Найсвіжіше:
• Довга дорога додому: офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Тернопільщини • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України (+фото) • Релокований із Сум виробник метупаковки відкриє завод у Тернопільській області • Студенти в Тернополі вийшли на пікет проти зміни орендаря будівлі мистецького коледжу • “Потяг до життя” представили в Тернополі • Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків • У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних
rss

Як відмити пригорілу каструлю з нержавійки, алюмінію й емальовану


Опубліковано: 4 Липня 2021р. о 11:59

Ви вирішили пооекспериментувати з новою стравою? У черговий раз забули про молоко на плиті? Не розрахували об’єму води для каші? Результат передбачуваний – огидний запах гару на кухні і перспектива провести вечір за «віддиранням» нагару з дна каструлі. Буває. Але не катастрофа. Записуйте способи, як відмити пригорілу каструлю якісно і швидко. Знадобиться обов’язково.

Щоби зрозуміти, як швидко прибрати сильний нагар з дна каструлі, визначте тип матеріалу, з якого вона зроблена. Саме від цього в першу чергу і будемо відштовхуватись при підборі способу чищення.

Приводимо в порядок емальований посуд

Емальовані каструлі господині люблять за те, що вони недорогі, гармонійно вписуються в інтер’єр кухні, володіють високими споживчими властивостями у порівнянні з іншими матеріалами. Що важливо, такий посуд вважається одним з найбільш безпечних для людського організму, адже їжа не контактує з металом (виготовляється зі сталевого прокату), а з емалевим покриттям, нанесеним у два шари.

Три поради, якщо емальована каструля пригоріла.

Дійте швидко. Від цього залежить результат. Чим більше будете затягувати з чищенням, тим вища ймовірність, що всередині ємності залишаться жовто-бурі плями.

Не наповнюйте гарячу каструлю холодною водою. Раптовий перепад температур шкідливий для емалі. Вона може потріскатися, а то й зовсім відколотися. Як тільки посуд трохи охолоне, налийте в нього воду кімнатної температури.

Ставтеся дбайливо. Склоподібна емаль (це професійна назва емальованого покриття) вимагає дуже делікатного догляду. Якщо ви вирішили відчистити емальовану каструлю від пригорілої їжі, врахуйте, що використання грубих металевих щіток і абразивних речовин для чищення строго протипоказано.

Свої нюанси є і при виборі миючих сумішей. Цілком можна обійтися без спеціальної побутової хімії і приготувати відповідний склад у домашніх умовах з підручних засобів. Для емальованих виробів підійдуть наступні способи чищення.

Сіль

Це чудовий адсорбент. І в той же час — делікатний абразив. Тому її застосування цілком логічно.

Що робити

Щільно засипаємо дно сіллю. Зволожуємо водою. Залишаємо каструлю на пару годин. Беремо губку і під струменем гарячої води відтираємо нагар. Якщо сліди все ж залишилися, повторюємо сольову процедуру, але вже з кип’ятінням. Прямо всередині каструлі приготуємо сольовий склад: п’ять-шість столових ложок з гіркою солі на літр води. Доводимо розчин до кипіння. На середньому вогні «виварюємо» каструлю 30-40 хвилин. Насичений розчин повністю видалить залишки пригорілої їжі з дна і стінок посуду. Якщо потрібно очистити нагар і ззовні посуду, то просто прокип’ятіть його в аналогічному сольовому розчині, але всередині більш глибокої ємності.

Сода

Якщо забруднення не надто серйозне, просто нанесемо харчову соду на губку й акуратно почистимо пригар. А ось рецепт, щоби прибрати складні плями. Обережно перевірте твердість нагару. При необхідності збільште час кип’ятіння і підлийте води. Виконуйте процедуру при відкритому вікні.

Що робити

Заливаємо в каструлю міцний содовий розчин (на літр-півтора води візьмемо склянку харчової соди). Залишаємо на ніч. Вранці прокип’ятимо цю суміш протягом пів години. Залишимо до повного охолодження. Знімаємо пухкий наліт губкою і ретельно споліскуємо. Досвідчені господині радять відразу, як тільки підгоріла емальована каструля, очистити її кальцинованою содою — вона позбавить від нагару набагато ефективніше за звичайну соду. А для дуже сильних забруднень у содовий розчин (пів склянки порошку на літр-півтора води) рекомендують додати 20 мл столового оцту або настругати пів шматка господарського мила. Прокип’ятити не менше 15-20 хвилин.

Оцет

 Оцет корисний не тільки для видалення іржавих патьоків, плям і вапняних відкладень. З пригорілою їжею він також справляється «на ура».

Що робити

Заливаємо пригоріле емальоване дно звичайним оцтом. Витримуємо від 30 хвилин до двох-трьох годин, час залежить від ступеня нагару. Потім миємо каструлю із застосуванням миючого засобу. Добре виполіскуємо чистою водою.

Активоване вугілля

 Активоване вугілля допоможе, якщо у вашій емальованій каструлі залишилися сліди пригорілого молока.

Що робити

Жменю чорних таблеток подрібнюємо. Засипаємо нагар вугіллям. Через 30 хвилин заливаємо каструлю теплою водою. Ще через годину-півтора миємо посуд як зазвичай. А можна використовувати кавову гущу чи суху гірчицю. У них змочують ватний тампон або звичайну мочалку. Саморобним «скрабом» обчищають підгорілі місця.

Білизна

Якщо емаль помутніла, залишилися плями від очищеного нагару, відбілити емальовану каструлю всередині допоможе наступний рецепт.

Що робити

Змішуємо два-три пакетики лимонної кислоти і дві великі ложки з гіркої харчової соди. Додаємо 100 мл білизни (у побуті відома як хлорка). Добре розмішуємо і вливаємо літр води. Кип’ятимо суміш близько пів години. Охолоджену рідину зливаємо, ретельно промиваємо мочалкою. Набираємо свіжу воду та повторно кип’ятимо для видалення запаху і залишків. Усю процедуру виконуємо в добре провітрюваному приміщенні в захисних рукавичках і респіраторі.

Як відмити пригорілу каструлю з алюмінію

Алюмінієві каструлі практичні, легкі і швидко нагріваються. А так як алюміній — досить м’який метал, то він вимагає особливого ставлення і делікатного догляду. Підійдуть наступні засоби.

Сода і сіль

Щоб не подряпати поверхню металу, вибираємо м’які абразиви — соду і сіль.

Що робити

Беремо порівну соди і солі. Засипаємо ними нагар. Вливаємо трохи теплої води (до консистенції кашки). Через добу видаляємо засіб і наливаємо в каструлю літр води. Кип’ятимо пів години. Миємо традиційним способом.

Лимонна кислота

Цей спосіб хороший тим, що не вимагає від господині фізичних зусиль. Кислота «роз’їсть» нагар і вам залишиться тільки видалити його м’якою губкою.

Що робити

Набираємо стільки води, скільки потрібно, щоби покрити нагар. Всипаємо дві великі ложки лимонної кислоти. Кип’ятимо 15 хвилин. Після охолодження чистимо звичайним способом. Добре очистити алюмінієву каструлю від нагару допоможе річковий пісок, зубний порошок, товчена крейда. Досить нанести їх на вологу губку і круговими рухами потерти забруднення. А ось соду в чистому вигляді краще не використовувати — каструля обов’язково потемніє.

Кислі фрукти

Видалити темний наліт з алюмінієвої каструлі допоможуть зелені яблука і лимон. У них є фруктові кислоти — саме вони нам і потрібні.

Що робити

Подрібнюємо на тертці кислі фрукти: лимон або яблуко. Кашку загортаємо в марлеву тканину. Натираємо внутрішню поверхню начиння і залишаємо мінімум на 40 хвилин. Після чистимо звичайним бальзамом для посуду і м’якою губкою.

Темний наліт у каструлі з будь-яким покриттям допоможуть видалити дві очищені цибулини. Їх потрібно залити водою і варити близько 30 хвилин. Цибулю можна замінити нашатирним спиртом. Знадобиться всього кілька крапель на літр води.

Силікатний клей

Силікатний клей широко використовується в побуті. Якщо пригоріла каструля з алюмінію, можете сміливо брати на озброєння наступний рецепт.

Що робити

Знадобиться відро окропу. Розводимо в ньому по 100 г силікатного клею і кальцинованої соди. Доводимо склад до кипіння. Опускаємо у відро пригорілу каструлю і виварюємо її протягом пів години. Потім внутрішню і зовнішню сторони посуду чистимо губкою. 100 г силікатного клею можна розвести у відрі води зі шматком господарського мила. Мило попередньо натремо на тертці. Каструлю прокип’ятимо за аналогією з попереднім рецептом. Не забуваймо про захисні засоби і провітрювання.

Видаляємо нагар з нержавійки

Посуд із нержавіючої сталі — не вибагливий і не вимагає особливого догляду. Його можна сміливо чистити металевою мочалкою, лужними засобами, кислотними розчинами, порошкоподібними речовинами. Намагайтеся тільки уникати гострих предметів та грубих скребків.

Каструля з нержавіючої сталі вважається найкращою для приготування варення. Саме в таких ємностях збережеться вся цінність плодів, а кислота з ягід ніяк не вплине на якість посуду. Буває, що цукровий сироп пристає до дна і прилипає до стінок, застигаючи карамеллю. Ще гірше, коли варення пригорає, псує посуд, а фрукти стають непридатними до вживання.

Відмити підгорілу каструлю з нержавіючої сталі можна гелем для посуду або з допомогою таких народних засобів: харчової соди, столового оцту, лимонного або томатного соку, кухонної солі, активованого вугілля, кавової гущі, господарського мила.

Очищуючі суміші готуйте за вищеописаними рецептами. Будь-яка з них підійде для нержавійки. Особливо якщо процедура буде супроводжуватись кип’ятінням.

Універсальні способи, як прибрати накип

Особливості. При частому кип’ятінні води в каструлі дно і стінки обростають твердим білим нальотом. Лимонна кислота допоможе позбутися від накипу в каструлі, не зіпсувавши при цьому ні емалі, ні алюмінію.

Що робити

Всипаємо в каструлю пакетик лимонної кислоти і заливаємо водою. Кип’ятимо розчин 30 хвилин. Воду виливаємо. Знімаємо губкою весь наліт. Добре прополіскуємо каструлю. На практиці доведена ефективність застосування кока-коли для видалення накипу і пригару. Якщо забруднення слабкі — просто налийте газованої води у каструлю на одну годину. Якщо нагар сильний — доведеться кип’ятити її приблизно пів години.

І чорний наліт

 Якщо вам не вдається впоратися зі стійкими пригорілими плямами і чорним нагаром, то є ефективний спосіб, як почистити згорілу каструлю від чорноти до блиску, який підходить для будь-якого типу покриття.

Що робити

У чотирьох літрах закипілої води розводимо столову ложку клею ПВА і стружку господарського мила (третина шматка). Наповнюємо розчином брудну каструлю. Кип’ятимо мінімум 30 хвилин. Чорний наліт прибираємо мочалкою. Добре змиваємо залишки засобу. Ви здивуєтесь, але є абсолютно незвичайний спосіб позбавлення від слідів пригорілої їжі. Спробуйте помістити «постраждалу» каструлю на годину… у морозильну камеру. Потім вимийте як зазвичай. За відгуками, це працює.

Існують десятки народних порад, як і чим очистити пригорілу каструлю. Але якщо ви не маєте достатньо часу, щоби замочувати і кип’ятити брудний посуд, то просто купіть засіб, призначений спеціально для видалення нагару. Обов’язково перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією та особливостями використання на різних типах покриття.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:
Мітки: , ,





Новини
24 Листопада
23 Листопада
22 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше