Під час пандемії коронавірусу в минулому році держава прийняла надзвичайно правильне рішення: виділити кошти на будівництво і реконструкцію сучасних приймально-діагностичних відділень у шести опорних лікарнях в Тернопільській області. На ці цілі рішенням Кабміну було виділено 48 мільйонів гривень. Але жоден із цих об’єктів у 2020 році не завершений і не зданий в експлуатацію. А все через безгосподарність обласних політиків і чиновників.
Для дослідження ситуації до Бережанської центральної районної лікарні навідалися народний депутат Іван Чайківський та перший заступник голови Тернопільської обласної ради Володимир Болєщук. На будівництво приймально-діагностичного відділення лікарні у Бережанах торік держава виділила 6,8 мільйона гривень, з яких було освоєно трішки більше півтора мільйона.
– Це наслідок безгосподарності та бездіяльності влади, коли обласна рада й ОДА не знаходили в минулому році взаєморозуміння (йшла боротьба за гроші й тендери, – авт.), і це є наслідком, що в кінці року об’єкт, який почали фінансувати в листопаді, ще досі не завершений. Із 6,8 мільйона було освоєно 1,6 мільйона, а решта забрали до державного бюджету. І тепер постає питання, звідки взяти ресурс на добудову цього об’єкта? – каже народний депутат-мажоритарник Іван Чайківський, в округ якого входять і Бережани.
У Бережанах гості з Тернополя із зацікавленими сторонами вирішували, як виходити з ситуації та шукати фінансування.
– Під час зустрічі обговорили питання співфінансування проєкту з бюджетів різних рівнів, і обласна рада готова підтримати таку ініціативу, адже медичні заклади зараз потребують допомоги. Ми перед собою ставимо завдання, що має бути господарський підхід до будь-яких справ. Ми приїхали шукати можливість обговорювати питання співфінансування з боку місцевої влади, обласної, а також звертатимемось до Верховної Ради, щоби ті кошти, які минулого року не були використані, повернути нам на добудову цього приймального відділення, – каже Володимир Болєщук.
Важливість добудови об’єкта підкреслює і завідувачка неврологічного відділення медзакладу Наталія Онишків.
– Тут передбачається будівництво приймально-діагностичного відділення, яке буде включати в себе комп’ютерну діагностику, надання першої медичної допомоги, розподіл пацієнтів згідно з наданням послуг, яких вони потребуватимуть. Тому це дуже важливий проєкт і я радію як депутатка і як лікарка, що з зацікавленими сторонами ми зможемо пришвидшити цей процес та завершити будівництво до кінця року, – наголосила Наталія Онишків.
Голова Бережанської громади Ростислав Бортник запевнив, що й міська влада готова долучитися до співфінансування будівництва: «Такі проєкти слід підтримувати, і зі своєї сторони ми готові долучитися фінансово».
Будівельні роботи у Бережанах, як і ще на трьох об’єктах закладів охорони здоров’я Тернопільщини, проводить будівельна компанія «Валк», яка заснована у 2016 році. До 2017-го це була київська структура з назвою «Агентство комплексної безпеки Грифон», яка займалася приватною охороною і базувалася в Оболонському районі. У тому ж році назву фірми, прописку і вид діяльності було змінено. Компанія вже з назвою «Валк» стала тернопільською і займалася будівництвом житлових і нежитлових приміщень. Вона зареєстрована в Тернополі на «Новому Світі», має 1 мільйон гривень статутного капіталу і кінцевого бенефіціанта Юрія Табалюка.
Зауважимо, що схожі, а то й ще гірші ситуації, ніж у Бережанах мають місце і в інших п’яти опорних лікарнях Тернопільщини. Скажімо, реконструкцію приміщень Кременецької районної комунальної лікарні з влаштуванням приймального відділення проведено лише на 1,5 млн. грн., у той час як за кошторисною документацією вартість робіт мала скласти 6 млн. грн. На реконструкцію приймально-діагностичного відділення Чортківської центральної районної клінічної лікарні кошторисною вартістю майже 8,2 млн. грн. використано близько… 125 тис. грн.. Роботи на двох тернопільських міських лікарнях (швидкої допомоги і №2) проведено на трішки більше, ніж 2 млн. грн., у той час як на перший мед заклад було виділено 6,46 млн. грн., другий – 11,085 млн. грн. І насамкінець жодної гривні не використано на реконструкцію приймального відділення в терапевтичному корпусі №4 з добудовою діагностичного блоку Тернопільської університетської лікарні (вартість робіт згідно з виграним тендером становить 11,043 млн. грн.).
На сьогодні з боку обласної ради направлено звернення до народних депутатів, на територіях яких знаходяться опорні лікарні, щоби ті посприяли у виділенні коштів з державного бюджету для завершення соціально значущих об’єктів для Тернопільської області та недопущення їхнього перетворення в довгобуди.
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", новини Тернопільщини