Найсвіжіше:
• Конфлікт довкола будівлі колишньої Тернопільської телерадіокомпанії: погляд ветеранів • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 25 листопада • Тернопільська футзальна ліга: хет-трики Довгуня і Шкварла та два автоголи в одному матчі і на одній хвилині • У Курській області загинув десантник з Тернопільщини • На Тернопільщині відкрили виставку робіт загиблого воїна, художника-декоратора Володимира Чорного • У місті на Тернопільщині торгують російськими товарами (+фото) • Понад пів року вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув стрілець-санітар з Тернопільщини • На Тернопільщині від отруєння грибами перестало битися серце ще однієї дитини • Команда «Ветерани Тернопільщини 40+» нагороджена за перше місце у ветеранському чемпіонаті (+фото) • Довга дорога додому: офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Тернопільщини • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України (+фото) • Релокований із Сум виробник метупаковки відкриє завод у Тернопільській області • Студенти в Тернополі вийшли на пікет проти зміни орендаря будівлі мистецького коледжу • “Потяг до життя” представили в Тернополі • Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка
rss

Дерматолог Галина Безкоровайна-Хара: «Сільські діти, контактуючи із землею, рослинами, тваринами, менш схильні до алергічних реакцій, ніж міські»


Опубліковано: 1 Вересня 2020р. о 9:29

Наша співрозмовниця вже 14 років практикує у сфері дерматології. Шкіра для неї не просто орган, – це предмет захоплення. Вона постійно вдосконалює свою професійну майстерність, відвідуючи різноманітні курси та семінари. Нашим журналістам вона розповіла про профілактику захворювань, важливість правильного харчування, а також про те, чому старшим людям потрібно обов’язково раз на рік відвідувати дерматолога.

«Стан шкіри може стати маркером виявлення серйозних проблем в організмі»

– Стати лікарем – це Ваш вибір чи, можливо, продовжили сімейну традицію?

–  Я медик у третьому поколінні, і з дитинства медицина мені шалено подобалась. В принципі, в мене не те, щоб альтернативи не було, – я ні про що інше й не мріяла. Моя мама викладає в медичному університеті, батько був відомим в Україні дерматовенерологом. Можливо, нас із братом так виховали, але ми обоє пішли по медичних стопах. Я стала дерматовенерелогом, а брат – фармацевтом.

Шкіра – найбільший орган нашого тіла, і саме тому вона завжди мене цікавила. Коли пацієнт приходить до мене з висипанням, і звісно, це впливає на його психологічний стан. А завдяки моїм знанням шкіра стає здоровою і красивою, то вдячна посмішка пацієнта приносить мені найбільше задоволення.

–  Чому захворюваннями шкіри та інфекціями, що передаються статевим шляхом, займається один і той же фахівець?

– Дерматовенеролог – це одна спеціальність, але по факту, зазвичай, цим займаються різні лікарі, тобто ти займаєшся або дерматологією, або венерологією. Проте лікар-дерматовенеролог знає як і може пролікувати і захворювання шкіри, і захворювання, які передаються статевим шляхом.  Також ЗПСШ займаються також гінекологи та урологи.

Взагалі, організм – це єдине ціле, тому часто ми працюємо на стику спеціальностей і тісно співпрацюємо з іншими колегами. Я працюю у сфері дерматології з дітками і дорослими.

–  Чи правдиве твердження, що шкіра першою реагує на захворювання?

–  Завжди кажу, що шкіра –  це дзеркало роботи внутрішніх органів. Стан шкіри може стати маркером виявлення серйозних проблем в організмі. Наша спеціальність дуже вузька, але часто на етапі проблем зі шкірою ми можемо правильно призначити обстеження і «зловити» серйозне захворювання на початку. Тоді його легше вилікувати.

–  Які можуть бути причини шкірних захворювань?

–  Я поділяю їх на гострі та хронічні. Як правило, етіологія  більшості хронічних захворювань не відома. Дуже часто це генетичні фактори, які можуть реалізуватися під впливом негативних чинників навколишнього середовища та стресових факторів, що в наш час є актуальним. Гострі захворювання можна поділити на такі, що мають певний збудник – бактеріальні або грибкові, та паразитарні. Їх можна вилікувати, якщо правильно встановлено збудник. Хочу наголосити, що ми часто зіштовхуємося з важкими хронічними захворюваннями із невстановленою причиною.

