Forbes оцінив вартість корисних копалин України у $14,8 трлн. На початок 2005 року розвідані запаси оцінювалися в урядових документах як «$150 000 на душу населення, а за оцінками західних експертів — понад $200 000», що відповідало сукупній оцінці $7−10 трлн.
Наразі ж ця сума зросла майже до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припадають лише на три області – Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.
В загальній вартості корисних копалин 62% забезпечує кам’яне вугілля, 14% – залізна руда, кожен з інших активів — менше ніж 5%. Загальний обсяг корисних копалин — 111 млрд тонн.
Вартість покладів корисних копалин на Тернопільщині зараз оцінено у $14 мільярдів. Тут розвідано й обстежено понад 300 родовищ вапняків, крейди, мергелю, гіпсу, кварцового піску, пісковиків, цегельно-черепичних глин, суглинків і піщано-гравійної суміші. Крім того, в області є поклади торфу, бурого вугілля, мінеральних вод, лікувальних грязей тощо.
Буре вугілля присутнє в Кременецькому, Шумському і Зборівському районах. Деякі з родовищ розроблялися раніше, але внаслідок нерентабельності шахт вони законсервовані.
Родовища торфу зосереджені в основному в північній і північно-західній частинах Тернопільської області.
Невеликі скупчення фосфоритів трапляються у відкладах сеноману на берегових схилах Дністра та його приток. Промислового значення вони не мають.
Найкраще забезпечені сировиною для цегельно-черепичного виробництва центральні райони області. Тернопільщина володіє незначними розвіданими запасами гіпсів та ангідритів, вапняків, крейди будівельної, каменю облицювального та пиляльного, сировини для скляної промисловості. Таким чином, область має у своєму розпорядженні лише окремі види будівельної сировини, у першу чергу, карбонатну сировину (вапняк, мергелі, крейду, доломіти), меншою мірою – глинисту (суглинки, глини), пісок, гіпси.
Сировина для будівельної кераміки розвідана практично у кожному районі, хоча і в незначних кількостях (1–5 млн. т). На даний час розробляються 29 родовищ і один об’єкт обліку, ще понад 90 родовищ детально розвідані, взяті на баланс та числяться у резерві.
Розміщення родовищ вапняків на території області вкрай нерівномірне: поклади відомі у 8 районах, однак 95% запасів сировини для вапна зосереджені у Підволочиському, Збаразькому й Бережанському районах.
Значні запаси на Тернопільщині також сировини для виготовлення цементу (понад 97 млн. т), каменю будівельного (понад 94 млн. т), будівельної і грубої кераміки, піску будівельного. Запаси сировини для виробництва щебеню і буту відомі майже у всіх районах області, однак біля половини запасів припадає на Борщівський район.
Родовища гравійно-галечникових матеріалів зосереджені на півдні області, приурочені до заплав, надзаплавних терас Дністра та його приток. Вони майже не вивчені і розробляється лише кілька родовищ.
Найбільше родовищ кварцового піску виявлено у північній та центральній частинах області. Тут налічується понад 50 родовищ. В основному це піски будівельні.
Крейда поширена у північній частині Тернопілької області. Промислова розробка ведеться в околицях Кременця.
Гіпс зосереджений у Придністров’ї, де розташовано понад 20 родовищ. Найбільші поклади гіпсу зосереджені на межиріччі Серету і Збруча. Загальні запаси обчислюються десятками мільйонів тонн. Але промислова розробка ведеться лише на Головчинському родовищі Заліщицького району.
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Мітки: корисні копалини, новини Тернопільщини