Із 30 червня 2023 року, зважаючи на чисельні прохання пасажирок, Укрзалізниця запустила експериментальні жіночі купе у вагонах потягів на чотирьох рейсах, де було найбільше скарг. Уже за місяць для багатьох стало очевидним, що послуга набула популярності, хоча й потребує доопрацювання. Спробуємо розібратися, як оцінили таке нововведення пасажирки та пасажири.
Експеримент розпочався завдяки тому, що після декількох гучних скандалів із випадками насильства з боку чоловіків у потягах жінки почали масово порушувати питання створення окремих жіночих купе. Й Укрзалізниця пішла назустріч, виділивши по три купе в окремих вагонах, де можуть їздити лише жінки, трансжінки та мами із дітьми до шести років будь-якої статі. Зазначалося, що тестові купе їздитимуть декілька місяців, і за попитом та результатами цього періоду УЗ вирішить, чи впроваджувати таку практику як постійну.
Колаж 24 каналу
Як історії про пережите вплинули на рішення Укрзалізниці
Ідея із виділенням окремих купе для пасажирок виникла не вчора. На жаль, статистика вже давно свідчить про те, що жінки значно частіше потерпають від сексуального насильства. Після нападу на Анастасію Лугову в поїзді Київ-Маріуполь у 2020 році українки в соцмережах запустили флешмоб із закликом більше не мовчати, а ділитися випадками насильства в поїзді та спонукати Укрзалізницю зайнятися вирішенням питання жіночої безпеки.
Одна з дописувачок опублікувала відповідь Укрзалізниці, отриману ще в 2019 році, на своє звернення про створення жіночих купе. В ній ішлося про те, що при купівлі квитків у квиткових касах була впроваджена така послуга, але вона начебто не мала попиту серед пасажирів. Що, в принципі, не дивно, зважаючи на популярність купівлі квитків через мобільний застосунок.
Суспільний розголос ще одного випадку насильства у потязі, що стався у 2021 році, став рушійною силоюдо змін: 15 травня 2023 року на сайті Кабміну з’явилася петиція авторства журналістки Ольги Ожогіної з вимогою зробити окремий вагон для жінок та чоловіків у потягах, яка вже за перший тиждень набрала необхідні 25 тисяч голосів і отримала схвальну відповідь КМУ. Укрзалізниця досить швидко розробила механізм та втілила з 12 червня 2023 року ідею в життя, поки що в експериментальному режимі.
Чому купе, а не вагон, і що робити чоловікам?
«Просимо виділити принаймні один окремий вагон для жінок і, відповідно, окремий для чоловіків в усіх потягах АТ “Укрзалізниця”, які слідують маршрутом довше 6 годин. У випадку відсутності місць у «змішаних» вагонах реалізувати квитки в окремі вагони для осіб обох статей. Для ідентифікації статі додати фільтр “стать” при купівлі квитка», – йшлося у петиції Ольги Ожогіної.
Як видно з тексту петиції, її авторка порушувала питання не лише про безпеку жінок, а й чоловіків. Адже як жінки, так і чоловіки, наприклад, можуть відчувати потребу змінити одяг, що зробити у присутності представника іншої статі неможливо. А частину чоловіків, судячи з дописів у соцмережах, дратують малолітні діти, з якими можуть подорожувати жінки в їхньому купе. Ось такі подвійні стандарти: ви, жінки, давайте народжуйте, але нехай ваші діти нам не заважають… Втім, із дітьми подорожують і чоловіки, які теж заявляють, що потребують для них безпеки у потягах.
Однак Укрзалізниця на старті обмежилася створенням лише трьох жіночих купе в усьому вагоні, зазначивши, що спершу відслідковуватиме попит. І це одразу викликало хвилю обурення.
По-перше, жінки, які не бажають подорожувати в компанії чоловіків, так і не почуваються в цілковитій безпеці, якщо частина їхнього вагону – для всіх, а не лише для жіноцтва.
По-друге, не вирішене питання безпеки проїзду в люксах, де всього лише 2 місця і, відповідно, вища ймовірність сексуальних домагань, якщо в такому купе опиняться людирізної статі.
Ці та інші недоліки нововведення, про які розповімо далі, стали приводом для незадоволення тих, хто прагнули кардинальних, а не часткових змін в послугах Укрзалізниці.
У наступній публікації читайте: Частина ІІ: Діти, ціни та хейт
Як ви ставитеся до послуги Укрзалізниці «жіночі купе»?- висловіть власну думку у нашому опитуванні на головній сторінці нашого сайту.
Матеріал створено за сприяння Волинського прес-клубу
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Мітки: жіночі купе, жіноча безпека, захист жінок від насильства, посилення жіночої безпеки, укрзалізниця