–  Мені здається, що останнім часом все більше людей скаржаться на різноманітні прояви алергії. З Вашої практики, чи дійсно алергіків стає більше і чому?

–  Дерматологія і алергологія – це дві спеціальності, які тісно зв’язані між собою. І справді, алергіків стає більше, і швидше за все, це пов’язано із забрудненням навколишнього середовища. Я часто виступаю спікером, і одна з моїх улюблених тем – це мікробіом шкіри (невидима екосистема живих мікроорганізмів, яка є невід’ємною частиною нашої шкіри). Шкіра, як і наш кишківник, не є стерильною. Зараз дуже часто люди використовують антисептики, мило. Часто миючи ними шкіру, ми знищуємо рідну мікрофлору, яка працює як наш імунний захист. Зараз дерматологи розглядають мікробіом, як ще один додатковий шаром шкіри. Для прикладу, було проведено дослідження проявів алергічних захворювань діток, що народжуються і проживають у сільській місцевості, та тих, хто живе у місті. Так от, сільські діти, які мають контакт із землею, рослинами, тваринами, менш схильні до алергічних реакцій, на відміну від міських. І цьому є пояснення – надмірне бажання повної чистоти і стерильності, екологічне забруднення, транспорт, шкідливі виробництва… Ми урбанізовуємося, і тому очікується, що наступні покоління будуть ще більш схильними до алергологічних та дерматологічних проблем.

“Шкіра – найбільший орган нашого тіла, і саме тому вона завжди мене цікавила”

«Ми часто піклуємося про себе та діток, але забуваємо про своїх батьків»

–  Для батьків та й, зрештою, для малюка справжнє випробування – побороти атопічний дерматит. Яка причина цього захворювання і як його лікувати?

–  Це питання дуже об’ємне, але я постараюсь викласти його дуже коротко.

Атопічний дерматит – хронічне, рецидивуюче захворювання шкіри, при якому є генетична схильність (присутній ген дефекту структурного білка шкіри), який реалізується через фактори зовнішнього середовища. Тобто для того, щоби почався атопічний дерматит, потрібно, щоб у дитини був цей ген та вплив несприятливого зовнішнього середовища – алергену чи подразника. Часто люди плутають атопічний дерматит із алергією. Кажуть, ось я дав певний продукт дитині і її обсипало. Насправді, при атопічному дерматиті основна проблема – порушення шкірного бар’єру. Якщо уявити шкіру як стіну, то вона складається з цеглинок, що зв’язані між собою «розчином». Міцність стіни забезпечується цим «розчином». Те саме і зі шкірою, адже вона складається з клітин так само, як стіна з цеглинок. Для того, щоби бар’єр був міцним, ці клітинки повинні бути зв’язані між собою «розчином». У нас функцію цього цементу виконує структурний білок філагрин. От власне його властивості (міцний чи ні, що залежить від спадковості) відповідають за міцність бар’єрного шару. Якщо білок міцний, то шкіра не буде реагувати запальним процесом на дію алергенів: вітру, одягу, бактеріальних та вірусних уражень, зміну температур тощо.

Найчастіше проблема в тому, що батьки хочуть якусь лікувальну мазь (особливо гормональну) і щоб за 5 днів все минуло. Але в таких випадках ми забираємо лише прояв захворювання, а причину – ні. Головне – відновити шкірний бар’єр, і це базова терапія при атопічному дерматиті. Вона забезпечується спеціальними засобами -емолентами, які по суті зв’язують клітинки й на шкірі залишають ліпідний шар, що механічно попереджує подразнення.

–  З якими шкірними захворюваннями до Вас найчастіше звертаються пацієнти?

–  Атопічний дерматит, а в літній період – фіто- та фотодерматити як реакція на контакт з травою і сонечком. Часто влітку звертаються пацієнти з так званими «котячими лишаями», спровокованими тим, що дітки обіймають та гладять безпритульних котиків і песиків, заражаючись від них грибковими інфекціями. Також часто звертаються батьки дітей, які мають ознаки стрептодермії. Це бактеріальне захворювання шкіри, яке часто виникає після укусів комах. Діти люблять розчухувати місце укусу брудними руками. Серед дорослих зараз багато пацієнтів із псоріазом, акне, розацеа, себорейним дерматитом, екземами.

