20 жовтня на засіданні Кабінету Міністрів України було вирішено передати найбільший довгобуд Тернопільщини – обласну бібліотеку на площі Героїв Євромайдану – Тернопільській міській раді, яка мала б завершити його будівництво, покращити технічний стан та в подальшому ефективно використовувати для розміщення… органу місцевого самоврядування.
Будувати бібліотеку почали ще в далекому 1986 році, а завершити планували через три-чотири роки, тобто у 1990-му. Але, на жаль, через брак фінансування робота призупинилася, приміщення стояло у занедбаному стані 30 років.
– На початку 1990-го бібліотека мала вже бути, якби було постійне фінансування. У кінці 1980-х років фінансування капітального будівництва почало припинятися, було зменшено його об’єми, – розповів автор проєкту обласної бібліотеки Олег Головчак.
За словами архітектора, згідно з проєктом, книгозбірня на першому поверсі мала мати вестибюль, гардероб, конференц-зал, абонемент і всі технічні приміщення.
– На другому поверсі мали бути абонентський відділ, хол й адміністративні приміщення, а туди далі – то все сховища, які можуть забезпечити зберігання не тільки книг, а й картин. Третій-четвертий поверхи – це спеціалізовані відділи і читальні зали, – зазначив чоловік.
До 2021 року бібліотека знаходилась у державній власності, довгобуд не хотіли передавати комусь, хоча на нього претендувала Тернопільська міська рада. Свого часу керівник ГО «Освітньо-аналітичний центр розвитку громади» Максим Черкашин (раніше – радник міського голови Тернополя Сергія Надала) пропонував передати приміщення бібліотеки в комунальну власність Тернополя і навіть для цього підготував петицію.
–. Були ідеї створити там такий своєрідний магніт громадської активності, який міг би поєднати органи місцевого самоврядування, різноманітні громадські простори і прес-центр, тобто все зробити в одному приміщенні. На той час, окрім того, що ми підписали петицію, ще було звернення до тодішнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука з проханням передати це приміщення на баланс громади міста. Петиція не набрала необхідної кількості голосів, – сказав Максим Черкашин.
Перший заступник голови Тернопільської ОДА Ігор Дем’янчук ще у 2020 році повідомив, що бібліотеку планують добудовувати в 2021-му. Її включать до проєкту “Велике будівництво”:
– За концепцією 2020 року в програму “Великого будівництва” увійшли такі категорії об’єктів, як школи, дитячі садочки та спортивні майданчики. У 2021 році будуть задіяні об’єкти сфери культури – музеї, замки, в тому числі обласна бібліотека як надзвичайно важливий об’єкт. Цей об’єкт повинен розглядатися першочергово у числі тих, які будуть включатися в перелік тих, що будуть у “Великому будівництві” чи фінансуватимуться за кошти Державного фонду регіонального розвитку, – повідомив Ігор Дем’янчук.
Але цим планам не судилося здійснитися. Державна влада на місцях побачила, що «витягнути» цей довгобуд державними коштами не вдасться, вирішила від нього спекатися. У розпорядженні голови Тернопільської ОДА Володимира Труша, зокрема, йдеться: «Надати згоду на безоплатну передачу в комунальну власність Тернопільської міської територіальної громади об’єкта незавершеного будівництва Тернопільської обласної державної бібліотеки загальною площею 9161,4 кв. м, розташованого за адресою: м. Тернопіль, площа Героїв Євромайдану (колишній майдан Мистецтв) та знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6110100000:12:006:0053».
20 жовтня на засіданні Кабінету Міністрів України було ухвалено остаточне рішення про передачу будівлі у власність Тернопільської міської територіальної громади обласної ради. Недобудоване приміщення перетворять на величезний хаб, площа якого дозволить розмістити в ньому виконавчі органи ради та її структурні підрозділи в одному приміщенні (оскільки вони розміщені в різних частинах міста), в тому числі й Центр надання адміністративних послуг, що у свою чергу сприятиме оперативному і якісному наданню послуг громадянам та організаціям громади.
За інформацією Тернопільської міської ради, фінансування на завершення будівництва об’єкта та його утримання здійснюватиметься з місцевого бюджету в рамках виконання заходів програми економічного та соціального розвитку громади на відповідний рік.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: бібліотека, Головчак, Дем’янчук, довгобуд, Черкашин