Найсвіжіше:
• У Курській області загинув десантник з Тернопільщини • На Тернопільщині відкрили виставку робіт загиблого воїна, художника-декоратора Володимира Чорного • У місті на Тернопільщині торгують російськими товарами (+фото) • Понад пів року вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув стрілець-санітар з Тернопільщини • На Тернопільщині від отруєння грибами перестало битися серце ще однієї дитини • Команда «Ветерани Тернопільщини 40+» нагороджена за перше місце у ветеранському чемпіонаті (+фото) • Довга дорога додому: офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Тернопільщини • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України (+фото) • Релокований із Сум виробник метупаковки відкриє завод у Тернопільській області • Студенти в Тернополі вийшли на пікет проти зміни орендаря будівлі мистецького коледжу • “Потяг до життя” представили в Тернополі • Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків • У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада
rss

У Тернополі не знайшлося вакцини від сказу, чоловіку довелося їхати аж у Заліщики


Опубліковано: 22 Лютого 2021р. о 7:30

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Воно характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть не минуча.

«Спостерігайте за собакою, яка вас вкусила» – то її додому треба забрати чи як?

Добре, що у ХХІ столітті людство має доступ до інтернету і знає, що при укусі собаки або ж іншої небезпечної тварини негайно слід звернутися за медичною допомогою. Медики повинні оглянути рану та призначити введення вакцини від сказу, аби не сталося летального випадку.

У Тернополі чоловіка прямо на вулиці вкусила бродяча собака. Як відповідальний за своє життя та здоров’я, він вирушив отримати медичну допомогу, але дзуськи. Його відсилали з однієї лікарні в іншу, говорили, що вакцини немає у зв’язку з пандемією (хоча яке відношення має ковід до сказу?), лікарі переконували, що нічого страшного в укусі немає і щеплення не потрібне. Але чоловік оббивав пороги лікарень і все ж таки зробив щеплення у… Заліщиках.

Довідка, яку Богдан Зозуляк отримав у травмпункті

– 1 лютого близько 10 ранку я йшов на роботу від вулиці Будного до центрального ринку. Назустріч мені бігло дві бродячі собаки, одна з них почала гавкати, я відійшов у бік, але друга вчепилася в ногу. Відчув, що вона мене вкусила, помітив порвані штани та дві неглибокі рани, приблизно 3 см. Одразу ж поїхав у травмпункт на вулицю Шпитальну. Там мене оглянули, промили рану, але вакцинувати відмовились, оскільки вакцини не виявилось і коли вона буде, не відомо. У травмпункті сказали, що треба їхати в поліклініку, і дали довідку. Також порекомендували спостерігати за собакою, яка мене вкусила, – розповідає потерпілий Богдан Зозуляк.

Чоловіка здивувала відсутність вакцини та інформації, де її можна взяти. Також обурив той факт, що медики порадили спостерігати за собакою. Де можна знайти ту саму собаку, яка його вкусила, адже таких псів у місті більше сотні.

– Я спробував замовити вакцину по інтернету, але три спроби виявились невдалими. Сімейний лікар направив у третю лікарню до травматолога. Наступного дня я вирушив туди, відсидів понад дві години у черзі й почув, що зі Шпитальної мене не повинні були направляти у поліклініку, адже там мені допомоги не нададуть. Вакцини від сказу немає. Її на початку пандемії усю забрали, а лікарню реформували для лікування ковіду. Ревакцинацію можна отримати у другій лікарні, але сама вакцина може бути лише одна. Мені порадили самому купити вакцину в Польщі, тому що в нас її не знайти, – додає потерпілий.

Чоловіка «футболили» з однієї лікарняної установи в іншу. За цей час він потратив чимало сил та грошей, адже пересувався по місту на таксі, пропускав роботу, бо всі ці поїздки забирали дорогоцінні години.

«Постраждалі мають отримати щеплення від сказу та правцю»

Бідолашний знову поїхав у медустанову на вулицю Шпитальну.

