Хоча статус депутата Тернопільської міської ради не передбачає фінансових заохочень, проте чимало політиків та й інших осіб намагаються туди потрапити. Бо ні для кого не секрет, що чимало рішень неофіційно приносять певні фінансові дивіденди. У цьому можна було переконатися на дослідженнях, які провели наші журналісти щодо статків депутатів двох промерських фракцій – «Свобода» та «Європейська солідарність», а також «Самопоміч», яка вважається найбільшою опозиційною фракцією, хоча насправді це далеко не так. Сьогодні ж черга дійшла до двох найменших фракцій у ТМР – промерської «Батьківщини» та частково опозиційної «Громадянської позиції».
Квартира, автівка, недобудований будинок і… посада головного лікаря
Цілу фракцію ВО «Батьківщина» у тернопільській мерії, яка повністю «лягла» під мера Сергія Надала, партійне керівництво області не признає, навіть робило спробу позбавити мандатів, однак цей процес до логічного завершення не дійшов. Тому депутати-«тимошенківці» спокійно працюють, а найбільш стійкі з них отримали від Сергія Віталійовича посади у структурах міської ради та інші заохочення. Починаємо наше дослідження, як зазвичай, із голови фракції, лікаря за освітою Андрія Артимовича. У 2017 році він eзяв кредит на суму 242 тис. 288 грн. для придбання автомобіля з салону «Suzuki Grand Vitara». Загальна вартість позашляховика становила 593 тис. 900 грн. А минулого року в родині Артимовичів з’явилася нова квартира у Файному місті площею 63,3 кв. м. Оформлена вона на дружину головного лікаря дитячої лікарні – Оксану Олексіївну. У декларації вказано її вартість – 721 тис. 620 грн.
У кругленьку суму оцінює роботу Андрія Артимовича голова міста Сергій Надал. За минулий рік його заробітна плата склала 482 тис. 050 грн. або понад 40 тис. грн. щомісяця. Але на одну зарплату він не живе. Підпрацьовує Андрій Іванович у Тернопільському обласному клінічному перинатальному центрі “Мати і дитина”, де його робота лікаря-ординатора оцінена за 2019 рік у 21 тис. 385 грн. Із двох джерел отримав минулоріч депутат-медик і матеріальну допомогу, яка склала скромних 2 100 грн. Пан Артимович має суттєві, як для простого лікаря, заощадження у валюті – 23 тис. 480 доларів і 1 690 євро.
Єдина жінка у цій фракції, фізична особа-підприємець Наталія Шоломейчук у 2019 році оформила на себе величезний житловий будинок у приміських Гаях-Гречинських, що поруч із ТРЦ «Подоляни». Площа будівлі – 197,8 кв. м. А загалом у жінки достатньо об’єктів нерухомості:25 відсотків квартири у Тернополі, гараж в обласному центрі та чотири земельних ділянки у тих самих Гаях-Гречинських. Займаючись підприємницькою діяльністю, жінка минулоріч заробила чверть мільйона гривень, а більшість заощаджень тримає під «матрацом» – 340 тис. грн. і 15 тис. євро.
«Тимошенківець» Петро Поврозник з далекого 1990 року обіймав посаду директора «центрової» школи №5 із поглибленим вивченням іноземних мов. І активно підтримуючи мера, залишив за собою директорське крісло. Щоправда, у вересні 2019 року несподівано для багатьох за власним бажанням покинув цю посаду, але зі школи не пішов, а продовжує працювати простим вчителем. За депутатську каденцію особисто для себе пан Поврозник нічого не нажив, натомість його дружина, Марія Павлівна, із грудня 2016 року орендує приміщення під продаж канцтоварів у школі №5, де директором був її чоловік, ще одне торговельне приміщення вона взяла в оренду наступного року.
Що ж до заробітків, то в сімейний бюджет минулоріч чоловік і дружина поклали приблизно однакову суму. Зарплата голови сімейства становила 188 тис. 665 грн., ще 60 тис. 932 грн. отримав у вигляді пенсії. Скромних 1 685 грн. йому виплатила Тернопільська фабрика художніх меблів у вигляді дивідендів за акції, які є у Петра Івановича. Дружина, займаючись підприємницькою діяльністю, заробила 205 тис. 410 грн., а 23 тис. 015 грн. склала її пенсія. Також жінка заробила 20 тис. грн., надаючи в оренду майно одній приватній структурі.
