Самостійне вивчення англійської – це альтернатива курсам, але слід мати на увазі деякі специфічні нюанси самоосвіти.
Кожен хто замислюється над вивченням англійської мимоволі думає про те, яким чином почати навчання. В такому разі з’являється декілька варіантів, займатися індивідуально з репетитором, почати відвідувати курси чи вчити англійську самостійно. Кожен з цих способів — ефективний, але в цій статті ми поговоримо саме про самоосвіту.
Чи можна вивчити англійську самостійно?
Якщо заглянути в недалеке минуле, то найбільшим попитом користувалися викладачі англійської мови, адже для самостійного вивчення в продажу були посібники не англомовних авторів, які подавали матеріал сухо, одноманітно, не завжди зрозуміло. Слова для вивчення мали переклад рідною мовою і транскрипцію.
Проблема полягала в тому, що не було можливості прослухати вимову, тому слова часто читалися не вірно. З цієї причини навчання просувалося повільно, тому доводилося звертатися за допомогою до спеціаліста.
Радимо курси корпоративної англійської: https://cambridge.ua/uk/corporate/ для підвищення рівня англійської ваших колег.
Сьогодні, завдяки можливості користуватися інтернетом, ситуація складається кардинально інакше. Тепер у вашому розпорядженні не один самовчитель, який не може дати весь спектр знань, а ціле джерело різних навчальних матеріалів, які закривають всі потреби для засвоєння необхідних навичок — це читання, письмо, аудіювання, граматика та говоріння.
Все це робить можливість навчатися самостійно реальним, єдиним мінусом є те, що над вами не буде когось, хто ставитиме дедлайни, виправлятиме помилки, хвалитиме за успіх та створюватиме навчальну програму. Все це необхідно робити самостійно. Навчання буде залежати від вашої мотивації і організованості.
Першочергові заходи для успішного вивчення англійської
Рішення вивчати англійську — це одна масштабна ціль на задоволення якої підуть роки, тому важливо прописати її в деталях. Перший крок — випишіть її і впевніться, що вона конкретна та має часові рамки, для цього можете скористатися системою SMART. Далі, розбийте її на етапи, пропишіть їх на маленькі кроки. Всі ці дії приносять ясність та прибирають тривожність, адже крихітні кроки не такі страшні як великі.
Коли з мотивацією все стало зрозуміло, тепер час подумати над оцінкою тих знань, які у вас є на момент початку навчання. Щоб зрозуміти який у вас рівень англійської вам потрібно пройти онлайн тест, наприклад: EF SET, Linguaskill або тест школи англійської мови. Цей етап потрібен для того, щоб правильно скласти навчальний план.
Ресурси для вивчення англійської
Граматика
Щоб навчання не було хаотичним звертайте увагу на посібники та інтерактивні програми, які мають структурований навчальний матеріал. Must have серед книг — це “Essential grammar in use” Raymond Murphy, ця книга є у паперовому варіанті та в інтерактивному. Він складається з коротко описаних правил до конкретної теми з одного боку сторінки, а з іншого знаходяться вправи для опрацювання.
Іноді, матеріалу з посібника Murphy може не вистачати, тому не цурайтесь звертатися за додатковою інформацією до інших навчальних книг, одним з таких може бути Oxford English File. Ця книга містить не тільки правила та вправи з граматики, а й розвиває навички читання, письма, аудіювання та лексики. В комплекті до неї йде робочий зошит та диск.
Читання
Читання потрібне для вивчення нових слів та лексики. На базовому рівні знання англійської ви можете читати будь-що, навіть етикетки на продуктах харчування чи косметичних засобах. Також для початківців є багато адаптованих книг в паперовому та інтерактивному форматі.
Не зайвим буде поєднати аудіювання з читанням. В даному випадку зверніть увагу на дитячу літературу, наприклад Youtube канал “Brightly Storytime”. Автор розповідає історію, при цьому повільно та чітко вимовляє всі слова, в цей же час на екрані ви можете бачити красиві ілюстрації та текст. Якщо ви більш просунутий знавець англійської, то старайтеся читати новини та статті на цікаві вам теми, наприклад BBC, New York Times тощо.
Письмо
У вас, можливо, виникала ситуація, що під час вивчення граматики та слів, з першого погляду вам все зрозуміло але, коли ви починає виконувати вправи для закріплення знань, то впевненість зникає. Виявляється, що ви не пам’ятаєте як точно пишеться те чи інше слово або виникають труднощі у правильній побудові речення.
Всі ці проблеми можна вирішити за допомогою постійної практики. Але, щоб зрозуміти, яких помилок ви допускаєтеся, потрібно мати зворотній зв’язок, наприклад, написаний текст ви можете дати прочитати другу, який знає англійську та зможе прокоментувати похибки, підказати як їх виправити. Також ви можете користуватися онлайн тренажерами, наприклад “Write & Improve” with Cambridge. Ця програма достатньо проста у використанні. Для початку вам потрібно:
– авторизуватися;
– вибрати свій рівень володіння англійською;
– обрати одну із запропонованих тем;
– написати текст на необхідну кількість символів;
– зберегти, після чого програма покаже помилки та запропонує вірний варіант.
Аудіювання
Чим більше ви слухаєте як звучить англійська, тим краще ви її розумієте. На початку вам може здаватися, що ви чуєте просто шум, але з часом почнете розрізняти слова. Допомогти вам в цьому можуть:
– Youtube — дивіться відео англомовних блогерів на різноманітні теми;
– Udemy — поєднуйте цікаве з корисним, наприклад, ви можете придбати курс “Як працювати з Excel” і за допомогою нього отримувати нові знання та вчити англійську;
– слухайте подкасти “Voice of America” — для початківців або “Here’s the Thing” — для просунутого рівня. Корисність подкастів у тому, що вони допомагають розвивати навичку розуміння англійської на слух, а також майже до кожного аудіо є друкований аналог та запитання для глибшого опрацювання теми.
Спілкування
Є відомий факт, якщо людину помістити в ситуацію, де всі розмовляють незнайомою для неї мовою, то в таких екстремальних обставинах іноземна мова вивчається швидше, ніж під час багаторічних визубрювань. Спілкуючись англійською, навіть дуже погано, це все одно краще ніж цього не робити взагалі. Тому на курсах англійської для дітей https://cambridge.ua/uk/kids/ з першого уроку проводиться навчання тільки англійською.
Якщо ви вирішили навчатися самостійно, то не варто нехтувати цим правилом, натомість оточіть себе англійською. Для цього відвідуйте розмовні клуби, знаходьте співрозмовників онлайн за допомогою ресурсів безкоштовних і платних, наприклад: Coffee Strap, English Baby, Omegle тощо.
Джерело: Тижневик "Номер один"