В Україні, попри посилення контролю за діяльністю фінустанов, все ще існують банки, які роками займаються незаконним виведенням коштів, рейдерськими атаками на підприємців та іншими багатомільярдними оборудками. Один з таких – це банк «Альянс», фінустанова, що продовжує працювати попри численні судові справи, штрафи від НБУ, звинувачення у масштабних злочинних схемах та багатомільярдних махінаціях.
Масштаби афер, які відбуваються у цій установі, за участі її керівництва та власника, шокують навіть Європу. Нижче – переклад розслідування, яке опублікувало британське видання London24.
Банк “Альянс” був заснований 1992 року у Донецьку. Протягом десятків років своєї роботи він практично ніколи не «світився» на ринку, і завжди був десь на третьому рівні лістингу фінустанов. Попри це, його клієнтами є дуже серйозні підприємства – облгази, аграрні і хімічні підприємства. За «дивним» збігом обставин, всі ці компанії, що обслуговуються у банку «Альянс», наприклад, “Твій Газзбут”, “ЗТМК”, “Ніка-Агротрейд”, “Йе Енергія”, “Хім Трейд” та інші. Вони входять в орбіту впливу проросійського олігарха Дмитра Фірташа (уродженець села Синьків, колишнього Заліщицького, а нині Чортківського району). Тобто, по-факту, йому потрібен був банк для проведення оборудок, і «Альянс» всі ці роки чудово справляється з поставленими завданнями.
ЗМІ неодноразово розповідали про те, що саме ця фінустанова, попри те, що була продана у 2015 році Олександру Сосісу, досі залишається одним з головних конвертаційних центрів Фірташа. Й до того ж, активно допомагає олігарху у різноманітних шахрайських схемах. Одна з таких – кредитування аграріїв.
Як працює «схема» по аграріям
Одними з головних доказів тісних зв’язків між олігархом і банком є програми для аграрного бізнесу. Головна мета цієї афери – заволодіння коштами фермерів, з одночасним їхнім виведенням в афілійовані з банком компанії.
У 2021 році «Альянс» запустив широку рекламну кампанію для українських аграріїв. Фермерам пропонували кредити під купівлю добрив у певних компаній-постачальників. Вони, за даними ЗМІ, належали до Ostchem Holding AG – холдингової компанії, яка об’єднує групу компаній-виробників хімічних і мінеральних добрив. А ця холдингова компанія, своєю чергою, входить до складу фінансово-промислової групи Group DF, власником якої є проросійський олігарх Фірташ.
Пізніше з’ясувалося, що схема «добрива у кредит» з самого початку й до кінця була шахрайською. Компанією, яка була визначена головним постачальником добрив стала «Евотерра Трейд». Вона була створена влітку 2021 року, за місяць до початку рекламної кампанії банку «Альянс». Розмір її уставного капіталу – усього 10 тисяч гривень.
«Евотерра Трейд» не виконала жодного договору про постачання добрив аграріям. Точніше, вона розпочала постачання добрив, однак вони були незначними, і точно не відповідали об’ємам, що були заявлені у контракті.
Пізніше, весною 2022 року, коли фермери, попри виклики воєнного часу, все ж почали посівну, «Евотерра Трейд» відмовилася від постачання аміаку, які були прописані в контракті. Аграріїв поставили перед фактом: або вони купують добрива за підвищеними цінами, або жодних поставок добрив не буде.
В результаті фермери залишилися без добрив, проте з величезними боргами перед банком «Альянс» і заставною сільськогосподарською технікою.
Цікаво, що Ostchem Holding AG не вперше різко підвищував ціни на міндобрива для аграріїв. Однак якщо до війни це виглядало просто як порушення антимонопольного законодавства, то в контексті посівної під ворожими обстрілами це схоже просто на відверте мародерство.
