Цьогоріч відбулося катастрофічне обміління річки Дністер. Три покоління жителів, які живуть вздовж річки такого не пам’ятають. Це загрожує веденню домашніх господарств, браком питної води, де вона береться з річки. Зараз у риби період нересту, загинуло все. Крім того загинули всі придонні істоти які не пересуваються. В цілому це екологічна катастрофа для регіонів Дністра, вважає відомий тернопільський еколог, голова ГО «Екоальянс» Олександр Філь.
Чи було це прогнозовано і від чого це залежить?
– Так це було прогнозовано, бо Гідрометцентр веде постійний моніторинг ситуації і робить прогноз по водності..
Що так катастрофічно вплинуло на водність річки?
– На річці розташовані ГЕСи у районі Нижнеднвстровська. Функції регулювання рівнів водосховищ і об’єму стоків виконує Держводагенство України через міжвідомчу комісію. Але те, що сталося було новиною для Держводагенції, і її керівник проводив «розбори» з регіональними офісами водних ресурсів у областях, де протікає Дністер. А міністр екології та природних ресурсів Руслан Стрілець невірно поінформував жителів України про ситуацію – «Нічого страшного немає, усе відбувається у штатному режимі» Що це означає? Держводагенство втратило фаховий рівень і неспроможно забезпечувати ефективне керівництво галузі. Керівник Держводагенції Михайло Янчук ніколи не працював у водній галузі, профільної освіти немає. Думаю, що це державний злочин призначати керівниками такої стратегічної галузі непрофесіоналів, – заявив Олександр Філь.
Варто додати, що водою з Дністра як питною користується 5 млн. людей.
Довідково: Споруди Дністровської ГЕС розташовані на відстані 678 км від гирла Дністра. Гребля ГЕС створила водосховище завдовжки 194 км із площею дзеркала 142 км² та обсягом 3,0 млрд м³, у тому числі корисним – 2,0 млрд м³. Максимальна глибина водосховища – 124 м. Водосховище дозволяє здійснювати сезонне регулювання стоку Дністра з переходом на багаторічне та забезпечити зрошення 500 тис. га орних земель. Крім того, населені пункти Молдови та України, розташовані на берегах Дністра від ГЕС до Чорного моря, не страждають від руйнівних дій паводків та весняних льодових заторів.
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Мітки: ГЕС, Дністер