Неординарну, як для Тернополя історію розповіла Катерина Посохова, мама Святослава, які два роки з початком воєнних дій вимушено проживають у Тернополі. Виявляється, щоби взяти книгу для дитини у Тернопільській обласній бібліотеці для дітей мамі виставили рахунок у 600 гривень.
– На першій фотографії Святослав, який дуже любить читати. Це не постановочне фото. Навпаки – прошу прибрати книгу, щоби сфотографувати біля замку, а він не може відірватися. Читає дома, на прогулянці, у лікаря на прийомі… На другому фото директорка і заступниця директорки Тернопільської обласної бібліотеки для дітей, які вважають, що Святослав “може написати в бібліотечних книжках “слава росії”, тому побоюються видавати йому книжки, – розповіла Катерина Посохова.
Більше 2 років в Тернополі Свят ходив в міську бібліотеку біля школи. Перечитав багато, жодних нарікань не мав. В черговий візит бібліотекар порадила звернутись до значно більшої – обласної бібліотеки.
– І ось тут ми дізналися, що дитина в Тернополі “не своя”, а які можуть бути книги для не своїх? За 2 обрані книги (старенькі і в ганебному стані) на абонементі нам виставили рахунок у 600 грн. Така, типу, застава, бо довіри до нас нема. Ми щиро здивувалися. На що почули оце все про “можете написати “слава росії”, ” такі як ви вже багато книг у нас потягли”. Але ж які ми? Офіційно зареєстровані в місті, працюємо, навчаємось – дитина в місцевій школі, має відмінні успіхи. Сказати, що Свят засмутився – це нічого не сказати. При нас видають дітям книги без проблем, але не йому. Годинна розмова про неприпустимість дискримінації. Заступниця директорки здається – книги дають на загальних засадах, але настрій зіпсовано.
Прочитали. Приходимо здавати – вчасно, книги цілі. Перше, що каже бібліотекар – більше вам книг без застави не дамо. Чому? Розмовляйте з директоркою – так написали на вашому формулярі. Далі знову тривала розмова з директоркою, її заступницею. Знову чуємо всі догми світу про переселенців, яким не можна довіряти хоч скільки б вони жили в Тернополі. Намагаюсь спокійно апелювати до Конституції, де всі громадяни рівні тощо. У відповідь – або платіть, або ідіть, або поліцію викликаємо, – каже пані Посохова.
Нагадаємо, згідно українського законодавства, базові послуги в бібліотеці, такі як видача книг, надаються безкоштовно.
З сайту бібліотеки: “3. Права користувачів
3.1. Громадяни України незалежно від статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних та релігійних переконань, місця проживання мають право на бібліотечне обслуговування, яке може бути у формі: абонемента (у тому числі міжбібліотечного), системи читальних залів, дистанційного обслуговування засобами телекомунікацій, бібліотечних пунктів, пересувних бібліотек (бібліобусів).
3.2. Громадяни України, підприємства, установи та організації мають право вільного вибору бібліотек відповідно до своїх потреб”.
Чекаємо на пояснення ситуація, яка трапилася від працівників бібліотеки….
Ситуація і справді неординарна і, думаємо, для призначення перевірки буде доречним звернутися до Омбудсмена Дмитра Лубінця, адже порушення прав дітей є неприпустимим в умовах війни.
Дізнавшись про цей випадок, тернополяни і не лише вони, глибоко вражені цією історією, та пропонують Святославчикові замовити його літературні вподобання, а вони готові за них заплатити, а деякі видавництва вирішили підтримати Святослава і подарувати йому книжечки від їхнього видавництва.
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Мітки: бібліотека, дитина, книга