«З метою переконати аграрну компанію у надійності запропонованого банком контрагента, керівництво банку видало цій же компанії «Евотерра Трейд», яка була створена ледь не за місяць до укладання договору та пов’язана з засновниками банку “Альянс”, кредит у розмірі 10 млн доларів. Цей кредит так і залишився не повернутим, але ні банк, ні Нацбанк, ні правоохоронні органи не вживають жодних заходів з цього приводу. Тож, шахрайська оборудка дозволяла не лише заволодіти коштами сільськогосподарських підприємств України, але й виводити гроші з банку через незабезпечені кредити для пов’язаної з банком компанії», – йдеться у журналістському розслідуванні.
До речі, не виключено, що рейдерська атака на агрокомпанію велася, у тому числі, в інтересах ще одного мільярдера-втікача, власника величезного агрохолдингу UkrLandFarming Олега Бахматюка. ЗМІ неодноразово писали про його зв’язки з Фірташем.
Як саме банку «Альянс» вдалося переконати аграріїв піти на таку угоду
По-перше, пропозиція про кредитування в обмін на добрива надходила аграріям безпосередньо від Голови Наглядової ради, акціонера АТ банка «Альянс» Павла Щербаня.
По-друге, для того, щоб оборудка виглядала правдоподібною, «Евотерра Трейд», отримала від банку «Альянс» кредит у розмірі 10 млн доларів. Саме це повинно було переконати фермерів у тому, що постачальник міндобрив є солідною компанією, яка може у повному обсязі виконати свої зобов’язання.
Що цікаво: кредит у 10 мільйонів доларів дійсно був виданий «Евотеррі Трейд». При чому банк «Альянс» не збентежило ні те, що компанії, на момент видачі кредиту, було лише місяць з моменту створення, ні розміри уставного капіталу, ні відсутність будь-яких виробничих потужностей. Тобто, у «Евотерри Трейд» були наявні всі ознаки фіктивності. Однак фінустанова повністю проігнорувала вимоги Нацбанку щодо перевірки підприємств перед видачею кредитів. І тому компанія-оболонка отримала величезну суму у 10 мільйонів доларів.
За даним фактом відкрито кримінальне провадження КП No 12022111380000371, розпочате 28.07.2022 слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України. Нижче наведено кілька фактів з цієї кримінальної справи.
Допитана в якості представника потерпілого …… показала, що 25 березня 2022 року вона була присутня на зустрічі …….. з Бартецьким А. Ю., в місті Рівне, на якій останній повідомив про те, що у ТОВ «Евотерра Трейд» не має необхідного обсягу аміаку і коштів для повернення за непоставлений товар. Обіцяв вирішити питання щодо поставки аміаку та надати забезпечення від себе особисто та інших співзасновників, говорив про те, що йому необхідно вирішити питання щодо способів проведення розрахунків з ТОВ «………» з Щербанем П. П., який є фактичним співвласником всіх товариств, де Бартецький А. Ю. є співзасновником та Щербань П. П. володіє 40 відсотками в статутному капіталі ТОВ «Евотерра Трейд» через Бишку Г. Г. Пообіцяв повернутись через три дні та обіцяв запропонувати реальні шляхи вирішення питання.
«В травні 2022 року, вона також була присутня на зустрічі з Бартецьким А. Ю., та …….., на якій Бартецький А. Ю. повідомив що не має повноважень вирішити питання щодо погашення заборгованості або передати майно в забезпечення виконання зобов’язань, оскільки Щербань Павло, який є учасником ТОВ «Евотерра Трейд», знаходиться за кордоном та не дозволяє йому приймати будь яке рішення направлене на надання гарантій з боку ТОВ «Евотерра Трейд» чи будь яких інших юридичних осіб, якими вони спільно володіють щодо забезпечення виконання зобов’язань за договором поставки аміаку».
Наразі вказане досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженню триває».
