Найсвіжіше:
• Громада на Тернопільщині попрощалася з загиблим на Донеччині прикордонником • Постачальник, з яким Міноборони розірвало угоду на 2 млрд грн, і далі працює з військовими частинами Тернопільщини • Захворюваність на грип та ГРВІ: Тернопільська область – єдина в Україні, в якій перевищено епідпоріг • Влада міста на Тернопільщині підозрює комунальників у нецільовому використанні палива • У п’ятницю Кременець попрощається з колишньою головною редакторкою місцевої газети • Як правильно вибрати корм та добавки для птиці? • У Тернополі п’яна мама загубила 9-річного сина • Подарунок за плідну співпрацю? Студентка-донька Труша “купила” квартиру в Тернополі • 16 футбольних команд змагатимуться у Лізі чемпіонів та Лізі Тернопільщини • Митрополит Василій Семенюк зрікся керівництва Тернопільсько-Зборівською архиєпархією • «Вчасна домедична допомога на полі бою – це врятоване життя як побратимів, так і своє власне», – бойовий медик з Тернополя Василь Кишкан • Вища футбольна ліга Тернопільщини: дубль Валентина Білика приносить перемогу «Дністру» • Стікаючи кров’ю, майже 30 хвилин йшов до лікарні: на Кременеччині чоловік завдав два ножових поранення знайомому • На Тернопільщині померла 43-річна жінка, яку жорстоко побив син • Вища футбольна ліга Тернопільщини: «Агрон» зробив ще один крок до чемпіонства • На Луганщині загинув старший сержант з Тернопільської області • Після резонансних справ довкола МСЕК, цю структуру перевірятимуть і на Тернопільщині • Тернопільська мерія оприлюднила графік осінніх канікул в усіх школах • У Почаєві міськрада та УПЦ МП оскаржують передачу державі монастиря • 49 прокурорів Хмельниччини на чолі з обласним прокурором оформили інвалідність, “дахуючи” корупційну схему керівниці МСЕК – Юрій Бутусов • Здорожчають на 10-15% – молочка, овочі, яйця та м’ясо • Стали відомі дата та місце проведення фіналу Ліги чемпіонів Тернопільщини • Важка хвороба забрала життя ще одного мужнього воїна з Тернопільщини • Мобілізація по-новому: які зміни підготували для українців • Мешканці Тернопільщини можуть масово втратити пільги на комуналку – що важливо знати
rss

Безпечний освітній простір Тернопільщини потребує покращення – результати дослідження


Опубліковано: 26 Липня 2024р. о 12:35

Повномасштабна війна в Україні та зумовлені нею щоденні загрози і ризики накладають свій відбиток на особливості організації освітнього процесу в усіх регіонах країни. Зокрема, зберігають актуальність питання щодо створення та забезпечення функціонування безпечного простору для учнів і працівників у закладах освіти Тернопільщини, адже, зважаючи на вимоги чинного законодавства, гарантування безпечних умов навчання і праці є першочерговим завданням засновників і керівників шкіл, дошкільних та позашкільних закладів.

Управлінням Державної служби якості освіти у Тернопільській області у співпраці з головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області другий рік поспіль проводиться регіональний моніторинг з метою виявлення та відстеження тенденцій щодо гарантування безпекових умов в освітньому процесі, визначення чинників, що впливають на організацію безпечного освітнього процесу, виявлення проблемних питань, що потребують першочергового вирішення при підготовці закладів освіти до нового навчального року. Протягом квітня – червня 2024 року здійснено опитування керівників, педагогічних працівників, батьків здобувачів освіти закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти, а також здобувачів освіти віком від 14 років і старших в усіх територіальних громадах області. Всього в анкетуванні взяли участь 11209 респондентів, що свідчить про значну зацікавленість батьківської, учнівської та учительської спільнот у поліпшенні безпекової ситуації в умовах воєнного стану.

