«Про бронхіти і пневмонії при звичайній ГРВІ»
Вона має три спеціальності – педіатрія, фтизіатрія та управління охороною здоров’я, була начальником медичної служби полку Національної гвардії України, а зараз займається приватною практикою у сфері психосоматикки. У лікаря Наталії Ніколаєвої – понад 20 тисяч підписників у Фейсбук, а запис на прийом сягає кількох місяців. Вона розвінчує стандартні медичні практики і не боїться критикувати чиновників МОЗ. Сподіваємося, поради цього унікального лікаря допоможуть і нашим читачам.
«Поговоримо про ГРВІ. Тобто про звичайну ГРВІ, яка супроводжується кашлем й іноді може ускладнюватись бактеріальною пневмонією.
- Бронхіти антибіотиками НЕ лікуються!
Практично всі вони вірусні. Бактеріальних усього близько 2%, але там інша пісня. І навіть хронічні бронхіти при загостреннях не лікуються антибіотиками, як би ви не падали на спину, доводячи, що тільки так можете вилікуватись і у вас особливий організм, невідомий науці. Так ось. Хочете – їжте антибіотики, якщо вам це психологічно допомагає. А от дітям – точно не треба.
- Інфекція нікуди ніколи НЕ опускається. Забудьте цю дурну фразу: “Ой, треба терміново лікувати, бо опуститься з горла в легені – у мене завжди так буває”. У вас так завжди буває, тому що ви замість того, аби багато пити і зволожувати повітря, включаєте тепловентилятор і вигріваєтесь у закупореному приміщенні.
Запам’ятайте: у кожної інфекції є своє місце улюбленої дислокації. Вона нікуди по організму не переміщається. Причепилася в носоглотці – будуть соплі і горло (фарингіт), оселилася в бронхах – буде бронхіт. Потрапила одразу в легені – вірусна пневмонія. Відразу. А не опустилася.
- ГРВІ, якщо хто не знав, – це не один вірус. Це різні віруси, що викликають захворювання респіраторної системи. І цей кожен вірус має свої характерні симптоми захворювання і свою характерну локалізацію, тобто конкретне місце, де він поселяється. Риновірусна – соплі викличе. Аденовірусна – кон’юнктивіт, фарингіт, може бути запалення мигдалин, навіть з нальотом буває, і збільшення лімфовузлів. І тоді ваш недолугий педіатр, побачивши мигдалини, тут же ставить ангіну і виписує антибіотики. Тому й кажу: вимагайте аналіз крові. Є ще респіраторно-синцитіальний вірус із цієї загальної групи. Ось якраз він поселяється одразу в бронхах і нижче й може викликати пневмонію. Але у дорослих міцних людей він зазвичай дуже легко протікає, а небезпеку становить (у плані пневмоній) для маленьких дітей, особливо до року, і для літніх. Це основні види вірусів, які входять в абревіатуру ГРВІ. А ще є ціла купа різних штамів і підвидів. Грип – теж ГРВІ, але його виділяють окремо, у зв’язку із серйознішим протіканням і більшою схильністю до ускладнень, до тієї ж пневмонії.
Тому коли ви говорите, що у вас минулий перебіг захворювання був дуже важким, а на цей раз тільки три дні і тільки соплі, бо ви застосовували амізон чи щось гомеопатичне, – та хоч кропиви собі в труси напхайте, але кожне захворювання може бути викликане різними вірусами. Тому і протікає по-різному, з різною складністю і різними симптомами. І порівнювати всі захворювання між собою протягом якогось періоду не коректно. Тяжкість ще залежить від стану імунітету саме на момент захворювання. А також від того, як ви його лікували. Саме лікували. Бо якраз нелікована ГРВІ найменше ускладнюється. Не треба ніяких вигрівань і жодних обігрівачів у кімнаті при ГРВІ. Я це окремо наголошую ще раз.
- Не потрібно нічого гріти при ГРВІ. Дихати парою теж не треба. Пийте багато рідини і вологість нормальну зробіть, тоді нічого нікуди не “опуститься”. Це на 80% буде вам профілактикою пневмонії як ускладнення ГРВІ. Решту 20% – це ваш імунітет і супутня патологія, а також вік (діти до 3-х років і літні).
- Бактеріальна пневмонія найчастіше викликається пневмококом. І нізвідки вона не опускається. Залежить від стану імунітету і всіх факторів ризику, а також від того, як ви “лікуєте” ГРВІ. Пневмококу повно скрізь. Особливо, якщо у вас пилу на палець на ваших килимах і мільярд плюшевих ведмедиків, подарованих вам на день св. Валентина. І пневмокок при ослабленні захисних властивостей слизових, особливо, якщо вони сухі, бо сухе повітря, а ви ще антигістамінних напхалися, бо соплі у вас і треба ж з ними щось робити, – активізується вже у нижніх дихальних шляхах, викликаючи пневмонію.
Ось через такі причини і виникає загострення хронічного бронхіту при ГРВІ. Просто піднімає голову умовно патогенна флора, яка собі дрімала, а вірусна інфекція дала поштовх, послабивши захисну бар’єрну функцію слизової бронхів. Тому й відчуття, що “опустилася” – вірус оселився в носоглотці, а згодом з’явився кашель. Бо це ваш старий бронхіт прокинувся. Але антибіотики його не беруть, повторюю.
- Пневмонія лікується антибіотиками. До її виникнення, тобто просто у профілактичних цілях, антибіотики не ефективні.
- Пневмонія підтверджується аналізом крові і рентгеном. Але якщо лікар досвідчений, він почує характерні тільки для пневмонії хрипи – крепітацію. Вона дуже схожа на звук “Градів”, коли здалеку їх чуєш, і її ні з чим не сплутаєш.
- Показаннями для госпіталізації при пневмонії є: вік до року або старше 65 років, наявність задишки і симптомів дихальної недостатності, порушення свідомості та інші важкі симптоми. Але педіатр запроторить вас у стаціонар – про всяк випадок, від гріха подалі. І там ви пройдете всі «гестапівські» процедури з ін’єкціями антибіотиків, якоюсь ще фігнею у крапельницях, інгаляціями і фізіопроцедурами при одужанні. Хоча проста звичайна пневмонія лікується амбулаторно, вдома, одним антибіотиком в суспензії або таблетках і одним відхаркувальним – амброксолом. Без усього іншого. Але у населення так міцно вкоренилися радянські методи лікування пневмонії, а тут ще й коронавірус…
Тому бережіть себе і бажаю здоров’я».
Далі буде…
Джерело: Тижневик "Номер один"