Судячи з вищенаведених фактів з кримінальної справи, можна цілком припустити, що саме ці 10 мільйонів доларів, які були видані підставній компанії, стали одним з ресурсів, що дозволили голові наглядової ради банку «Альянс» Павлу Щербаню комфортно жити за межами України, поки країна воює з Росією. Так само, як і голові правління фінустанови Юлії Фроловій. Вона теж виїхала з країни у вересні 2022 року. Цікаво, що всі документи в банку досі підписуються її прізвищем, попри її фізичну відсутність в Україні протягом багатьох місяців. Цікаво, чи є в Україні хоча б один банк, керівництво якого відсутнє в країні понад рік? І чому на це закриває очі Нацбанк?
Заради справедливості, все ж потрібно уточнити, що Щербань таки кілька разів приїжджав в Україну. Однак всі його поїздки стосувались виключно переговорів з правоохоронцями і чиновниками НБУ. Фролова ж з вересня минулого року в країну так і не навідалась.
Чи відображені дані позичальники як повʼязані особи з банком? Питання відкрите. Однак відсутність топ-менеджменту банку «Альянс» в Україні не просто дає можливість їм легко уникати будь-яких слідчих дій, пов’язаних з шахрайськими діями фінустанови. Ба, більше. Антимонопольний комітет 25 липня дозволив Щербаню, який, крім всього іншого, є міноритарним власником банку, купити понад 25% акцій фінустанови. І це попри кричущі порушення, які є у банку. Можливо саме виданий кредит «Евотеррі» і є джерелом коштів для купівлі акцій?
Чому цього «не помітили» в АМКУ і Нацбанку? Чи не тому, що Щербань має хороші зв’язки з представниками силових відомств і в НБУ? Ну й крім того, за словами його співробітників, у нього є «параноїдальна» манія «записувати» всі розмови, особливо з представниками правоохоронних органів та Нацбанку.
«У Щербаня з цього приводу справжній «пунктик». Крім записів розмов, телефонних дзвінків, якщо є можливість, він веде і відеофіксацію зустрічей. Він неодноразово вихвалявся, що має компромат на всіх, у тому числі, на заступників голови Нацбанку, правоохоронців, і навіть на Офіс президента, включаючи Ростислава Шурму, який, за чутками, також допомагає банку уникати відповідальності. А звідки, ви думаєте, з’явилась інформація про хабар Мазурику? Так що тим, хто ще продовжує співпрацювати зі Щербанем потрібно тричі подумати. Бо раптом що – їх може спіткати доля прокурора», – розповів чоловік з оточення голови наглядової ради «Альянсу».
Нагадаємо, на початку літа 2020 року столичного прокурора Мазурика було затримано на місці злочину — в момент отримання 100 тисяч доларів за закриття справи проти посадових осіб і членів правління АТ «Банк Альянс» та подальше вирішення будь-яких проблем з правоохоронними органами.
Дії Мазурика кваліфікували, як шахрайство, службове підроблення та хибне повідомлення про скоєння кримінального злочину.
27 серпня 2020 року підозру у цій справі повідомили також оперуповноваженому 1 сектору 3 відділу 1 управління ГУ КЗЕ Служби безпеки України Андрію Парасочці.
Цікаво, що вже через півроку – у лютому 2021 року Мазурик поновився на роботі.
Тож не виключено, що саме завдяки «потрібним» зв’язкам правоохоронці «закривають очі» на масштабні фінансові «схеми», що діють у банку протягом багатьох років.
Конвертаційний центр
Служба Безпеки України ще у 2014 році підозрювала банк у конвертаційній діяльності та фінансуванні тероризму в «Л/ДНР». За даними слідства, у фінустанові, станом на кінець 2014 року, працював великий конвертаційний центр. Його обіг сягав майже 600 мільйонів гривен. В ході обшуків силовики вилучили з банку печатки установ та підприємств, які працювали в «Л/ДНР», а також низку контактів, що могли бути причетними до фінансування тероризму. Однак далі обшуків справа так і не зайшла. Тому про результати розслідування, станом на сьогоднішній день, досі невідомо.
