не обов’язкові. Для інших (новоутворення прямої кишки) необережне проведення клізми може бути небезпечним. Тому для першого знайомства робити клізму не обов’язково. Її доцільність та різновид визначаються у процесі. Як підготуватися? Обдумати свою проблему (чітко визначити скарги, час їхніх проявів, фактори, що їх посилюють чи полегшують, згадати, чим лікувалися раніше). Виконати традиційні заходи особистої гігієни (прийняти душ із милом, депіляцію чи шугаринг проводити не потрібно, місячні – не перешкода). Налаштуватися емоційно, адже потрібно пам’ятати, що будь-яку хворобу легше (і дешевше) вилікувати на початку, а ще легше – попередити. «П’ята точка» – такий же життєво важливий орган, як і серце, нирка чи око. Люди комплексують, але у роботі я намагаюся бути максимально відкритим, доброзичливим і радісним, щоб у людини була позитивна емоція, а не страх чи переляк.
«40 років – це той рубікон, коли кожному потрібно один раз на рік проходити огляд у проктолога»
– Чи правда, що після лікування геморою у чоловіків покращується ерекція?
– Так, але це не є лікувальною методикою для покращення ерекції. Це мої особисті спостереження і моїх колег, зокрема й закордонних, а також пацієнтів. І цьому є обґрунтоване пояснення. Взагалі мова йде про чоловіків віком після 50 років, у яких геморой значних розмірів. Справа в тому, що задній прохід та статеві органи мають одне джерело кровопостачання, при цьому є своя пропорція притоку крові. Коли є геморой ІІІ – IV ступеню, то розподіл притоку крові зміщується у бік заднього проходу, а не статевих органів. Якщо геморой видалити, то кров буде спрямовуватись туди, де вона більше потрібна (посміхається, – прим. авт.). Траплялися випадки, коли дружини моїх пацієнтів телефонували з подякою.
– А можна позбутися геморою назавжди?
– Можна вилікувати, але для цього потрібен правильний підхід, і тільки після цього можна сподіватися на хороший результат. Для прикладу, у мене ІІ стадія геморою, але я не оперований, сам собі призначаю консервативне лікування, і він не прогресує та не створює дискомфорту. Але є група пацієнтів, які при менших розмірах мають більше скарг. Усього є IV ступені геморою, при ІІІ – IV гарантований спосіб позбутися захворювання – хірургічне лікування, також його застосовують і на ІІ стадії, коли є часті ускладнення у вигляді тромбозу або кровотечі. Якщо операція проведена спеціалістом у своїй справі, то цей спосіб гарантує 90-95% того, що геморой не повернеться. Другий метод – трансанальна гемороїдальна дезартеризація, яку використовують при ІІ-ІІІ ступенях геморою. Це малоінвазивна процедура без застосування скальпеля. Якщо вона виконана правильно і за показанням лікаря, то можна говорити, що є 70-80 % того, що геморой не повернеться. Є й інші методики, наприклад, латексне лікування із застосуванням гумових кілець, у 30-60% після такого лікування геморой не повертається. Тут багато залежить від дотримання лікарських рекомендацій у післяопераційний період, зміна способу життя, правильне харчування. Але, як показує практика, люди не часто це роблять.
У своїй роботі я не наполягаю на операції там, де можна обійтися консервативним лікуванням. Значній кількості своїх пацієнтів можу запропонувати кілька альтернатив, вказати на всі плюси й мінуси, і тоді пацієнт сам обирає. За власними спостереженнями, 70% пацієнтів я лікую консервативно.
– Як часто потрібно звертатися з профілактичною метою до проктолога?
– Свій перший закордонний досвід я отримав у США в клініці «Mayo» (англ.). Це провідний медичний центр у світі. Потім було стажування у Чехії, Німеччині, Польщі та в Україні. Так от, зважаючи на закордонний досвід, 40 років – це той рубікон, коли кожному потрібно один раз на рік проходити огляд у проктолога навіть за відсутності якихось скарг. Встановлено, що приблизно із цього віку зростає ризик злоякісних новоутворів кишківника. Окрім того, після 40 років починає прогресувати і геморой. Тому огляд у проктолога можна прирівняти до щорічного техогляду вашого автомобіля із заміною мастила та фільтрів (сміється, – прим. авт.). Адже ви дбаєте про свій автомобіль? Тим паче, що «пробіг» із кожним роком лише зростає, запчастини зношуються. То хіба власне здоров’я є менш важливим?
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", геморой, Назар Герасимюк, новини Тернополя, проктолог