–  Родимки на шкірі – причина для занепокоєння?

–  Медицина розвивається швидкими темпами, і дерматологія в тому числі. Зараз ми маємо окрему спеціалізацію – дерматоонкологія. Такий лікар – це спеціаліст стику двох спеціальностей: дерматолог й онколог. До нього варто звертатися раз на рік або при зміні розміру родимки, якщо вона більше 5 мм, чи коли змінюється форма, або ж родинка стає не симетричною, чи травмована, якщо йдуть виразкування чи нарости на родинці, з’являється кровотеча або родимка змінює свій колір, у випадках, коли з’являється біль або свербіж. Ми часто піклуємося про себе та діток, але забуваємо про своїх батьків. Особливо про людей, які проживають у сільській місцевості і часто знаходяться на сонці. Обов’язково потрібно обстежуватися у дерматолога людям у віці від 40 років. Адже часто доброякісні новоутворення шкіри при впливі зовнішніх факторів стають злоякісними. Тому хоча б раз на рік їх потрібно оглянути. У старших людей бувають також висипання та ранки, які довго не загоюються, утворюється скоринка і вони її знімають. А це може бути новоутворенням, тому в будь-якому випадку все, що на шкірі не в нормі, потрібно показати лікарю.

–  Ваше ставлення до засмаги і тривалому перебуванню на сонці? І чи потрібен сонцезахист, про який ми так часто чуємо з екранів телевізора?

–  Ні – засмазі! Засмага –  це не краса, а крик нашої шкіри. Засмага – не що інше, як захист, при цьому ж утворюється пігмент меланін, який відкладається у верхніх шарах шкіри, щоб не дати сонячним променям проникнути глибше. Що роблять сонячні промені? Вони впливають на генетичний апарат клітини, відповідно змінюючи його. Якщо ми говоримо, що родимку не можна травмувати, то сонцем ми її травмуємо постійно. Ще гірше – солярій. В Європі так про нього і кажуть – закрити кришку домовини. Я проти соляріїв принципово. Сонечко нам потрібне, але в наших широтах на ньому можна з’являтися до 11.00 і після 16.00. Важливо враховувати показник ультрафіолетового індексу: якщо він більше трійки, то обов’язково потрібно використовувати сонцезахист і бажано такий, що дерматологічно тестований. Між іншим, немовлятам до 6-ти місяців взагалі не можна застосовувати сонцезахисні креми.

«Якщо випадок рідкісний та цікавий, ми пропонуємо пацієнту безкоштовне лікування»

–  Чи траплялися у Вашій роботі неординарні випадки?

–  Ми, дерматологи, трішки детективи, нам треба визначити, чому виникло захворювання, потім поставити діагноз і провести якісне лікування. Інколи в нашій клініці, якщо випадок рідкісний та цікавий, ми пропонуємо пацієнту безкоштовне лікування в обмін на можливість описати його в науковій роботі. Наприклад, я лікую хлопчика з універсальною алопецією. В маленького пацієнта взагалі немає волосся. В один момент воно все випало. Для дитини – це травма. Зараз ми намагаємося відновити ріст волосся і тут важлива співпраця пацієнта з лікарем і правильне виконання призначень.

–  Чи застосовуєте в роботі методи народної медицини?

–  Я не працюю з народною медициною і є лікарем нового покоління, який дотримується принципів доказової медицини. Все, що торкається шкіри повинне бути абсолютно безпечним та пройти клінічні випробування. Так само я негативно ставлюсь до багатокомпонентних мазей. Ми забуваємо, що фармація – це не фізика, а хімія, і не завжди, змішуючи 2 або 3 активних інгредієнта, ми отримаємо їхню суміш, бо можемо отримати тримати четвертий, який користі не принесе. З цим твердженням також згодні наші іноземні колеги. Тому, здебільшого, якщо і я призначаю багатокомпонентні мазі, то лише офіційні, тобто ті, які виготовлені в умовах фармацевтичного заводу та тестовані клінічно. Якщо говорити про трави, то всім мабуть відомо, що найсильніші отрути виготовляють з рослин. То чи можуть вони бути безпечними? Я читаю лекції у школі материнства і завжди наголошую майбутнім батькам, щоб вони забули про ванночки із травами. Ми до кінця не знаємо, як діють ці відвари на організм. У мене була пацієнтка, яка робила примочки з відвару ромашки і в результаті отримала контактний дерматит, який ми довго лікували. Прополіс, який так часто використовують у народній медицині, – один із найсильніших алергенів. Чистотіл, яким випалюють папіломи чи родимки, провокує неконтрольований хімічний опік. А чи вивчено те, як він діє на генетичний апарат клітин? Ні. Завжди обирайте ті засоби, які пройшли дерматологічний контроль та клінічні випробування, бо тоді вони безпечні для шкіри.