Найбільш незвичним депутатом не лише цієї фракції, а й усього депутатського корпусу є священнослужитель Володимир Гринда, котрий служить у тернопільському храмі Всіх Святих Українського Народу УГКЦ. Українська греко-католицька церква не рекомендувала своїм отцям іди у політику, однак Гринда не прислухався до вищого керівництва церкви і таки пішов у депутати від «сердечної» партії Юлії Тимошенко. Отець Володимир за каденцію особливих статків поки не нажив. Хоча не все ще втрачено, адже він свого часу отримав у Байківцях землю, нині веде будівництво житлового будинку і в скорому часі може стати сусідом нашого мера Сергія Надала, який теж мешкає у цьому елітному приміському селі. Зауважимо, що в 2019 році отець продав або подарував квартиру (48,7 кв. м) у Тернополі та гараж (41,2 кв. м) у Байківцях. У декларації Володимир Гринда не показав суми від продажу цих об’єктів, тому більше схиляємося до думки, що ці об’єкти були комусь подаровані. Щедрий тернопільський депутат-священник…
Будинок, земля і… посада директора школи
До найзаможніших тернополян експерти відносять різнопрофільного підприємця і голову фракції «Громадянська позиція», донедавна одного з головних спонсорів цієї партії на загальнонаціональному рівні Петра Ландяка. Він неодноразово обирався депутатом міської ради, обіймав високі посади у владних кабінетах мерії, нині ж займається виключно бізнесом. За останню каденцію статки чоловіка поповнилися житловим будинком у Тернополі площею 222,1 кв. м, який він придбав за 820 тис. грн., та земельною ділянкою на 509 «квадратів», а гараж на 70 кв. м знаходиться на стадії будівництва. Натомість дружина депутата, Любов Богданівна, у 2019 році за 703 тис. 500 грн. прикупила земельну ділянку площею 625 кв. м, а трішки раніше за скромних 25 тис. грн. придбала вантажний автомобіль ЗІЛ-130. Зауважимо, що у власності Петра Дмитровича також є квартира і гараж у Тернополі та житловий будинок в одному із сіл Заліщицького району, а на дружину оформлена ще одна тернопільська квартира.
Депутат Андрій Газилишин донедавна працював на Петра Ландяка в одній із його комерційних структур. Нині пан Андрій пішов на власні хліби, минулоріч отримав від Сергія Надала посаду директора тернопільської школи №10. У 2019 році змінилася не лише сфера діяльності пана Андрія, він ще й придбав за 160 тис. 217 грн. міні-вен «Citroen C4 Picasso» (2015 р.в.). Ця автівка стала другою в його автопарку, від 2006 року він має ВАЗ-2110.
Минулий рік був вдалим для Андрія Газилишина з усіх боків. Окрім директорської посади, яку він обійняв наприкінці року і на якій заробив 44 тис. 923 грн., його дохід як підприємця склав 355 тис. грн.
Ще один депутат із фракції «Громадянська позиція» Любомир Балук під час каденції оформив право користування на тернопільську квартиру площею 50 кв. м.
Наприкінці 2017-го в нього з’явився новий «залізний кінь». Автомобіль «Ford Kuga» оформлений не на чоловіка, а «стоїть» на іншому власникові, а пан Любомир ним лише користується. Донедавна Любомир Балук жив лише на пенсію, яка минулоріч склала 36 тис. 857 грн., та на заробітну плату дружини Надії Василівни – 89 тис. 930 грн., яку жінка заробила працюючи в управлінні освіти. Однак найбільший «подарунок» отримав Любомир Балук не від Сергія Надала, а від Президента України Володимира Зеленського, який у квітні цього року призначив тернопільського депутата головою Збаразької районної державної адміністрації.
Депутат-банкір Андрій Ткаченко – один з небагатьох народних обранців, який за каденцію нічого особливого не нажив. На сьогодні він лише веде будівництво гаража. А квартиру в Тернополі та дві земельні ділянки в обласному центрі й Почапинцях Тернопільського району оформив задовго до отримання депутатського мандата. Як і автомобіль «Opel Astra» придбав в автосалоні за 72 тис. 196 грн. у далекому вже 2007 році.
Сімейний бюджет Ткаченків здебільшого поповнює чоловік. Працюючи у банку, він заробив 204 тис. 041 грн., а його дружина, Юлія Гнатівна, котра займається підприємницькою діяльністю, мала всього 18 тис. 600 грн. доходу і ще 30 тис. 677 грн. отримала від держави у вигляді пенсії. Незважаючи на те, що Андрій Миколайович працює в банку, заощадження тримає не у фінустанові, а в готівці – 6100 доларів, ще тисячу «зелених» має під «матрацом» дружина…
Іван Білий
Джерело: Тижневик "Номер один"