Програма «Власний дім»: як отримати кредит для будівництва житла на селі
На Тернопільщині за статистикою у сільській місцевості проживає більше населення, ніж у містах. Однак відсутність роботи змушує сільських жителів масово виїжджати на заробітки, здебільшого за кордон. Важко працюючи, більшість заробітчан усе-таки хочуть повернутися на Батьківщину і створити тут затишні умови для життя. Та й ті, що залишилися, мріють передусім про покращення житлових умов. У когось грошей є більше, в когось менше, але коли реально визріло питання про майбутнє житло, треба зважити на всі плюси й мінуси. Саме для сільських жителів створена програма індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім». Завдяки їй можна отримати пільгові довгострокові кредити на будівництво, добудову, придбання житла та газифікацію власних осель. Про особливості цієї програми спілкуємося з керівником Тернопільського обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Едуардом Томіковичем Карапетяном.
– Пане Едуарде, розкажіть, що собою являє програма індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім».
– У Тернопільській області з 1999 року діє обласна програма індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім». Основними завданнями програми є: реалізація державної політики в галузі індивідуального житлового будівництва в сільській місцевості та вдосконалення її механізмів; підвищення якості життя сільського населення; збільшення обсягів індивідуального житлового будівництва; покращення житлово-побутових умов проживання шляхом облаштування житлових будинків інженерними мережами; диверсифікація різних джерел фінансування на впровадження цієї програми.
Обласна цільова програма «Власний дім» на 2021-2025 роки була затверджена сесією обласної ради. Вона дає відповідь на запитання, де взяти чималу суму коштів на власний дім у селі і є чи не єдиною програмою, яка реально допомагає сільським жителям у вирішенні їхніх соціально-побутових умов. Причому вона допомагає індивідуальним забудовникам на найвигідніших із фінансової точки зору умовах, адже будь-який селянин, який хоче збудувати чи купити собі житловий будинок, може скористатися кредитом усього під 3% річних на довготривалий термін. Крім того, додаткові пільги надаються для багатодітних сімей, учасників ООС, переселенців.
У минулому році було укладено три кредитних договори на будівництво нового будинку на 620 тис. грн. та шість кредитних договорів на добудову/реконструкцію на 1,13 млн. грн. Середня сума кредиту, наданого одній родині, склала 195 тисяч гривень.
– Коротко поінформуйте читачів, які напрямки кредитування за програмою і яка сума коштів на них передбачена.
– Відповідно до Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, є чотири основні напрямки кредитування: спорудження нового житлового будинку до – 400 тис. грн.; реконструкція житлового будинку або добудови незавершеного будівництвом житла до – 250 тис. грн.; придбання житла до – 300 тис. грн; спорудження інженерних мереж та підключення їх до існуючих комунікацій до – 100 тис. грн.
У даний час фондом спільно зі структурними підрозділами обласної державної адміністрації та депутатським корпусом області ведеться робота із впровадження регіональних правил, які розроблені на підставі загальнодержавних, але враховують місцеві умови, потреби населення громад області, положень концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
– Які вимоги до бажаючих отримати кредити за даною програмою?
– Відповідно до правил, позичальниками кредитів за рахунок кредитних ресурсів фонду можуть бути громадяни України, які підтвердили свою платоспроможність, постійно проживають (або за умови переселення для постійного проживання) у сільській місцевості та працюють на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, в особистих селянських господарствах, що функціонують у сільській місцевості та розташовані у межах району проживання чи суміжних районах, в тому числі громадяни, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту” (або члени їхніх сімей у разі призову таких осіб під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період), та громадяни України, які перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб.
Платоспроможність кандидата передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу в рахунок погашення кредиту з урахуванням процентів залишок середньомісячного доходу кандидата та повнолітніх членів сім’ї не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум, визначений законодавством на відповідний період, з розрахунку на кожного члена сім’ї.
– Які умови кредитування ?
– Кредит індивідуальному забудовникові надається на строк до 20 років, але не більше, як до досягнення позичальником пенсійного віку відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а молодим сім’ям (подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років) або неповним сім’ям – до 30 років із внесенням за користування ним плати у розмірі 3 відсотки річних.
Позичальник, який має трьох і більше дітей (у тому числі усиновлених або таких, що перебувають під його опікою), звільняється від сплати відсотків за користування пільговим кредитом протягом дії кредитного договору, починаючи з дати подання копії підтвердних документів (свідоцтва про народження дітей, документів про усиновлення, встановлення опіки чи піклування, посвідчення батьків багатодітної сім’ї).
– Щоб Ви ще хотіли повідомити нашим читачам?
– Звісно, у короткій розмові неможливо викласти всю інформацію, яка стосується програми «Власний дім». Тому для більш детального ознайомлення запрошую всіх зацікавлених завітати у фонд або відвідати вебсайт державної установи „Тернопільський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі” www.fondselo.te.ua, на якому є детальна інформація з усіх питань, які виникають у позичальників.
– Дякую Вам, пане Едуарде, за змістовну розмову.
– Дякую і Вам, сподіваюся, що був корисний читачам «Номер один».
За інформацією Едуарда Карапетяна
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: будівництво, Власний дім, Едуард Карапетян, житло, кредит, програма, село