–  Чи старить косметика шкіру і чи можливо завдяки кремам позбутися зморшок без оперативного втручання?

–  Правильно підібрана косметика повинна допомагати вашій шкірі. Коли до мене приходить на прийом 18-річна дівчинка і каже, що їй потрібна антивікова косметика, то я відмовляю її, бо в такому віці потрібне тільки зволоження. Шкіра змінюється з порами року, і той крем що використовувався влітку, не підходить взимку. Глибоких зморшок, які лікарі називають заломами, позбутися за допомогою кремів неможливо. Але хороший догляд, зволоження і масаж обличчя (якщо він виконаний правильно і спеціалістом) відтермінує процес старіння шкіри.

–  У багатьох жінок вагітність супроводжується таким неприємним захворюванням як демодекоз. Лікуванню він піддається важко, адже антибіотики застосовувати не можна. Що у таких випадках робити майбутнім мамам?

–  Демодекоз – це поняття відносне. Кліщ демодекс не є 100-відсотковим паразитом. В нормі у людини є 1– 2 кліща на один кв. см шкіри. Коли ми говоримо про декомедекоз? Тоді, коли кліщів багато, виникають дискомфорт і клінічні прояви. Якщо кліщі демодекс – це частина нормальної мікрофлори, то ми не заберемо їх повністю, але потрібно створити такі умови, при яких їм буде некомфортно розмножуватися. У роботі з вагітними я застосовую правильну косметику, правильне і здорове харчування та фізіотерапевтичні процедури.

–  У нашій розмові Ви вже кілька разів згадали збалансоване харчування. Кажуть, що цукор – ворог здорової шкіри. Чи так це?

–  Я говорю про повноцінне і збалансоване харчування. Якщо хочеться випити горнятко чаю з цукром, то зробіть це. Наше життя занадто коротке, щоби позбавляти себе задоволення. У мене була пацієнтка, ми з нею довго працювали над її шкірою і я не бачила результату та не розуміла, чому. Поки не з’ясувала, що вона сидить на дієті і з’їдає 1,5 кг яблук на день і випиває літр кефіру. Її шкіра обличчя була в жалюгідному стані. Тому харчуємося здоровою і корисною їжею.

–  Ви працювали в шкірвендиспансері, а зараз очолюєте «Центр здорової шкіри». Чому вирішили започаткувати приватну практику?

–  Це взагалі ідея мого батька. Він створив сімейну клініку, де б ми працював в парі. 15 серпня виповнилося 5 років, відколи батько відкрив наш центр. Коли тата не стало, я взяла все у свої руки. Зараз у нас багато вузьких спеціалістів і широкий спектр дерматологічних послуг.

–  Дуже часто люди мають проблеми зі шкірою, але не йдуть до лікаря, бо лікування дороговартісне. Чи є можливість побороти хворобу, коли в тебе незначні статки?

–  У своїй роботі я завжди цікавлюся, чи може собі людина дозволити придбати той чи інший засіб. Також часто даю безкоштовно тестери, якщо бачу, що препарат потрібен не надовго. Ми гнучкі по відношенню до клієнта. Якщо пацієнт має рідкісне або важке захворювання – лікуємо безкоштовно, також безкоштовний прийом для діток з інвалідністю, надаємо знижки учасникам АТО, сім’ям, які приходять на прийом одразу з двома чи трьома дітками. Я погоджуюся, що зараз лікувати дорого, тому краще проводити профілактику і вести здоровий спосіб життя й не займатися самолікуванням. Завжди профілактика буде дешевшою, ніж власне хронічне запущене захворювання.

Вікторія Ушакова


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
24 Листопада
23 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше