Кожна жінка мріє народити та виносити здорову дитину. Планування вагітності та вибір лікуючого лікаря – приємні клопоти. Однак не всі жінки впевнені у професійності лікарів. Серед майбутніх матусь існує стереотип, що звертатися варто до медиків із досвідом роботи чи то знайомих, а ще краще – до родичів. Мало хто може припустити, що у нашому місті є молодий, перспективний лікар, котрий за свій короткий досвід роботи має когорту пацієнтів, яких успішно лікує, а є й такі, котрих вилікував від безпліддя. Олександр Олександрович Бадюк поділився з нашими журналістами досвідом успішного планування вагітності та що робити в разі невтішно поставленого діагнозу.
«До 3-го курсу був переконаний, що буду хірургом»
– Пане Олександре, розкажіть трохи про себе.
– Я – тернополянин. Родина у мене тісно пов’язана з медициною. Мої батьки – медики, тому вибір професії не змусив довго чекати. Навчався у Тернопільському медичному університеті, до 3-го курсу був переконаний, що піду слідами батька, буду хірургом. Однак доля повернула в інший бік. Навчався шість років, інтернатуру проходив на базі другої міської лікарні. І зараз я – акушер-гінеколог у гінекологічному відділенні. Моя робота мені подобається. Вчитися продовжую з кожним днем, бо ця спеціальність, як і багато інших, вимагає великої віддачі та багато знань. Я пишаюся, що гінекологія стрімко розвивається. На даний час у цій сфері є безліч сучасних лабораторних обстежень та ефективних методів лікування.
– Чим корисні такі методи у Вашій сфері діяльності та чи застосовуються вони в Тернополі?
– Наше місто має достатньо техніки, котра дозволяє на ранніх термінах побачити захворювання, призупинити його розповсюдження, а також виявити, чому саме не настає вагітність. Або ж встановити розміри та наявність пухлини. До прикладу, є така процедура, котра зветься гістероскопія. Це огляд порожнини матки з метою встановлення діагнозу або проведення оперативних втручань. Огляд відбувається за допомогою відеокамери. Використовується він при поліпах цервікального каналу та ендометрії, аномальних маткових кровотечах, субмукозних вузлах, міомах, внутрішньоматковій синехії, безплідді, деяких вадах розвитку матки (дворога матка, подвоєння тіла, перегородка матки), а також для взяття біопсії. Під контролем гістероскопії проводиться більшість внутрішньоматкових хірургічних втручань. Дана процедура проходить під загальним знеболенням. Через дві-три години жінка спокійно може бути вільною.
«Вчасна діагностика сприятиме здоровому зачаттю та вчасному народженню дитини»
– Розкажіть про причини безпліддя?
– Насправді причин є дуже багато. Гіпотеза про те, що не дає Бог, звісно, має право на існування, але з медичної точки зору повинно все пояснюватися. Для початку всі ми розуміємо, що в зачатті дитини беруть участь двоє. Тому якщо довгий час у вас не виходить отримати заповітні дві смужки на тесті для вагітності, варто звернутися до спеціаліста. Чоловіку обов’язково потрібно здати аналізи, котрі зможуть виявити активність його сперматозоїдів. Якщо у чоловіка виявлено проблему, хороше і вчасне лікування обов’язково дасть позитивний результат. У жінки причиною безпліддя можуть бути порушення або відсутність овуляції. Це коли порушений цикл виходу та дозрівання яйцеклітини. Причина цього – гормональний збій, стреси або ж перенесена інфекція чи хвороба яєчників. Наступною причиною може бути непрохідність маткових труб, на це впливають інфекції, переривання вагітності на ранніх термінах тощо. Також існує таке поняття, як патологія матки, це змінена форма, вроджені дефекти, запальні зміни ендометрії. Саме на стан матки жінкам варто звертати особливу увагу, адже це орган, в якому не лише розвивається маленький організм, він його виношує, і вчасна діагностика того чи іншого захворювання сприятиме здоровому зачаттю та вчасному народженню дитини. До прикладу, є таке захворювання, як поліп цервікального каналу – це надмірне осередкове розростання незміненого епітелію каналу шийки матки у вигляді виросту доброякісного походження. Майже завжди присутність поліпів у шийці матки супроводжується наявністю якогось гінекологічного захворювання. Запідозрити поліп можна за допомогою одного гормонального аналізу (тестостерон вільний), а діагностувати на УЗД при умові, що обстеження проводять вагінальним датчиком. Поліп є однією з найчастіших причин безпліддя, адже можна закривати просвіт цервікального каналу, тим самим перекриваючи доступ сперматозоїдів. Лікування існує хірургічне – діагностичне вишкрібання або гістероскопія. Поліп має тенденцію до частих рецидивів, тому після його видалення потрібне правильне ефективне лікування.
