У Тернополі відбулася презентація інтерактивної карти захисних споруд, які, у разі виникнення надзвичайної ситуації, можуть бути використані як укриття для збереження життя та здоров’я тернополян. На карті позначили 219 укриттів різних типів, які можуть вмістити понад 83 тисячі людей.
На карті укриттів та сховищ Тернополя зазначено різні типи споруд: 37 протирадіаційних, 55 сховищ та 127 найпростіших укриттів. Із них у комунальній власності міста перебувають три сховища та шість протирадіаційних укриттів; в обласній та районній комунальній власності – однЕ сховище та вісім протирадіаційних; у державній власності – 30 сховищ та 19 протирадіаційних укриттів; в іншій формі власності – 23 сховища та 4 протирадіаційних укриттів.
– Сховище – це герметична споруда, в якій створюються умови для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації. Протирадіаційне укриття – це негерметична захисна споруда, яку можна використовувати для захисту від радіації, а також від надзвичайних ситуацій. І найпростіші укриття – це цокольні та підвальні приміщення, – розповів начальник Тернопільського міського управління надзвичайних ситуацій Андрій Поліщук.
На карті захисні споруди мають своє позначення відповідно до призначення. Натиснувши на позначку, можна дізнатися адресу розміщення укриття, тип захисної споруди та кількість осіб, які можуть там перебувати. Начальник міського управління надзвичайних ситуацій каже, що у випадку надзвичайної ситуації ця карта допоможе знайти найближче укриття.
– Звук сирен означає «Увага всім!». Почувши цей сигнал сирени, необхідно включити терміново телевізор чи радіо FM-радіостанцій, за допомогою якого буде передаватися повідомлення про вид даної надзвичайної ситуації, яка це надзвичайна ситуація, як діяти при ній. Працююче населення буде укриватися в спорудах на робочому місці, а населення, яке перебуває на вулиці, має укриватися в найближчому підвальному приміщенні, – сказав пан Поліщук.
Власники захисних споруд після сигналу оповіщення мають відкрити їх. Два протирадіаційних та одне найпростіше укриття є у третій школі Тернополя. В одному з протирадіаційних приміщень є захисні двері, місця для ночівлі, вентиляція, підведена вода та туалети. Також в укритті є протигази.
Одне з протирадіаційних укриттів Тернополя є в Регіональному відділенні Фонду держмайна. Воно знаходиться в підвалі та розраховане на його працівників. Зараз це укриття орендує студія звукозапису. Законодавством це дозволено. У випадку надзвичайної ситуації приміщення звільнять за 12 годин.
– В управлінні працюють 22 ОСІБ. Якщо станеться надзвичайна ситуація, оголошення якоїсь радіаційної небезпеки, є можливість сюди зійти і скористатися протигазами, санвузлами, системою вентиляції. У нас є запірні двері, які мають можливість не допускати радіацію, і тут люди можуть перебувати певний період. Звичайно, довго не можливо, тому що на сьогодні це радіаційне укриття умовно придатне, бо щоби було ідеально придатне, потрібні кошти. На превеликий жаль, нам не виділяють настільки можливостей та коштів, – зазначив заступник начальника відділення Фонду держмайна Руслан Белошицький.
За словами міського голови Тернополя Сергія Надала, на розробку карти захисних споруд грошей із бюджету міста не використовували.
– Важливо відзначити, що на даній карті є ті споруди, де повністю проведено інвентаризацію, і вони готові для розміщення людей. У випадку надзвичайної ситуації також рекомендується використовувати підвальні приміщення житлових будинків. Ці укриття повинні бути підготовлені, тому наразі управителі будинків мають доручення привести їх у належний стан, – зазначив міський голова Сергій Надал.
За словами Андрія Поліщука, підвали, які є в Тернопільській громаді, можуть вмістити всіх її жителів.
Загалом на Тернопільщині є 545 сховищ, в яких за потреби можуть сховатися понад 126 тисяч осіб. До прикладу, укриття є в підвалі Лозівської школи Байковецької громади. Воно розраховане на понад 300 людей. Про це розповіла директорка закладу Анна Чаповська.
– Конкретно для людей є 5 кімнат. Для села, якщо буде така потреба, коридори будуть зайняті, прийматимемо всіх тих, хто не буде мати де заховатися, – озвучила Анна Чаповська.
За словами директорки, поки що сховище використовують як склад. Воно може бути протирадіаційним укриттям, але для цього потрібно замінити двері на захисні. Сховище обладнане пожежною сигналізацією. У цьому році поміняли там усе світло. Розпочали працювати над тим, щоби провести воду. Зроблять капітальний ремонт. До речі, жінка також сказала, що в електрощитовому приміщенні за потреби можна встановити генератор.
Загалом у Байковецькій громаді є 8 укриттів. За словами начальниці відділу цивільного захисту Байковецької громади Віри Сосульської, всі вони обмежено готові до використання.
Підсумовуючи вищесказане, зазначимо, що до 4 лютого громади Тернопільщини мають перевірити свої захисні споруди та відзвітувати про їхній стан в облдержадміністрацію. Якщо ці споруди потребують ремонту – громади мають виділити кошти на їхнє відновлення.
КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ
Якщо ви отримали інформацію про початок евакуації:
– відключіть електрику, газ, воду, погасіть вогонь в каміні (печі);
– зберіть найнеобхідніші речі (документи, гроші, засоби першої необхідності);
– під час евакуації надайте допомогу літнім та людям з інвалідністю;
– відправляйтеся в найближчий збірний пункт евакуації.
Джерело: Тижневик "Номер один"