Дітей, які не мають щеплень від кору, не допускатимуть у навчальні заклади в Івано-Франківській, Одеській та Тернопільській областях. Їх пустять у школи і садки лише після того, як вони отримають усі необхідні дози вакцини за календарем.
Між тим, за даними МОЗ, на початку вересня в Україні зареєстрували 1 627 випадків кору, двоє дітей в Одеській області померли. Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській (747 випадків), Одеській (589) і Тернопільській (70) областях.
В основному на кір хворіють діти. Цього року в Тернопільській області захворіло 57 дітей (81% від усіх недужих). Зазвичай хворіють невакциновані проти кору.
Медики рекомендують щепити дитину перед тим, як вона потрапить в організований колектив. Це зробить її стійкішою до різних інфекцій. З іншої сторони, відмовити у зарахуванні дитини у школу чи садок без необхідних вакцинацій адміністрації закладів не можуть.
– Є дисонанс у документах. Один закон передбачає, що діти мають іти в організовані колективи щеплені, а інший гарантує кожній дитині право на освіту. Наприклад, рішенням техноекологічної комісії з надзвичайних ситуацій у Тернополі визначено не приймати дітей в організовані колективи без щеплення КПК (кір, паротит та краснуха). Це створило великий ажіотаж і батьки масово звертаються до медиків для проведення щеплення дітям. Ми не розраховували на такий наплив й очікували значно меншу кількість звернень, – каже головний позаштатний спеціаліст-епідеміолог обласного управління охорони здоров’я Марія Павельєва.
Якщо дитина має протипокази до щеплення, це має бути зазначено у медичній документації. Наприклад, якщо у неї є реакція на компоненти, які входять до складу вакцини. Бувають випадки, що батьки і раді були зробити щеплення, але просто немає препаратів. Про це також потрібно зробити необхідний запис у картці. І як тільки вакцина з’явиться, дитину одразу спрямують у лікувальний заклад.
У міністерстві нагадали, що для захисту від кору, згідно з календарем щеплень, необхідно отримати дві дози вакцини КПК. Медики також запевнили, що якісна і безпечна вакцина проти кору, паротиту та краснухи є в усіх областях у достатній кількості.
Ще влітку епідеміологи зробили свої прогнози щодо захворюваності на кір у цьому році. Передбачається, що в області протягом року захворіють близько 2000 осіб. Найбільше хворих очікують на осінній період, коли діти повернуться в організовані колективи.
Статисти проаналізували всі спалахи та підйоми захворюваності в Україні стосовно кору, які відбулися у 2001, 2006 та 2012 роках. Визначили співвідношення вакцинованих та невакцинованих дітей на час хвороби. За результатами дослідження з’ясувалося, що з числа дітей, які захворіли на кір, близько 70% не були вакциновані. 13% мали одноразову вакцинацію, 14-15% – дворазову.
Кір є однією з головних причин дитячої смертності у світі. Він загрожує і дітям, і дорослим, не захищеним щепленням. Захворювання проявляється високою температурою, нежитем, кашлем, висипом, іноді до симптомів додаються блювання і пронос. Кір небезпечний тим, що може ускладнитись пневмонією чи викликати ураження головного мозку.
Головна причина спалахів кору — низький рівень охоплення вакцинацією. Минулого року менше половини українських дітей були щеплені від кору за графіком.
Джерело: Тижневик "Номер один"