І це лише один з багатьох епізодів фінансових махінацій.
Вивід капіталу з країни через схему фіктивного імпорту
За даними працівників Нацбанку, за час війни через «Альянс» було виведено за кордон більше 1 мільярда валюти (доларів та євро). Тільки протягом червня-липня цього року банк вивів через компанії, що афілійовані з Фірташем, більше 400 мільйонів валюти (доларів та євро). Не виключено, що цим каналом виводу капіталу користувався і пан Коломойський, який нині перебуває у СІЗО.
При цьому дивує, що у регулятора й досі не виникло запитань щодо того, як банк з долею ринку менше 0,5% викупив більше 10% інтервенцій НБУ.
«Справа в тому, що, за нашими даними, до кінця року всі компанії Фірташа будуть націоналізовані. Тому зараз банк всі кошти конвертує у валюту і виводить за кордон», – пояснив працівник банку, додавши, що до кінця року таким чином планується вивести за межі країни ще 1 мільярд доларів.
«А далі «Альянс» спіткає доля банку «Надра», – додав співрозмовник.
Крім того, за даними ЗМІ, Генпрокуратура кілька років тому проводила досудове розслідування у кримінальному провадженні 42017000000000445 за ознаками кримінальних злочинів, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 211, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367 КК України. У матеріалах кримінального провадження йшлося, що через банк «Альянс», протягом 2017-2018 років, керівництвом облгазів Фірташа за участю азотних підприємств олігарха незаконно виводилися кошти, що спричинило суттєве збільшення заборгованості перед державним НАК “Нафтогаз”. Простими словами, у державної компанії було вкрадено 4 мільярди гривень на користь компаній Фірташа.
У 2019 році Печерський райсуд задовільнив клопотання ГПУ і надав доступ слідчим до документів клієнтів банку «Альянс». Проте розслідування й досі не доведене до кінця.
Борги перед державними компаніями на мільярди гривень
Невиконання банком «Альянс» своїх зобов’язань перед держкомпаніями вже давно стало «притчею во язицех». При чому досі лишається загадкою, як хтось ще наважується співпрацювати з цією фінустановою. Наведемо лише кілька прикладів.
Міноборони
У 2018 році банк «Альянс», виступив гарантом контракту на постачання палива для Міноборони. Сума контракту складала 928 млн грн. На той момент це було еквівалентно близько 37 млн доларів США. Коли компанія-постачальник «Фідея» порушила умови поставки, банк «Альянс» відмовився від гарантійних зобов’язань перед Міноборони. У результаті армія залишилася без палива і без грошей. Пізніше в судовому порядку відомству вдалося відсудити у фінустанови понад 615 тис грн.
НАК «Нафтогаз»
Ще один цікавий нюанс: «Альянс» також має непогашені борги за банківськими гарантіями на 2 млрд грн перед НАК «Нафтогаз». Через це НАК виключив банк «Альянс» з переліку надійних фінустанов.
Юристи на даний момент готують необхідні документи для подачі відповідних позовів до суду. Тож наступна зустріч НАК «Нафтогаз Україна» з банком «Альянс» буде саме там.
“Щодо виведення коштів, то банк неодноразово був помічений в подібних операціях, зокрема і з державними компаніями, коли виступав гарантом певних операцій, а підрядники потім зникали з коштами”, – зазначає економіст Юрій Гаврилечко.
Загалом банк “Альянс” має непогашені гарантії перед державними компаніями на суму 3,2 млрд грн.
“Банк “Альянс” мабуть не хоче виконувати свої прямі зобов’язання з гарантування. За експертними оцінками, наразі у банка настільки складна фінансова ситуація, що тримається він на плаву виключно завдяки тому самому рефінансу НБУ. Саме тому робиться все для затягування судових справ”, – зазначив юрист Олексій Буряченко.
“Укренерго”
Одна з найбільших енергетичних компаній держави «Укренерго» майже два роки намагається витребувати від банку «Альянс» борг на суму близько 2 млрд грн.
