У неділю, 21 листопада, громадськість області відзначила День працівника сільського господарства. Сільськогосподарська галузь завжди була пріоритетною для Тернопільщини. Господь наділив наш край багатими на чорнозем родючими землями, крім того, аграрний сектор отримав доступ до найбільш ефективних закордонних технологій і методів обробки землі. Це дозволило організувати агропромислову галузь як один з найбільш важливих стратегічних напрямів не тільки в економічному відношенні, а й активною складовою життєдіяльності місцевих громад. У професійне свято журналісти «Номер один» приєднуються до привітань на адресу всіх, хто пов’язує свою трудову діяльність з роботою на землі, збиранням, переробкою та заготовленням її плодів, здійснюючи цю важливу для всіх нас роботу! Низький Вам уклін! Поваги, здоров’я і благополуччя Вам і Вашим родинам, дорогі наші земляки! Незважаючи на свято, «Номер один» не могла не запитати лідерів сільськогосподарського ринку Тернопільщини, яким для них видався 2021 рік. Отож…
Юрій Березовський: «В «Агроні» гроші не економимо і не відкладаємо, а інвестуємо!»
Засновник і директор приватного підприємства «Агрон», що в Тернопільському районі, Юрій Березовський у своїй роботі покладається на Бога, природу та власний багаторічний досвід. Про 2021 виробничий рік говорить, що він був непростим, але врожайним. Однак із деяким побоюванням очікує на рік наступний.
– Цьогоріч ми збільшили посіви тих культур, які на ринку мають стабільні ціни і попит на них високий. Це найперше стосується сої та кукурудзи, які раніше були нетрадиційними для нашого регіону, але нині вони сталі, по них збираємо високі врожаї, відповідно маємо хороший прибуток. Разом з тим можу сказати, що ми сіємо практично всі культури, в залежності від кліматичних зон, маємо різні результати врожайності, але нижче певної планки не опускаємося, – говорить Юрій Березовський.
На кількість і якість зернових вплинули цьогорічні погодні умови – пізня весна і дощове літо.
– Весна була довга й холодна, тим самим затягнувся вегетаційний період деяких культур. Також на тиждень-другий через дощі відклався початок жнив. Цей чинник для одних аграріїв був ваговим, а інші його майже не відчули. Для господарств, які сіють ранні зернові, ту саму гречку, затримка початку жнив мала негативний ефект, тому що для гречки потрібний більший вегетаційний період. А з іншої сторони, якщо пізніші жнива, то буде добавка врожаю, бо коли рослина швидше дозріває, у неї агрофон менший, відповідно вона має менші поживні властивості. Також другий рік поспіль зміщуємось у термінах збору врожаю сої та кукурудзи. Якби швидше їх вдалося б зібрати, меншими були би втрати на осушенні, а це кошти, які можна було б зберегти. Одні в Бога просять сонячної погоди, інші – дощу. Якби Бог одних слухав, то весь час були би сонце або дощ. Однак на природу ми не можемо вплинути, а тільки можемо планувати, а Бог буде керувати. На сьогоднішній день ми бачимо брак опадів. Сподіваюся, це не призведе до плачевних наслідків, адже коли підуть дощі або сніг, земля отримає потрібну кількість вологи, яка підтягне пізні посіви озимих ріпаку та ячменю, і маємо надію, що наступного року так само зберемо добрий урожай, – каже Юрій Романович.
Більшість збіжжя, яке зібрали у ПП «Агрон», зберігається у складських приміщеннях.
– Реальні ціни побачимо, коли завершиться виробничий сезон, у тому числі збір кукурудзи та цукроваріння. Тоді почнемо рахувати. У порівнянні з минулим роком закупки мінеральних добрих і паливно-мастильних матеріалів збільшилися в рази. Газ для нас зріс у 9(!) разів, міндобрива – у 4 рази, пальне – вдвічі. Ніхто не може сьогодні порахувати, яка у наступному році буде ціна на енергоносії, газ, пальне, мінеральні добрива. Відповідно ми не знаємо, як це все може відбитися на врожаї наступного року, але ці цифри наводять певний страх. Хоча ми завжди працюємо з оптимізмом – оновлюємо техніку, збільшуємо заробітну плату, тим самим збираємо досить непогані врожаї, і сподіваюся, що так воно буде в майбутньому, – мовить відомий тернопільський аграрій.
Щоби мати хороші результати праці на землі, треба вкладати кошти і в покращення матеріально-технічної бази, що з року в рік робить ПП «Агрон».
– Ми дуже багато коштів затрачаємо на придбання техніки. Цього року замінили зерновий комбайн, придбали нові найсучасніші посівні комплекси, ввели в експлуатацію першу чергу альтернативних джерел електроенергії (сонячна енергетика), провели реконструкцію складських приміщень і території. І на наступний рік маємо амбітні плани – введення в експлуатацію другої черги сонячних батарей, будівництво нових складських приміщень тощо. Гроші не економимо і не відкладаємо, а інвестуємо! – підсумував Юрій Березовський.
Джерело: Тижневик "Номер один"