Перші 2-3 дні з початку війни людина відчуває шок, організм виділяє адреналін, щоби впоратися з ситуацією. Людина може майже не їсти, не пити. За дві-три доби зазвичай відбувається нормалізація психологічного стану.
Як впоратися з панікою?
Будь-які почуття та емоції – тривога, паніка, страх – є нормальними. Єдине, з чим варто впоратися і контролювати – це психіка.
Тоді ми повністю дезорієнтовані й не можемо допомогти ані собі, ані оточуючим. Поговоріть, не стримуючи почуттів, з близькими людьми. Зробіть дихальні вправи. Переключіть увагу. Плануйте день. Важливо нагадувати собі, що треба їсти, пити, навіть якщо не хочеться – маленькими порціями, маленькими ковточками.
Інші реакції на стрес і що з ними робити.
На критичні ситуації у людей три основні реакції – бігти, завмерти, нападати:
– якщо людина завмирає – треба доторкнутися до неї, «розворушити», попросити, щоб вона зробила дихальні вправи;
– якщо людина намагається кудись бігти, метушиться, весь час говорить – можна дозовано вислухати, обійняти, запитати, який конкретно у неї план;
– якщо близька людина стає агресивною, намагається посваритися – дати їй можливість виговоритися, «випустити пар», зі свого боку підсилити те, що вона говорить.
Чи треба ходити в укриття:
Людина має залишатися там, де вона сама відчуває себе безпечніше.
Сьогодні – це укриття, завтра – рідна домівка, вибір може змінюватися і це нормально.
Коли приходить шок:
Саме злість дає нам сили та енергію.
– за кілька днів ми заспокоюємось, у нас з‘являється певний алгоритм того, що ми робимо день у день;
– якщо ситуація затягується на два-три тижні, знову наступає злість – вже через те, що нічого не змінюється, і людина нічого не може з цим зробити.
– Варто продовжувати підтримувати той спосіб життя, який допомагає вижити людині та її родині. Менше дивитися новин, а більше – чогось позитивного, особливо разом із дітьми. Вірити у свою правоту, в свою державу, у те, що з цієї ситуації ми вийдемо ще більш сильними. Радіти, що знову явилися серед людей почуття єдності й взаємовиручка, вірити, що рано чи пізно все закінчиться, – порадила психотерапевт з 20-літнім стажем Тетяна Матвейчук.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: війна, Матвейчук, паніка, психіка