Восени 2021 року компанія олігарха Ігоря Коломойського ТОВ “Юнайтед Енерджі” уклала з національною енергетичною компанією «Укренерго» договір на врегулювання небалансів електроенергії.
Говорячи простими словами – докуповувала обсяги спожитої енергії, які виявилися більшими за замовлені, у постачальника.
Гарантії під цей процес надавав банк “Альянс”, на випадок порушення умов договору щодо розрахунків з державною компанією. Сума банківської гарантії становила більше 1 млрд грн. На той момент це було еквівалентно 40 млн дол.
Перший лист із запитом на виплату НЕК “Укренерго” надіслала 9 березня 2022 року, на погашення боргу за гарантією на 560 млн грн. «Альянс» заплатив лише 133 млн грн, і попросив почекати у зв’язку з початком повномасштабного вторгнення.
Однак до сьогоднішнього дня банк так і не виплатив залишки боргу. Більше того: фінустанова разом з ТОВ “Юнайтед Енерджі” заявили, що не будуть виплачувати кошти, оскільки «Укренерго» порушило строки відповідного запиту, норми розрахунку НКРЕКП, за якими укладався договір – неправильні, а суми боргу – інші. Тому їх потрібно перерахувати.
В результаті Київський господарський суд 15 грудня минулого року таки ухвалив рішення про стягнення 1 млрд 114 млн грн на користь НЕК “Укренерго”.
Однак керівництво банку, на чолі з власником Олександром Сосісом і компанією Коломойського, подало апеляцію в Північний апеляційний суд.
Протягом всього часу з моменту подання апеляції судді так і не розпочали її розгляд. Вони то йдуть у відпустки, то перебувають на лікарняному. При цьому судді абсолютно ігнорують законодавчі норми про те, що справа має бути розглянута протягом 60-ти днів.
Головуюча суддя Людмила Кропивна увесь цей час уникала журналістів для дачі пояснень щодо затягування строків справи. Подейкують, що НАБУ розпочало розслідування щодо діяльності Кропивної на своїй посаді. І там є що розслідувати. Як мінімум – за які кошти суддя придбала собі наприкінці 2021 року у елітній Конча-Заспі будинок на 260 кв.м з альтанкою і басейном та 20 сотками коштовної землі. Будинки такої ж площі коштують у Конча-Заспі від 1 млн дол. Втім ціна будинку Людмили Кропивної, вказана у договорі купівлі-продажу, виявилася майже у 8 разів меншою і становить трохи більше 5-ти млн гривень.
Пізніше стало відомо, що чергове засідання апеляційного суду по справі «Укренерго», банку «Альянс» і компанії Коломойського перенесене аж на 7 вересня цього року. При цьому відбулася заміна суддів. Тепер головуючим суддею по цій справі є Геннадій Коробенко. Цікаво чи відреагує НАБУ на дану ситуацію зі зміною складу суду та затягуванням відшкодування збитків державі? Можливо арешт Коломойського врешті призведе до справедливого рішення суду і державі буде відшкодовано збитки.
Махінації з ОВДП
На початку жовтня 2019 р. Нацбанк повідомив, що банк “Альянс” оскаржив у суді штраф у розмірі 2,6 млн грн, який на нього наклав регулятор у серпні того ж року. Причина – “ведення ризикової діяльності у сфері фінмоніторингу”.
Зокрема, регулятор встановив, що банк «Альянс» майже рік – з 03.08.2017 по 26.06.2018 рр. купував і продавав ті самі ОВДП на загальну суму понад 2,5 млрд грн.
В результаті 16 фізосіб – клієнтів банку отримали “штучний” прибуток 57,7 млн. грн. Що цікаво – 98% прибутку клієнти отримали готівкою у касі банку.
“Метою цих фіноперацій може бути легалізація кримінальних доходів, конвертація безготівкових коштів у готівку”, – стверджують у НБУ. Банк став фігурантом у кримінальному провадженні за фактом злочинів із використанням цінних паперів.