 – Там лікар мені пояснив, що у 3-й лікарні не мали жодного права перенаправляти до них. Повідомили, що слід почекати ще одного лікаря, який зараз знаходиться на операції.  Поки чекав, вирішив піти до головного лікаря на консультацію. Зайшов до Ярослава Чайківського, який повідомив мені, що рану слід обробити та не хвилюватися, мовляв,  ви більше додумуєте.  Він підтвердив, що вакцини справді немає, та сказав телефонувати у районні лікарні, можливо, десь є. Я прописаний у Заліщицькому районі й тому одразу зателефонував до них, розповів усю ситуацію. Приїхавши туди, мене одразу вакцинували. Ввели вже три вакцини, попереду ще дві. Але у мене в цій ситуації є ряд запитань, на які маю отримати відповідь. Чому у нас проблеми з вакциною від сказу? Бродячих собак на вулиці купа, може постраждати кожен – дитина, старенька бабуся, що тоді робити? І чому головний лікар відмовляв мене робити щеплення, кажучи, що він би не робив його ні собі, ні своєму синові? – каже пан Зозуляк.

Зі слів потерпілого дізнаємося, що він потратив немалу суму коштів, їздячи з однієї лікарні в іншу і до того ж на дорогу в самі Заліщики, куди йому доведеться їхати ще не один раз.

Пан Богдан одразу вирішив щепитися, адже він обізнаний у даній темі. Розповідає, що вакцинуватися потрібно в той самий день, адже якщо інфекція добереться до мозку, людина може померти.

– На вул. Шпитальній мені сказали, що вони мали мене покласти у лікарню і спостерігати, у разі погіршення поклали б у реанімацію. У перший день нога боліла не сильно, було таке враження, ніби її щось дуже сильно стискає. Після щеплення декілька годин нудило, було не по собі, на даний час усе добре. Мені розповідали, що остання смерть від сказу зареєстрована у 2016 році, то це говорить про те, що укуси від невідомих собак можна лише промивати? Це нісенітниця. Попереду в мене ще ревакцинація, – додав Богдан.

Пан Зозуляк свою проблему та ряд питань висвітлив у соціальній мережі. Люди почали підтримувати його, розповідаючи власні історії. У багатьох ставлення лікарів викликало обурення та зневагу. Борці за вакцинацію та безпеку одноголосно кажуть, що при укусі собаки або невідомої тварини медики повинні зробити щеплення від сказу та правцю.

– Для початку постраждалі мають звернутися в травмпункт, там повинні оглянути рану, обробити і зробити щеплення від сказу, а також від правцю, якщо попереднє щеплення від правцю було понад 5 років тому. Щодо сказу в нас практикують госпіталізацію у травматологію і вже там вводять вакцину. Щепити від правця можуть у травмпункті або направити людину до сімейного лікаря, де вона отримає щеплення, – розповідає агент змін ГО «Батьки за вакцинацію» Богдана Пруська.

Зі слів активістки, вакцина від сказу подекуди може бути і в аптеках. Її вартість коливається від 500 до 600 грн. за упаковку. Однак вона повинна бути й у травмпунктах.

«Протипоказів до даного щеплення немає»

Спеціально для громадської організації «Батьки за вакцинацію» лікар-педіатр Ярина Грицак підготувала важливу інформацію про таке захворювання, як сказ, та його профілактику.

– Вірус передається через укус або ослинення інфікованою твариною. Захворюванню можна запобігти, коли людина, яку вкусила невакцинована дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо цього не зробити вчасно і розвинеться сказ, допомогти захворілому не можливо. Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип: – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома. Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми: дратівливість та агресивність, хаотичні рухи та збудження, розгубленість, дивні думки, галюцинації, м’язові спазми і незвичайні пози, судоми, слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла), надзвичайна чутливість до яскравих вогнів, звуків або дотику, вироблення надміру слини (піноутворення в роті), м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання, страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).

Лікар-педіатр Ярина Грицак

Ефективного лікування хвороби не існує! Ось чому лікарі орієнтуються на профілактику і намагаються зупинити розвиток хвороби одразу після укусу/ослинення. Кожен, кого вкусила або ослинила тварина, повинен негайно отримати медичну допомогу. Лікарі якнайшвидше вводять антирабічний імуноглобулін (забезпечує захист відразу, до того, як запрацює вакцина) і вакцину проти сказу (Індіраб чи Верораб; після вакцинації можна вживати алкоголь!). Схема вакцинації: 0 – 3 – 7 – 14 – 28 днів (0 – введення першої дози). Протипоказів до даного щеплення нема. Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує! – каже Ярина Грицак.

Але що ж робити тим, хто не може дістатися, як у нашому випадку, у Заліщицький район та отримати щеплення? Що робити, куди бігти, де шукати вакцину?…

Іванка Біла


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , , , ,





Новини
24 Листопада
23 Листопада
22 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше