Останнім часом у місцевих судах Тернопільщини побільшало цивільних позовів, в яких колишні військові просять поновити їх у черзі на отримання житла. Що характерно, всі вони щонайменше 20 років відслужили у Збройних силах України. Коли почався збройних конфлікт на сході країни, пішли воювати в зону проведення антитерористичної операції.
У бою хтось отримав поранення чи був контужений, став інвалідом. Та варто було контрактникам звільнитися з військової частини, як усі ці вчорашні майори та прапорщики, а нині – пересічні пенсіонери, хоч і військові, стали тягарем для військової частини, зокрема, стосовно забезпечення житлом. Відтак їх одразу познімали із квартирної черги.
Як приклад, випадок із військовим пенсіонером Дмитром Б., який у лавах Збройних сил України відслужив 27 років 6 місяців 7 днів. Є учасником бойових дій, брав безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.
Із 6 червня 2012 року прапорщик перебував на квартирному обліку військової частини N у загальній черзі, а з 19 квітня 2018 року – переведений до першочергової черги. Разом з ним на квартирному обліку перебували дружина та дитина.
В останніх числах березня 2020 року наказом командира військової частини Дмитра Б. було звільнено у запас, одразу ж виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. При цьому вказано, що військовий пенсіонер постійним або службовим житлом за рахунок Міністерства оборони України не забезпечений і не отримував грошової компенсації.
Однак три місяці потому рішенням житлової комісії військової частини N пенсіонера було знято з квартирного обліку.
Уявіть стан людини, котра все життя захищала рідну країну та проливала за неї кров. І ось на схилі літ вона стає тягарем. Тож як не було морально важко, прапорщик заради встановлення справедливості та поновлення у квартирній черзі звертається до суду. Зрештою, якщо він не захистить права своєї родини на житло, цього ніхто не зробить.
І от рішенням Бережанського районного суду позов військового пенсіонера повністю задоволено. Тернопільський апеляційний суд також залишив рішення без змін, повідомили у прес-службі ТАС.
Пояснюючи своє рішення, колегія суддів зауважила, що законодавець чітко встановив критерії забезпечення житлом військовослужбовців: 1) вислуга років на військовій службі — 20 років і більше; 2) відсутність житла. Тим часом прапорщик Дмитро Б. понад 27 років проходив військову службу в Збройних силах України і житла не має.
Більше того, під час проходження служби військовий не скоїв жодних правопорушень (пунктом 30 “Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їхніх сімей житловими приміщеннями” передбачено умови, за яких військовослужбовця може бути знято з квартирного обліку). Оскільки позивач не підпадає під жодну із вказаних категорій, апеляційний суд став на сторону військового пенсіонера.
Олекса Чиж
Джерело: Тижневик "Номер один"