Відмивання «брудних» грошей з РФ
Ще один гучний скандал, в якому замішаний банк «Альянс» пов’язаний з компанією “ГлобалМані”. Нагадаємо, прокуратура та НАБУ підозрюють банк “Альянс” у відмиванні брудних грошей, у тому числі на окупованих РФ територіях Донбасу та Криму.
Так, Голосіївський районний суд Києва у рамках справи №752/19100/20, розглянувши клопотання Київської прокуратури з кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 7 травня 2020 року за № 4202000000 кримінальних злочинів, передбачених ч.2 ст. 222 (Шахрайство із фінансовими ресурсами), ч.3 ст. 209 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу України, зобов’язав банк “Альянс” розкрити рух за рахунком платіжної системи GlobalMoney (ТОВ “ГлобалМані”, Global24) та надати доступ слідчим та прокурорам до банківської документації.
Наприкінці вересня 2020 року Печерський районний суд міста Києва наклав арешт на кошти, що знаходяться на розрахункових рахунках ТОВ “ГлобалМані”, відкритих у банку «Альянс». Однак, за даними ЗМІ, фінустанова відкрила нові рахунки ТОВ “ГлобалМані”, а саме – UA083001190000026501043103002.
Саме завдяки таким «схемам» ТОВ “Глобалмані” протягом 2019−2020 років відмило та вивело до Росії 6,5 мільярда гривень злочинних доходів.
Більше того, за даними ЗМІ, через “ГлобалМані” та банк “Альянс” здійснювалися транзакції оплати купівлі наркотиків. Фінустанова, як з’ясували журналісти, приймала гроші у клієнтів без ідентифікації, порушуючи вимоги НБУ та сприяючи кримінальній діяльності наркоторговців.
На сьогоднішній день, до речі, «Альянс» готується зайняти нішу виведених з ринку банків “Айбокс” і “Конкорд”. Йдеться про легалізацію коштів, отриманих тіньовим гральним бізнесом з оборотом не менше ніж 15 мільярдів гривень на місяць. Для цього «Альянс» навіть раптово відкрив низку відділень по всій країні, хоча до цього роками у банку не було жодного відділення, крім центрального.
За даними джерел в НБУ, банк вже отримав на це «схвалення» регулятора. Його пролобіював заступник Андрія Пишного Дмитро Олійник. Він, за даними ЗМІ, є куратором збору «данини» з обмінників. Через це він вже потрапив в поле зору НАБУ. Нещодавно правоохоронці задокументували Олійника у столичному нічному клубі, де він перебував у компанії сумнівних осіб. При чому, за словами очевидців, заступник голови НБУ, судячи з його поведінки, був під впливом невідомих речовин.
Ну й наостанок, банк «Альянс» активно обслуговував нафтові компанії кума президента РФ Віктора Медведчука, телеканали Медведчука/Козака, та особисті рахунки Фірташа.
Чому немає реакції НБУ
Всі вищенаведені факти – далеко не повний список «схем», які реалізовувалися банком «Альянс». Адже у реєстрі судових рішень ця фінустанова фігурує у 11,5 тис. справ! Чому ж досі немає реакції Нацбанку?
Нинішній голова НБУ Андрій Пишний, як принциповий керівник, може реально вплинути на ситуацію щодо банку «Альянс», і нарешті припинити всі фінансові оборудки, що діють у фінустанові. Однак йому потрібно ретельно перевірити своє оточення, у тому числі, своїх заступників. Адже колишній голова Нацбанку Кирило Шевченко продовжує зберігати свій вплив на регулятор через своїх людей, які досі працюють у НБУ.
Справа в тому, що Шевченко, якого НАБУ оголосило в розшук, був тісно пов’язаний з керівництвом банку «Альянс». За даними ЗМІ, він прокручував підозрілі угоди з ОВДП на біржах, а також проводив сумнівні операції з “Київметробудом”, з ознаками фіктивності та незаконною готівкою. При чому одразу 211 млн гривень.
