Споконвіку народ України прагне жити у власній суверенній країні, де закон, соціальний захист – основа суспільного життя. Одним із головних завдань ринку праці країни є легалізація трудових відносин, що зумовить поліпшення ситуації в економіці загалом та у сфері зайнятості зокрема, дасть можливість реалізувати державні програми соціального захисту громадян, певною мірою посприяє національній безпеці та формуванню суспільної моралі.
Виплата «білої» зарплати, передбачена законодавством чесна фіксація трудових відносин, дає найманим працівникам можливість належного страхування, соціального захисту на випадок непрацездатності чи втрати роботи, підтвердження трудового та страхового стажу, достойну пенсію у майбутньому. Роботодавці, які легально працевлаштовують працівників, економлять значні кошти на штрафах, їхній бізнес не постраждає від шкоди недобросовісних нелегальних працівників, до того ж вони приваблюють цінні кадри, адже на сьогодні для людини під час пошуку роботи одними з вирішальних є легальна праця та належний рівень зарплати.
Служба зайнятості області також вносить свій вклад у справу легалізації зайнятості. У січні-квітні 2021 року 2188 роботодавців поінформували місцеві центри зайнятості про 7027 вакансій. А це – пропозиції легальної роботи.
На 1 травня цього року актуальними були 1014 вакансій. Роботодавцям нині найбільше потрібні трактористи, водії, у т.ч. водії тролейбуса, підсобники, продавці, кухарі, каменотеси, бетонярі, слюсарі, бухгалтери, швачки, а також лікарі (анестезіолог, загальної практики, інфекціоніст, офтальмолог, лаборант, стоматолог, акушер-гінеколог, отоларинголог, психіатр, терапевт).
За сприяння служби зайнятості Тернопільщини з початку року було працевлаштовано майже 5 тис. осіб.
Заохочуючи роботодавців до створення легальних робочих місць і працевлаштування на ці місця безробітних, служба зайнятості області виплачує компенсацію витрат єдиного соціального внеску. Відтак за 3 місяці 2021-го 19 роботодавців скористалися цією послугою, надавши місця праці 20 безробітним. Чим більша зарплата, тим більший розмір компенсації!
709 осіб мали заробіток, працюючи на громадських та інших роботах тимчасового характеру, після завершення яких 211 – отримали постійні місця праці.
Усі активні заходи обласної служби зайнятості, звичайно ж, сприяють розвитку легального ринку праці.
Лише ті роботодавці, які мали легальні трудові відносини із працівниками, змогли отримати матеріальні виплати та компенсації під час карантину. Так у 2020 році на виплату допомоги із часткового безробіття на період карантину обласна служба зайнятості перерахувала 67 млн. 449,8 тис. грн. Такі виплати дозволили зберегти 10562 робочих місця, із них 4419 – на 860 підприємствах.
Також у грудні 2020 року 157 роботодавцям (юридичним особам) виплачено 8,8 млн. грн. одноразової матеріальної допомоги для виплати 2015 найманим працівникам у період карантинних обмежень.
Курс України на євроінтеграцію вимагає створення належних умов для цивілізованих трудових відносин за кращими міжнародними стандартами у рамках правового поля із зарплатами й умовами праці європейського рівня.
Кожен учасник ринку праці, кожен з нас сьогодні будує своє майбутнє, формує економіку Батьківщини. Якщо ти справжній патріот своєї країни – працюй легально!
Василь Олещук, директор Тернопільського обласного центру зайнятості
Джерело: Тижневик "Номер один"