«Усім, хто планує вагітність, обов’язково треба обстежити свою щитовидну залозу»
– На що варто звертати особливу увагу перед плануванням вагітності?
– На здоров’я щитовидної залози. Якщо з якихось причин щитовидна залоза виробляє мало гормонів, тоді у гіпофіз поступає сигнал і рівень тиреотропного гормону (ТТГ) зростає. Цей стан називається гіпотиреоз. До 15-16 тижнів плід не виробляє сам ТТГ, а отримує його від матері, закладка нервової системи, для якої потрібен цей гормон, настає вже з 3-го тижня. Тому всім, хто планує вагітність, обов’язково треба обстежити свою щитовидну залозу, здати всі необхідні аналізи.
– Які поради можете дати стосовно планування вагітності?
– Для початку любити одне одного, поважати. Тому що дитина з перших днів зачаття відчуває настрій батька та матері. Бажана вона чи ні. Але все-таки, крім поваги та любові, я би порекомендував слідкувати за своїм здоров’ям. Приймати фолієву кислоту, виключити патологію щитовидної залози, разом із партнером обстежитися на TORCH-інфекції, почати прийом профілактичної дози вітаміну D, включити в раціон продукти, багаті омега-кислотами. При надлишковій масі тіла варто зайнятися своїм здоров’ям, оскільки надлишкова вага – це фактор ризику ускладнень під час перебігу вагітності, нормалізувати режим сну, виключити шкідливі звички, статеве життя повинно бути регулярним – 2-3 рази в тиждень. Найкращий період для зачаття дитини – це два, три дні до овуляції або два дні відразу після неї. Я закликаю всіх вчасно вагітніти, та без проблем виносити та народити здорове малятко. Проте не забувайте піклуватися про своє здоров’я. Не відкладайте вчасні походи до лікаря. Попереджайте свої можливі захворювання. Я категорично забороняю своїм пацієнтам лікуватися мережею інтернет або ж порадами найкращих подруг. Запам’ятайте: відповідальність за наслідки у ваших руках!
Соломія Вершигора
Невигадана історія
Ми розшукали жінку, котра лікувалася та спостерігається в Олександра Олександровича. Тернополянка Віта розповіла нам, що знайомство з ним відбулося, коли вона потрапила до лікарні з сильними болями внизу живота та кровотечею. Пізніше виявилось, що у жінки стався викидень (з етичних міркувань ми не вказуємо її прізвища).
– У мене були проблеми зі здоров’ям, я довго не могла завагітніти, але коли це сталося, дуже зраділа. На обліку я ніде не стояла, термін був дуже малий, приблизно чотири-п’ять тижнів. До приймального відділення потрапила, коли самопочуття було дуже поганим. Найперше, що зробив пан Бадюк, – це адекватні поради та швидка допомога. Він мене підтримав та переконав, що все буде добре. Зараз рідко зустрінеш лікаря, який буде разом з тобою співпереживати твій біль. Одразу йому повірила та вирішила, що подальше лікування буде лише під його контролем. Приступивши до лікування, Олександр Олександрович розповів, що таке гістероскопія, як вона проводиться та для чого потрібна. Під час операції було виявлено та усунено причину викидня. Як виявилось, саме поліпи були причиною невиношування вагітності. Лікар призначив лікування, про всі медичні препарати я була повідомлена. Хочу відмітити, що Олександр Олександрович розповідав для чого ці препарати, як буде реагувати організм. Я була поінформована на всі 100%! Віддати належне також хочу йому за те, що він був постійно на зв’язку, слідкував за моїм самопочуттям та старався нічого не пропустити. Коли я пройшла лікування та мій стан здоров’я був у нормі, мені одразу вдалося завагітніти. Більше того, лікар підказав сприятливі дні і все вдалося. Я дякую Богу та Олександру Олександровичу, що він зумів вчасно виявити та пролікувати причину мого безпліддя. Однозначно, рекомендую його всім, адже молодий вік не говорить про некомпетентність, навпаки, він перспективний, з новими поглядами на медицину. Тому довіряю йому на всі 100% і була б дуже задоволена, якби пологи приймав саме він. Вважаю, що між лікарем та пацієнтом повинна бути довіра. Я знайшла свого лікаря і бажаю всім не помилитися у виборі та бути здоровими! – розповіла пані Віта.
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"