Найсвіжіше:
• У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу
rss

«Газові граблі в Україні» – актуальні думки тернопільського науковця і практика


Опубліковано: 2 Лютого 2021р. о 21:00

Нещодавно ціни на газ піднялися вгору, та що там на газ, на все злетіли до неба, і народ, м’яко кажучи, не задоволений.  Ця хвиля невдоволення прокотилася по всій Україні. Як зламати традиційні для України газові «граблі», знають у Тернополі. На цю актуальну нині тему ми поспілкувалися з доктором технічних наук, професором, головою громадської ради при Тернопільській ОДА Валерієм Федорейком, котрий знає трішки більше ніж ті, хто живе думками «зомбоящика».

Валерій Федорейко

«Жити у цивілізованому світі, а не в модернізованій «совковій» печері»

– Якщо ви порушуєте питання енергетики, значить воно ще когось цікавить? Беручи до уваги той факт, що газети зараз, напевне, не дуже популярні, але хочу заявити, що їх читають розумні люди, здатні до системного аналізу навколишніх подій. Ще древній Конфуцій сказав, що без довіри людей державою керувати не можливо. Тому коли ви чуєте у своєму оточенні або по «зомбоящиках», які фінансуються нафтогазовими олігархами, що ми не здатні побудувати цивілізоване суспільство, знайте, нас у черговий раз примітивно «розводять» розповідаючи про міфічне зовнішнє управління і так званих «соросят». На дискредитацію нашої держави нинішня Росія витрачає сотні мільйонів доларів. Адже розпочатий у 2014 році реальний рух України до державної незалежності породив у керівництва північного сусіда люту ненависть до нас – українців.

Два роки тому в Києві американський професор, провідний політолог світового масштабу Френсіс Фукуяма дав відповідь на запитання: що зробить Україну самодостатньою, цивілізованою державою? Це активне громадянське суспільство і політична воля керівництва. Він точно знав, про що говорив. Україна змінюється завдяки активній позиції своїх громадян, які на майданах відстоювали мету – жити у цивілізованому світі, а не в модернізованій «совковій» печері, побудованій на примітивних рефлексах. У своєму світовому бестселері «Фізика майбутнього» американський професор Мічіо Кайку описує принцип печерної людини, який чітко засвідчує той факт, що за сотні тисяч років еволюції наш вид людини практично не змінився. Якщо печерну людину помити, поголити й одягнути у костюм, то стане зрозуміло, що за 100 000 років ми в сенсі звичок сильно не змінилися. Отже, можна зробити висновки, що серед нас, людей, є значна частина з поведінкою, в якій домінують примітивні інстинкти, – розповідає Валерій Федорейко. – Якщо ми проаналізуємо нашу історію, то зможемо побачити велику різницю між рівнем цивілізації людства і наявністю в них печерних людей – неандертальців.

Їх багато на різних щаблях соціуму. До прикладу, в Україні проживає три групи громадян. До першої належать свідомі особи, які пов’язують своє майбутнє і майбутнє своїх дітей з Україною. Вони створюють національний продукт, тим самим захищаючи свою державу від внутрішніх і зовнішніх мародерів. До другої групи належать так звані хохли з філософією «какая разніца» і… шлунковим синдромом. Це так зване болотне середовище. До третьої групи можна віднести «ватників». Ці неандертальці аплодують так званому «рускому міру», який дістав своєю печерною поведінкою весь цивілізований світ. Вони досі носять портрети Сталіна і загиблих предків, організовують шизофренічні військові паради. Це я іронічно підсумував напрацювання сучасних українських і світових аналітиків про ситуацію в Україні з однією метою – чому ми в такому стані?

На прибудинковій території на вулиці Багатій втрати тепла складають десятки тисяч гривень, а таких “теплотрас” у Тернополі сотні, а в Україні – десятки тисяч

«Державні деградовані підприємства це концтабори з багатомільйонними заборгованостями»

Валерій Степанович уже понад 15 років є експертом Міністерства освіти і науки  в галузі енергетики. Він добре розбирається в енергоощадних технологіях і в галузі енергоефективності. Цікава його думка стосовно газу і залежності від нього українців.

– З 1996 року ми на всіх рівнях доводимо, що в Україні є ресурси і можливість, аби відмовитися від токсичного для нашої країни газу. Започатковано зміни, які би розірвали принизливий стан України на газовому фронті, який забрав у нас стратегічну авіацію, ядерну зброю, рентабельні підприємства. Олігархами ж приватизована політична еліта України, яка підступно змінює правила гри в енергетиці на свою користь. Зменшення долі дешевої атомної енергії в балансі на користь дорогої теплової і сонячної розбалансувало ринок електроенергії, який окупували олігархічні угрупування. Тепер настав час змінити ринок газу з абсолютно абсурдними аргументами. На сьогодні народ України має поставити, цілком логічні запитання: де той газ власного виробництва, якого за розрахунками енергетиків мало би бути достатньо для побутових і комунальних потреб? Де газ, який у рекордних об’ємах в минулому році закачали у сховища? Що таке плата за транспортування газу і хто автор методики розрахунку вартості по регіонах? Чому банки перестали видавати так звані «теплі» кредити? Чому державна програма з  енергоефективності практично не діє, адже Україна знаходиться серед світових лідерів із затрат енергії на одиницю ВВП? Чому в галузі розвитку альтернативної енергетики ми на передостанньому місці в Європі? Гірше – тільки в Росії, – каже експерт.