“СБУ встановило, що протягом 2017-2018 років службові особи низки банків, у тому числі, банку “Альянс”, діючи за попередньою змовою з посадовими особами ТОВ “І-Нвест” та ЗАТ “Майстер Брок”, у режимі так званого “групового звіту”, здійснили дії, спрямовані на маскування незаконного походження коштів у сумі понад 86 млн. гривень, з метою легалізації (відмивання) доходів”, – писали журналісти. До речі, правоохоронці почали розслідувати нову справу проти ексголови НБУ. Цього разу – за статтею 255 КК – створення злочинної організації, яка скоювала тяжкі й особливо тяжкі злочини. Цікаво, чи включили банк «Альянс» до злочинної організації?
А Шевченко вже довгий час перебуває у австрійському Відні, саме там, де знаходиться проросійський олігарх Фірташ, який десятиліттями використовував банк «Альянс» для своїх оборудок. Натомість Шевченко пролобіював відсутність перевірок в банку «Альянс» та продовжує лобіювати інтереси цієї фінустанови в НБУ.
Співпадіння? Навряд чи.
До речі, отримати політичний притулок в Австрії ексголові Нацбанку, вдалось саме за допомогою юристів Фірташа, які, до речі, готують документи для отримання політичного притулку й Щербаню. До речі, подейкують, що ще до початку війни голова наглядової ради банку Альянс літав у Відень кілька десятків разів і зараз проживає у столиці Австрії, поряд з Фірташем, Шевченком, аграрним мільярдером Бахматюком та більшістю вигнанців про яких йдеться у розслідуванні «батальйон Відень».
Але повернемось до Шевченка з Фірташем, яких пов’язують більш давнішні справи. Саме ексголова НБУ відпрацював свого часу цікаву схему по виведенню коштів за межі країни. Йдеться про часи, коли Шевченко був власником «Терра банку». Тоді він розмістив 40 млн дол на коррахунку в австрійському Meinl bank, які в подальшому були списані в погашення заборгованості невідомої «офшорки». Зараз за такою ж схемою Фірташ виводить кошти з банку «Альянс» за кордон. І йтися може про десятки мільйонів доларів. Тобто, його компанії активно кредитуються в європейських банках. Забезпеченням по цих кредитах виступають кошти «Альянсу», що розміщенні на коррахунках в європейських банках. До речі, подейкують, що ще до початку війни голова наглядової ради банку Щербань літав у Відень не менше 30 разів. Чи не для координації дій по «схемам» у «Альянсі» з Фірташем?
Ще кілька слів про Шевченка і Нацбанк. Саме завдяки його перебуванню на посаді голови НБУ, банк «Альянс» продовжував нарощувати борги перед регулятором, без погашення кредиту рефінансування. Це й не дивно, адже за головування у НБУ Шевченка, у «Альянсі» по факту, не було жодної перевірки. А ті, що були заплановані, – відбувались просто «на папері». Саме тому за час відсутності будь-якого моніторингу з боку регулятора, банк наростив кредитний портфель з компаній, що афілійовані з Фірташем. При цьому, такі, як «Евотерра Трейд», про яку ми писали вище: жодної фактичної діяльності та нульова звітність. Яка їхня реальна кількість у банку, знають, напевне, лише топ-менеджмент фінустанови, Шевченко, що прикриває банк, і Фірташ.
Поки правоохоронці мовчать, Фірташ нарощує вплив через Кличка
І поки суспільство чекає реакції від фінмоніторингу, НАБУ, ДБР, прокуратури та інших правоохоронних органів результатів по розслідуванню справ у банку «Альянс», Фірташ продовжує нарощувати через банк «Альянс» вплив на різні політичні групи України.