Порівняння даних двох циклів моніторингу дозволяє відстежити певні позитивні зміни, які можуть бути початком відповідних тенденцій:

– зростає частка закладів освіти, які працюють за очною формою організації освітнього процесу;

– облаштовано укриття різних типів у понад 96% закладів освіти, які потрапили до вибірки моніторингу;

– простежується тенденція щодо зростання частки батьків, повністю задоволених станом облаштування укриттів у закладах, де навчаються їхні діти;

– зростає частка закладів освіти, у яких здійснюються регулярні навчання та інструктажі з охорони праці, безпеки життєдіяльності, з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;

– зросла частка закладів, у яких встановлено комплекси тривожної сигналізації: майже в чотири рази у ЗДО та у два рази в ЗЗСО й ЗПО, наявні системи зовнішнього та внутрішнього відеоспостереження – у понад три рази в ЗДО й ЗЗСО та в чотири рази у ЗПО.

Однак, за результатами моніторингу також простежується ряд проблемних питань, які потребують першочергового вирішення при підготовці закладів освіти до нового 2024/2025 навчального року. Так, у зв’язку із внесенням змін до Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, перші поверхи будівель виключено з переліку об’єктів, які можна використовувати для укриття населення, тому в закладах освіти, де в якості укриттів використовувалися приміщення на першому поверсі, наразі наявна потреба в облаштуванні до початку нового навчального року нових укриттів, які відповідали б вимогам законодавства. Крім того актуальними є такі проблемні питання:

– залишається значна частка закладів освіти де укриття вимагають ремонту, дообладнання, приведення у відповідність до вимог, щоб забезпечити навчання за очною формою у 2024/2025 навчальному році. Лише близько половини опитаних здобувачів освіти та їхніх батьків зазначили про повне забезпечення укриттів питною водою, харчами, засобами надання медичної допомоги. Менше третини ЗЗСО та ЗПО зазначили про можливість проведення в укриттях навчальних занять для усіх класів/груп. Головними причинами, які перешкоджають проведенню занять під час перебування в укриттях, керівники та педпрацівники вважають відсутність необхідних меблів та обладнання недостатню місткість укриттів, низьку температуру, наявність проблем з мотивацією здобувачів, концентрацією їхньої уваги під час занять в укриттях.

– у 70% опитаних ЗЗСО, 50% ЗПО та 30% ЗДО наявні власні системи оповіщення щодо настання надзвичайних ситуацій (подій). Головними каналами інформації, що сповіщають учасників освітнього процесу, залишаються повідомлення у мережі Інтернет, месенджерах або вуличні гучномовці, звук яких чутно з приміщень закладів освіти; в жодному закладі не встановлено систем оповіщення, адаптованих для осіб з порушенням слуху і зору, що свідчать про невиконання у повному обсязі вимог законодавства про організацію оповіщення.

– при організації якісного медичного обслуговування закладів освіти є відсутність медичних працівників у штатних розписах значної частини закладів дошкільної  та загальної середньої освіти, а також висока частка педагогічних працівників ЗЗСО, які не проходили підвищення кваліфікації з питань надання домедичної допомоги протягом останніх 5 років (40% респондентів).

– в Тернопільській області наявна досить значна частка закладів, де у зв’язку з неможливістю формування повноцінної психологічної служби її функції виконують інші педагогічні працівники: у ЗЗСО здобувачі за наданням консультацій, порад, підтримки чи допомоги в основному звертаються до своїх класних керівників і лише 10% до психологічної служби. Зросла частка здобувачів у ЗЗСО, які вважають перебування у своїх закладах освіти цілком або здебільшого небезпечним і некомфортним, спостерігається зростання частки учнів, які відчувають гостру потребу в заходах психоемоційного розвантаження або вважають їх проведення хорошою ідеєю. Особливо це стосується опитаних здобувачів освіти, яким від початку повномасштабних воєнних дій довелося змінити заклад.

В умовах війни особливо актуальним залишається забезпечення своєчасного і систематичного надання психологічних консультацій та підтримки здобувачам освіти, проведення заходів психоемоційного розвантаження для педагогічних працівників.

Зважаючи на результати моніторингу, управлінням Державної служби якості освіти у Тернопільській області надано рекомендації засновникам та керівникам закладів освіти з метою організації якісної та своєчасної роботи з підготовки до нового навчального року та гарантування безпекових умов в освітньому процесі. Повний звіт за результатами моніторингу оприлюднено на офіційному вебсайті Державної служби якості освіти.

За матеріалами управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області


Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Автор: Рубрика:
Мітки: ,





Новини
18 Жовтня
17 Жовтня
16 Жовтня
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше