Бюджет Тернополя на 2018 рік – прийнято. Депутати міськради практично без особливого обговорення затвердили головний документ міста. Як результат – міська казна розділена та готова до експлуатації. З якими цифрами ми йдемо у новий рік? На що направлено кошти – на розвиток чи на проїдання? Це й намагалися дізнатись наші журналісти.
Ділили «по-чесному»?
Зі слів очільника Тернополя Сергія Надала, бюджет міста на наступний рік передбачена у сумі 2 млрд. 467 млн. грн. Слід зважати, що це загальна цифра, яка включає у себе видатки, які мерія в ролі «прокладки» просто перенаправляє за призначенням.
– Наступного року планується виділити понад 300 млн. грн. на потреби житлово-комунального господарства, зокрема на капітальні та поточні ремонти. Ще понад 45 млн. грн. буде виділено на спортивну галузь, 465 млн. грн. – на сферу освіти та науки, на охорону здоров’я – понад 188 млн. грн. та ще понад 9 млн. грн. – на реалізацію проектів «Громадського бюджету»,- хизується міський голова Сергій Надал.
Під час розгляду бюджету як такої дискусії фактично не було. Депутати з профільної комісії запевняли, що провели не один день, формуючи казну. Тому з чистою совістю рекомендують її підтримати.
– Комісія провела п’ятнадцять засідань, присвячених бюджету. Було ряд пропозицій та протокольних доручень. У роботі комісії могли і брали участь громадські активісти та всі небайдужі тернополяни. Практично всі депутатські запити були враховані. Тому прошу підтримати бюджет, – заявила під час сесії голова бюджетної комісії Оксана Яциковська.
Також на сесії депутати прийняли Програму економічного та соціального розвитку міста, яка визначає питання залучення інвестицій, розвиток підприємництва, питання містобудування та житлової політики тощо.
– У програмі передбачено розробку Концепції індустріального парку, розвиток міської інфраструктури, залучення іноземних інвестицій в економіку, організацію передачі в оренду та продажу комунального майна через системи «Прозоро». Продажі, розробку цифрових детальних планів територій, завершення робіт на дамбі Тернопільського ставу та продовження інших капітальних робіт у місті, придбання громадського транспорту, покращення матеріально-технічної бази у закладах охорони здоров’я, відновлення роботи дошкільних навчальних закладів тощо, – зазначає начальник управління економіки, промисловості та праці Тетяна Корчак.
Знову гроші в бруківку?
Менш радісно щодо нового бюджету відкликаються громадські активісти. Кажуть, що народні обранці знову все звели до «вкатування коштів у бруківку».
– Як і в минулих бюджетах, у новому особисто для мене далі не вистачає визначення виставлених пріоритетів. Мається на увазі, що для міста найважливіше? Що обранці фінансуватимуть на 100%? Без цього у нас далі буде відбуватися ситуація, коли все почали, а толку немає ніде. Також, на превеликий жаль, влада не провела відкритих бюджетних слухань із залученням громадськості, хоча заступниця мера Вікторія Остапчук на одній із бюджетних комісій заявляла, що такі слухання відбулися, щоправда, тоді, коли проект бюджету ще навіть не був оприлюднений. На цьому наголошували і фахівці з аналітичної групи “Акцент”, котрі аналізували проект на 2018 рік. Також бентежить те, що поділ бюджету відбувається за запитами депутатів, а не за реальною необхідністю. Так на одній із бюджетних комісій почув врахування багатьох пропозицій депутатів щодо заміни вікон у навчальних закладах, асфальтування територій комунальних підприємств, вкладання бруківки тощо, а от на заміну даху в класичній гімназії (який протікає) коштів не вистачило. Це все ті ж пріоритети, які кожен із нас виставляє для себе у повсякденному житті. Думаю, що ніхто би дома не міняв вікон, якщо б у нього протікав дах,- каже активіст ВО «Автомайдан» Павло Іванечко, який був присутній на комісії з розгляду бюджету.
Також своє невдоволення висловили й активісти ГО “Експертно-аналітична група “Акцент”, які вивчали бюджет. Вони кажуть що не зовсім зрозуміло, на підставі чого обиралися пріоритети у фінансуванні.
– Немає жодного логічного обґрунтування. Дивує те, що серед пріоритетів на 2018 рік немає ні освіти, ні медицини. Важко зрозуміти, чим саме керувалися представники влади, коли визначали пріоритети,- каже експерт Василь Тарас.
Іншими словами, на Тернопіль у 2018 році знову чекатимуть капітальні ремонти. І, вочевидь, на тих вулицях, де представлені депутати, які були та залишаються лояльними до мера та апарату ТМР.
Джерело: Тижневик "Номер один"