Чітких і професійних відповідей на ці запитання немає, як 30, 20 і 10 років тому.

– Про причину такої ситуації ми вже згадували – це синдром печерного мислення і відсутність реформ. На принизливі для населення субсидії потрібні гроші. А де їх взяти? Забрати у військових, вчителів, лікарів, не розвивати інфраструктуру? Так ми дійдемо до повної деградації держави. Який у цій ситуації вихід? Треба почати реально підтримувати внутрішнього інвестора, а не офшорників, які вкрадені гроші виводять з України і потім «інвестують» з відповідними пільгами. У нас сотні державних деградованих підприємств – це концтабори з багатомільйонними заборгованостями. Наші законодавці виписали закони так, що власні інвестори не можуть цивілізовано розвивати економіку, вкладаючи зароблені гроші під «матрац» або купляючи непотрібну нерухомість за кордоном. Додайте нереформовану науку з її сталінськими платними академіями, освіту з сотнями вузів, які не вчать, а штампують дипломи, совдепівську медицину тощо.

Так що резерв для підвищення зарплат – треба тільки політична воля! – стверджує пан Федорейко.

«Комунальна сфера є енергетичним вампіром економіки»

Щодо енергоефективності, то вона тільки на папері.

– У нас практично відсутній енергоаудит комунальної сфери, яка є енергетичним вампіром економіки. Наведемо типовий приклад: на фото показано прибудинкову тепломережу на вулиці Багатій. Десятки років комунальники гріють атмосферу, ігноруючи скарги мешканців. Тільки на цій ділянці втрати складають десятки тисяч гривень,  а таких “теплотрас” у Тернополі сотні, а в Україні – десятки тисяч. Доведено, що в державі тепловтрати сягають 30-40 відсотків! Це сотні мільйонів гривень! Про інші резерви можна говорити багато, але для нас головним є  диверсифікація джерел енергії. Держава, нарешті, повинна стимулювати розвиток чистої енергії з біологічних та побутових відходів. Тільки в агропромисловому комплексі технічно доступний об’єм відходів складає 25 млн. тонн, які у даний час просто гниють на звалищах. Це еквівалент 9-10 млрд. куб. м природного газу, за які Україна платить мільярди доларів. Залучення вказаного резерву джерела енергії дозволить вирішити ряд загальнодержавних і регіональних проблем: відмова від імпорту газу, суттєве зменшення ціни на теплову енергію, створення тисяч робочих місць, ліквідація відходів, які погіршують екологію країни. І нарешті  поява в українців енергетичної самодостатності й самоповаги, – переконує Валерій Федорейко

«Ми пропонуємо безпечну екологічну заміну газу»

Ми пропонуємо чітку заміну газу, екологічно безпечну

У Тернополі, як вже розповідало на своїх сторінках наше видання, розроблено, виготовлено та впроваджено в реальне виробництво потужні генератори-утилізатори, які працюють на біовідходах і не тільки.

– Ми навчилися генерувати первинну теплову енергію, яка в 5-7 разів дешевша за існуючу. Таким чином можна повністю витіснити природний газ та вугілля з технології сушіння зернових, опалення промислових та побутових приміщень, сушіння фруктів, тютюну тощо. Ми пропонуємо чітку заміну газу, екологічно безпечну. Ви знаєте, я ніколи не рахую чужих грошей, але мене цікавить питання: за які такі заслуги керівники енергетичної галузі отримують захмарні зарплати та бонуси? Все, що зараз відбувається, я можу назвати «газовою хворобою», яка була започаткована ще в далеких 90-х, коли в Україні зароджувався олігархат і відбувався він в основному в енергетичній галузі. На моє тверде переконання Україна 30 років займається марнотратством у сфері енергетики. Практично всі державні та регіональні програми з енергоефективності існують тільки на папері. Результат – ми в 5(!) разів енергозатратніші, ніж Німеччина і в 3,8 раза, ніж Польща. У галузі диверсифікації джерел енергії ще більший розрив. У Європі – 20%, а в нас – 2% альтернативної енергії. Чи є вихід з цієї клоаки? Звісно є, і він цілком реальний, але потрібно прислухатися до фахівців-практиків, а не служити олігархату! – підсумував Валерій Федорейко.

Іванка Біла


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше