Керівники агропідприємств та директори комбінатів хлібопродуктів з Тернопільщини звинуватили львівську філію «Укрзалізниці» у зриві перевезення зерна зі складів на термінали у портах для подальшого продажу. Аби допомогти вирішити цю проблему, до Тернополя приїхали представники львівської філії «Укрзалізниці».
Керівники елеваторів та хлібобулочних комбінатів зазначають, що наразі зібрано 1 млн. 400 тисяч тонн ранніх зернових та 450 тисяч тонн ріпаку. Всі ці зернові зараз перебувають на складах та елеваторах. Їх треба протягом місяця вивезти з області, адже інакше підприємства не зможуть прийняти пізні зернові на склади. А те зерно просто зігниє і його можна буде викинути.
Експерти кажуть, що Тернопільська область дає приблизно стільки ж зерна, що чотири області Західної України. Сьогодні немає проблеми у вагонах. Проблема полягає в тому, що немає чим їх тягнути, – немає тепловозів, які би мала постачати львівська філія “Укрзалізниці”.
– На даний час «Укрзалізниця» не надає тепловозів, які би могли затягнути склад вагонів із зерном до портів. У нас на складах є зерно, трейдери його купили, подали певну кількість вагонів. У нас є власний локомотив, який ми придбали раніше, і він має право лише в межах комбінату тягнути вагони. А от вивезти рухомий склад зі Збаража в Тернопіль, а потім в Одесу у порт по залізничних шляхах має право лише «Укрзалізниця». На Збаразькому комбінаті хлібопродуктів накопичилося близько 65 тис. тонн зерна. Якщо я не вивезу його до кінця цього місяця, то не прийму пізніх зернових, а це все зерно, яке зберігається у складах або просто неба, зігниє, – мовить власник корпорації «Збаразький комбінат хлібопродуктів» Олександр Шпак.
У Тернопільській області цьогоріч прогнозують загальний валовий збір близько 4 млн. тонн зерна. Але це все зерно вони не можуть вивезти з області.
– На мою думку, конфлікту як такого немає, є ряд проблем, які потрібно вирішити у короткий термін, адже йде час і втрачаються кошти. Якщо не вирішимо даного питання, то Тернопільська область може втратити чималу суму, відповідно агропідприємства також втрачають свою долю. Загроза в тому, що коли зараз не вивезти зерна, ціну на нього доведеться знижувати. А ціна на саме перевезення зерна вже зросла. Проблеми у збиранні зерна і його кількості взагалі немає. Збіжжя багато, і з цього випливає наступне питання: якщо проблема вивезення є зараз, то що буде далі, коли треба буде вивозити пізні зернові? Окремо слід сказати й про те, що зерно, яке не вивозиться залізничним транспортом, доведеться транспортувати великими фурами. А це є прямою загрозою для українських доріг. Цей факт відомий кожному, і не один конфлікт уже був із приводу цього, – каже голова громадської спілки «Зернові склади Тернопілля», член громадської ради при Тернопільській ОДА Іван Іскерський.
Потужності тепловозів не вистачає, і керівники маршрутів на залізниці довозять не 40 вагонів на завантажувальну станцію, як би це мало бути, а лише 10 чи 20. А потім везуть їх частинами на великі залізничні станції. Тим самим збільшуючи час на завантаження та вивезення зерна. При тому, що елеватори можуть вантажити в чотири рази більше. Також експерти зауважують, що зросла ціна на вантажні перевезення зерна «Укрзалізницею» в сезон. Вагони, які возять щебінь і які возять зерно – це одні й ті ж самі. Однакове навантаження на вісь. Але перевезення зерна на 300 гривень дорожче. Окрім того, ціни підвищують у розпал сезону збору зернових, а це впливає на кінцеву ціну.
Керівники елеваторів та хлібокомбінатів дали термін до кінця серпня на вирішення цієї проблеми. Якщо ситуація не покращиться, кажуть, що будуть змушені відмовляти агрофірмам у складуванні зерна. Через це у жовтні після зібрання пізніх зернових Україну може очікувати колапс на залізничних вантажних перевезеннях.
– На Тернопільщину подано шість великих двосекційних тягових тепловозів. Тієї кількості, яку ми доукомплектуємо тяговими тепловозами, буде достатньо, щоби вивезти поступово все зерно з Тернопільщини. Один тепловоз ми перекидаємо з Південної залізниці. Ще кілька з інших перевозок додаємо. Вони всі вже є в області і працюють. А маневрових локомотивів, які перетягують вагони, достатньо, – заявив керівник «Львівської залізниці» Юрій Іщук.
Сподіваємося, що думка аграріїв буде врахована і даний конфлікт вирішиться мирно та безпечно для обох сторін. Врешті-решт хочеться, аби Тернопільщина лідирувала урожаєм, а не тоннами знеціненого зерна.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: зерно, місцеві агрофірми, Тернопільщина, тягові тепловози, укрзалізниця