Україна отримала «зелене» світло до Європи. Радощі настільки охопили і звичайних тернополян, що скрізь, як у громадському транспорті, так і на вулицях та в Інтернеті, лунають розмови про омріяні поїздки до Парижа, Берліна або Варшави… Але здається, не всі розуміють, що для виїзду за кордон, навіть за безвізом, існують певні умови… Перетнути кордон європейських країн, перекинувши через плече один наплічник, не можна! Ми вирішили дізнатися, що ж це за умови та чи все так просто?
Мати два паспорти
Як зазначив нашому виданню експерт з питань європейської інтеграції Руслан Кулик, тернополяни після запровадження безвізового режиму зможуть в’їжджати без віз до всіх держав-членів ЄС, за винятком Великої Британії та Ірландії, а також до 4 держав-асоційованих учасниць Шенгенської угоди: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.
Безвізовий режим для України вирішили дозволити лише для туристичних поїздок і бізнесу. Перебувати в європейських країнах без візи можна до 90 днів.
Найголовніша умова для поїздок за кордон без візи – це наявність біометричного паспорта. Багато хто з тернополян почав панікувати, що доведеться прощатися зі звичайним стареньким закордонним паспортом, де вже стоять відмітки про поїздки за кордон. Комусь важко розпрощатися з паспортом, де проштампована шенгенська віза або віза до Сполучених Штатів Америки. Виявляється, що під час оформлення біометричного паспорта, згідно з законом, віддавати старий паспорт нікого не змушуватимуть. Тернополяни можуть одночасно мати два паспорти.
«Звичайний закордонний паспорт без чіпа можна використовувати доти, поки не закінчиться строк його дії, – говорить Руслан Кулик. – З ним можна літати до безвізових країн, таких як Туреччина або Єгипет. Можна й у країни ЄС, але тоді потрібно оформлювати шенген. Якщо людина планує подорожувати країнами ЄС без візи, тоді необхідний тільки біометричний паспорт. Залишити старий паспорт ніхто не забороняє. Людина має право мати два паспорти. Проте нині, відповідно до закону, вже оформлюють тільки біометричні паспорти».
Паспорти вже і для дітей
Ще одне нововведення передбачає, що відтепер отримувати біометричний паспорт для поїздки у країни Європейського Союзу за безвізом потрібно й дітям. Оформити документ можна з народження. Він буде дійсний тільки чотири роки. Згодом його потрібно переоформлювати. Ті, хто звернувся за біометричним паспортом у 16 років, отримають його терміном до 10 років.
Від «дорослого» біометричний паспорт для дитини відрізняється тим, що у ньому немає цифрованого підпису (він ставиться, якщо особа досягла 14 років). А відбитки пальців зчитують та вносять лише для дітей, які вже досягли 12 років, і лише за згодою батьків. Крім цього, під час оформлення біометричного паспорта присутність дитини, якій ще немає 12 років, не обов’язкова. Батьки можуть самі принести її надруковану фотографію. Для того, аби оформити біометричний паспорт для дитини, необхідно подати заяву-анкету одного з батьків, паспорт громадянина України, для тих, хто не досяг 14-річного віку, свідоцтво про народження (для оформлення паспорта вперше тим, кому ще немає 14 років), документ із банку про оплату вартості паспорта.
Грошей ніхто не скасовував
Як і раніше, подорожуючи за кордон, однією з головних умов є наявність фінансових коштів. Коли Україну охопила звістка про позитивне голосування щодо надання безвізового режиму з Європейським Союзом, були різні думки з приводу того, чи потрібен рахунок у банку і чи хтось про це взагалі запитуватиме.
«Нині, навіть за безвізового режиму, якщо він буде діяти з 11 червня, підтвердження фінансової спроможності ніхто не скасовував, – зазначив Руслан Кулик. – Це означає, що, як і раніше, необхідно мати мінімум коштів на кожен день перебування за кордоном. Утім, у кожної країни свої вимоги щодо встановлення мінімальної суми. Наприклад, щоб потрапити до Франції, вам знадобиться 65 євро на одну добу, у Німеччині може вистачити 45 євро, а ось у Польщі – це 300 злотих на три дні».
Загалом, якщо ці кошти знаходяться в людини на звичайній банківській картці – зарплатній або картці для покупок, – тоді необхідна виписка з банку про обіг коштів за останні півроку та їхня наявність. Якщо ж картка в туриста іменна, тоді виписка з банку не потрібна. Варто зазначити, що умови пропуску людини за кордон встановлює Державна прикордонна служба. Тому потрібно бути готовими до того, що про фінансову спроможність запитають і попросять підтвердити.
Безвіз – як тест на відповідальність
За словами Руслана Кулика, після отримання безвізу ми, українці, пройдемо справжній тест на порядність, відповідальність та відповідність європейським цінностям: від нашої поведінки на кордоні й усередині держав-членів тепер залежатиме доля безвізу для всієї країни.
Разом з тим експерт зазначив, що упродовж щонайменше семи років після надання безвізу Єврокомісія пильно слідкуватиме за роботою антикорупційних інституцій, реформою ідентифікаційних документів, станом управління міграцією та дотриманням прав людини. У разі пробуксовування ключових реформ, наприклад у сфері боротьби з корупцією, євроінституції матимуть право порушити питання про призупинення безвізового режиму для українців.
«Надіюсь, це буде стимулом для влади, щоб рухатися вперед і проводити реформи», – сказав Руслан Кулик.
Іван Білий
Документи, які потрібні, аби перетнути кордон без візи:
– біометричний паспорт;
– квиток на літак/автобус у зворотному напрямку;
– гроші, мінімум 45 євро на добу, або дорожні чеки, кредитки, довідка про стипендію;
– гарантійний лист або запрошення;
– резервація житла або запрошення на проживання;
– медичне страхування.
Джерело: Тижневик "Номер один"