Так, весною цього року люди мера столиці Віталія Кличка провели зустріч з Фірташем у Австрії. ЗМІ неодноразово розповідали, що очільника столиці та проросійського мільярдера пов’язують давні тісні стосунки. Тож тепер вони знову вирішили, що будуть корисні одне одному.
Говорили, за даними ЗМІ, про підтримку на майбутніх виборах Президента. Люди Кличка заявили, що мер столиці готовий «грати брудно» проти адміністрації Володимира Зеленського, аби стати новим головою держави. Тому зараз вони активно розпочинають «чорну» PR-кампанію проти нинішнього Президента та голови його Офісу Андрія Єрмака, щоб поступово дискредитовувати його як в очах українців, так і міжнародних партнерів. На тлі націоналізації облгазів Фірташа, яка завершиться до кінця цього року та титанових підприємств ще одного мільярдера-втікача Костянтина Жеваго, та інших опальних олігархів, пропозиція людей київського мера була підтримана. До цієї брудної PR-кампанії активно підключився і Щербань, який, як ми писали вище, постійно «пише» всі розмови, у тому числі, з правоохоронцями, НАБУ, НБУ і представниками Офісу президента. І, за його власними словами, має «достатньо» компромату на ключових осіб держави.
Натомість Фірташ запропонував Кличку перевести на обслуговування до банку «Альянс» найбільші комунальні підприємства міста, будівельні компанії з орбіти мера, що освоюють багатомільярдні підряди на дороги, бруківки та сквери під час війни. Також домовились фінансувати через банк будівельні компанії Кличка за рахунок коштів міста, що будуть розміщенні у фінустанові.
«Мийка» на двох
Крім того, за даними джерел з оточення київського мера, Фірташ погодився спільно з Кличком розвивати «власний» банк. Через нього Кличко зможе «ганяти» бюджетні кошти міста і кредитувати ними власні будівельні компанії та передвиборну програму. Подібний досвід у нього вже був на прикладі банку «Хрещатик». А Фірташ у банку буде налагоджувати нові «схеми», за якими зможе й надалі виводити капітал за кордон. На даний момент для нього це неймовірно актуальне питання, адже днями в Україні було заарештовано 7,4 млрд грн його активів.
Тож невдовзі після розмови з Фірташем столична влада розмістила на рахунках банку «Альянс» 600 млн грн комунального підприємства “Київтеплоенерго”.
Чи довго пролежать там ці кошти? Навряд чи. Адже «схеми» по виведенню коштів з банку «Альянс» налагоджені роками. Тож не виключено, що невдовзі столичний очільник, як і у випадку зі скандалом з укриттями, буде знову грізно обіцяти з екранів телевізорів «знайти і покарати винних».
Але в цілому масштаби корупційних афер у банку «Альянс» не можуть не вражати. Як і повна бездіяльність Нацбанку, правоохоронних органів та держслужби фінмоніторингу. Хоча можливо їх нарешті змусять почати рухатися, якщо не численні повідомлення у ЗМІ про оборудки у банку «Альянс», то партнери з США.
Адже за даними наших джерел, низка клієнтів «Альянсу», вже звернулися на «гарячу лінію», яка була відкрита посольством США для повідомлень про факти корупції та зловживання, які впливають на підтримку України. У зверненнях були викладені конкретні факти всіх масштабних афер у фінустанові.
Тож тепер слово, якщо не за українськими правоохоронцями, то за американськими. Які, до речі, дуже хочуть екстрадувати Фірташа та посадити його на 50 років за ґрати. І саме оборудки у банку «Альянс» цьому можуть конкретно допомогти.
Фірташ, до речі, з метою уникнення екстрадиції до США отримав статус радника постійного представництва Республіки Білорусь при міжнародних організаціях у Відні. Та чи допоможе це йому, коли всі його оборудки через банк «Альянс» будуть розкриті і доведені, а РНБО націоналізує все майно в Україні? Час покаже.
Зоряна Гайда
Джерело: https://antikor.com.ua/