Найсвіжіше:
• Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 25 листопада • Тернопільська футзальна ліга: хет-трики Довгуня і Шкварла та два автоголи в одному матчі і на одній хвилині • У Курській області загинув десантник з Тернопільщини • На Тернопільщині відкрили виставку робіт загиблого воїна, художника-декоратора Володимира Чорного • У місті на Тернопільщині торгують російськими товарами (+фото) • Понад пів року вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув стрілець-санітар з Тернопільщини • На Тернопільщині від отруєння грибами перестало битися серце ще однієї дитини • Команда «Ветерани Тернопільщини 40+» нагороджена за перше місце у ветеранському чемпіонаті (+фото) • Довга дорога додому: офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Тернопільщини • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України (+фото) • Релокований із Сум виробник метупаковки відкриє завод у Тернопільській області • Студенти в Тернополі вийшли на пікет проти зміни орендаря будівлі мистецького коледжу • “Потяг до життя” представили в Тернополі • Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків
rss

Борис Довгаль: «Тактика цьогорічних жнив проста – оперативно використовувати наявну техніку і кожне погоже вікно»


Опубліковано: 12 Серпня 2018р. о 11:37

Сільгосппідприємства та фермерські господарства Збаражчини за темпами жнивних робіт не пасуть задніх, але серед лідерів також не значаться. Упродовж багатьох років не зменшують посівної площі під зернові та зернобобові – 16 456 гектарів. На третині площ, незважаючи на липневі  дощі, домолочують вирощений урожай. Уже намолочено 26 890 тонн зерна.

Стовідсотково зібрано озимий ячмінь, який видав у середньому 50 центнерів з гектара, ріпаку отримали по 25 ц з одного гектара, хоча сподівалися на значно вищий урожай цієї технічної прибуткової культури. На більшій половині площ зібрано горох, його намолочено 2 025 тонн при середній урожайності 35 ц з га. Приступили в окремих  агроформуваннях до обмолоту ярого ячменю, на 45 відсотках від засіяного зібрано й озиму пшеницю. Навантаження на комбайн сягає до 230-250 гектарів. Практично під час хлібозбирання обходяться своєю збиральною і транспортною технікою, людським ресурсом.

У розпалі жнивний комплекс робіт у СТОВ «Славутич», де керівником є Борис Микитович  Довгаль. Тільки нинішня династія Довгалів має  до ста років трудового стажу в рідному господарстві. Дружина Антоніна понад три з половиною десятки літ працювала бухгалтером, сини – економіст Андрій та інженер Юрій, невістка – завідуюча токовим господарством Людмила Довгаль.

«Де ростемо, там мусимо цвісти», – часто любить повторювати поетичну фразу передчасно згаслого тернопільського літератора Михайла Левицького Борис Микитович. Він дає роботу молодим, мало хто із цих сіл їздить на закордонні заробітки. У господарстві орендують і обробляють понад 2000 гектарів земель у селах Котюжини, Великі й Малі Вікнини на Збаражчині та у Піщатинцях Шумського району.

– Усі 1300 пайовиків вчасно отримують платню за здані в оренду земельні паї, – каже головний бухгалтер Ліля Борсук. – Хто натуральну, хто грошову оплату – за бажанням.

Основа всієї рослинницької галузі – озима пшениця. Зернові займають до 70 відсотків і сіють озимих та ярих культур на понад тисячу гектарів. Рослинництво давно вже прибуткове і рентабельне – один із основних компонентів значних фінансових вливань до казни великовікнинського сільгосппідприємства – лідера зерновиробництва в Збаразькому районі, де щорічно збирають в середньому на круг понад 7-7,5 тонни збіжжя з гектара. Керівник Борис Довгаль – ярий противник вузької спеціалізації, однокультуря полів.

– Нинішні жнива мокрі, практично кожного дня падає дощ, грози, буревії. Нелегко на наших крутосхилах обмолочувати пшеницю, ячмінь, ріпак. Однак вдалося оперативно трьома імпортними зернозбиральними комбайнами буквально «вирвати» всі посіви озимого ріпаку,  ячменю, гороху. Зародив ріпак  непогано – по 45 ц з га і більше зібрали. Невтомно і старанно трудяться комбайнери Богдан Саврак, Олександр Савич, Анатолій Душко, Микола Бас, Володимир Горошко, Михайло Поліщук, водій на перевезенні зерна з поля на тік Василь Чужинов, механізатор на  прес-підбирачі Віталій Бойко, – каже керівник Борис Довгаль.

Тактика і стратегія цьогорічних жнив проста – максимально і продуктивно використовувати наявну збиральну техніку, кожне погоже вікно. Як блисне сонце і прогуляється полями теплий вітерець, одразу ж у поле. Буває, за світловий день при дощовій погоді вдається обмолотити до 50 гектарів пшениці. Хоча цьогорічний засіяний гектар на 25 відсотків дорожчий від попереднього. Крім того, зросли значно транспортні перевезення, сушіння зерна. На всю потужність працює і зерносушарка. За її роботу відповідає оператор Ярослав Мацюк. Усі складські приміщення  побілені, продезінфіковані,  туди возить сухе зерно водій Володимир Забояк та молодий механізатор Роман Тарасюк. Токове господарство давно і постійно готове до приймання нового урожаю. Ідеальна чистота і порядок як у складах, так і на заасфальтованій території. Як годинниковий механізм, працює вся допоміжна техніка, прилади, транспорт, контрольно-вимірювальні прилади, навантажувальні й розвантажувальні механізми, вага.

У багатогалузевому господарстві СТОВ «Славутич» гаряча жнивна пора з кожним днем набирає  обертів. Озима пшениця із посіяних 600 гектарів уже зібрана на половині площ, ярі культури також впорядкували більш як на третині від засіяного. Середня урожайність на круг сягнула до 60 ц з га. А ще до збирання є гречка, зернова та силосна кукурудза, соя, цукрові буряки. Одночасно іде процес кормозаготівлі, який триває протягом усього літа.

Тваринництво також на належних щаблях місцевої господарки. На фермах постійну роботу і добрий заробіток мають 40 мешканців сіл Великі Вікнини та Котюжине, де утримують 750 голів великої  рогатої худоби, із них 200  корів високопродуктивної червоно-польської породи, а також 110 телят, 300 свиней і вісім пар коней.

Нинішнього року в товаристві «Славутич» вироблено 603,7 т молока, 69,4 т м’яса  яловичини та свинини. Цим напрямком роботи опікуються головний зоотехнік Раїса Руда, яка у місцевому господарстві працює 40 років, та головний ветлікар Олександр Ізерський. Нещодавно практично завершилася реконструкція приміщень. Перекрито дахи у корівнику та свинарнику. У приміщеннях замінено підлоги, викинуто жолоби, замість них тепер кормові столи, проведено сучасний молокопровід системи «Дела валь» із дніпропетровського обладнання…

Отож можна сміливо сказати, що в «Славутичі», незважаючи на всі примхи погоди та економічні труднощі в країні, всі напрямки працюють, як годинниковий механізм, і це дозволяє впевнено дивитися в майбутнє …

Ярослав Бачинський


Джерело: Тижневик "Номер один"

Перегляньте також:





Новини
24 Листопада
23 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше