Увага на культурні пам’ятки Тернопільщини була звернена під час візиту міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, який прибув в нашу область, щоби разом із місцевою владою напрацювати основні напрями ефективного втілення масштабного проєкту «Велика реставрація». Зокрема, заплановано відновлення сотні культурних об’єктів по всій країні в рамках ініційованої президентом Володимиром Зеленським програми відродження культури та креативної економіки.
«Велика реставрація» – надзвичайно амбітна програма, яка має на меті не лише збереження традицій, а й зробить реставровані об’єкти надзвичайно цікавими елементами туристичної архітектури.
– Останній місяць-півтора мої заступники та я подорожуємо Україною, аби на власні очі побачити об’єкти, які мають увійти до програми «Великої реставрації». Це замки, храми, музеї, театри. Значна кількість цих об’єктів рекомендовані саме головами місцевих адміністрацій. Завдяки депутатам Верховної Ради уже закладено кошти в бюджет на 2021 рік, які необхідні для масштабної реставрації. Окрім цього, хотів би наголосити на ще одній програмі міністерства – це створення центрів культурних послуг на місці старих клубів та бібліотек, – розповів міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Він уточнив, що культурні центри будуть обладнані за останнім словом техніки. Там обіцяють книги, кінотеатр, інтернет-мережу для зв’язку з рідними та друзями по всьому світу тощо.
– У бюджеті на наступний рік закладено на 32% більше коштів на культуру, ніж було в цьому році. Народні депутати подали правки, які дозволили б збільшити фінансування на програму так званої “Великої реставрації” та включити до неї Національний парк “Замки Тернопілля”. Усі знають, що Тернопільщина на 1 місці серед кількості замків, тут їх 34(!). У рамках сьогоднішнього візиту ми побуваємо в Бережанському, Збаразькому та Теребовлянському замках. Між іншим, Бережанський замок уже претендує бути включеним у програму «Великої реставрації», – каже народний депутат з партії «Слуга Народу», заступник голови комітету з питань інформаційної політики комітету Верховної Ради України Євгенія Кравчук.
Також Євгенія Михайлівна розповіла, що у світі 10% ВВП генерується саме туризмом.
– Тернопільщина має великі шанси і перспективи у розвитку туризму. Ми хочемо, щоби ця галузь розвивалась і приносила дохід не лише у бюджети громад, а й підприємцям.
Ми зареєстрували новий закон про туризм. Також уже проголосовано в 1 читанні за закон про так зване «культурне ПДВ». Він передбачає зменшення ставки ПДВ із 20% до 7% для креативних індустрій, у тому числі і для культурної галузі. Цей закон дозволить розвинути туристичну галузь, – підсумувала Євгенія Кравчук.
– Сьогодні особливий день, бо над спільною метою об’єдналися усі гілки влади. Тернопільщина раніше була обділена увагою у сфері туризму, усі звертали увагу на Карпати. Однак у нашому краї зосереджена 1/3 замків усієї України. Ми ознайомилися з проєктом реконструкції катедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. Кошторисна документація перебуває на стадії експертизи. Відповідно до неї, храму повернуть його автентичний вигляд. Це передбачає зміну фасаду та форми купола, – розповів голова ТОДА Володимир Труш.
– Є шанс, що катедральний собор буде відновлено у первісному вигляді, таким, яким його можна було побачити на світлинах початку ХХ століття. Таким чином у скорому часі там може з’явитися купол, який виконуватиме функцію оглядового майданчика і стане однією з найвищих точок міста, на якій можна буде споглядати краєвиди Тернополя, – доповнила Євгенія Кравчук.
– Тернопільщина дійсно славиться замками, і для нас це велика можливість. Наш регіон не промисловий, і це добре в тому плані, що чиста екологія і повітря. Ми багаті культуроюу, у той же час велика кількість історичних об’єктів потребують реставрації. Програма президента дасть можливість відновити туристичні магніти, щоб туристи хотіли приїздити до нашого краю. У свою чергу це дасть поштовх економіці, – сказав народний депутат, голова обласної організації партія «Слуга Народу» Володимир Гевко.
На завершення міністр повідомив журналістам, що після збору інформації про об’єкти, які потребують реставрації, буде засідати експертна група, яка і вирішить, які з них увійдуть до кінцевого переліку. Тож будемо сподіватися, що в скорому часі історичне та культурне обличчя Тернопільщини зазнає позитивних змін.
Вікторія Ушакова
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: "велика реставрація", відновлення архітектурних пам'яток, газета "Номер один", новини Тернопільщини